ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը հայտարարությամբ է հանդես եկել Վրաստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն «խստորեն դատապարտում է» խաղաղ քաղաքացիների հանդեպ կիրառված բռնությունները, այդ թվում՝ նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիայի դեմ։ Այս մասին հաղորդել է «Ազատություն» ռադիոկայանի վրացական ծառայությունը։
«Մենք կտրականապես դատապարտում ենք Վրաստանի խաղաղ քաղաքացիների, ցուցարարների, լրագրողների և ընդդիմադիրների դեմ իրականացվող բռնությունները, ներառյալ՝ նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիայի նկատմամբ։ «Վրացական երազանքի» ռեպրեսիվ մարտավարությունը երկիրը կտանի մեկուսացման», – գրել է Միլլերը X–ի միկրոբլոգում:
Հունվարի 14-ին Բաթումի «Շերատոն» հյուրանոցում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչները հարձակվել են ընդդիմադիր «Վրաստանը բոլորի համար» կուսակցության առաջնորդի, նախկին վարչապետ և ՆԳ նախարար Գիորգի Գախարիայի վրա։ Ինչպես հայտնել է Բաթումի կլինիկայի բժիշկ Թաքո Շանթաձեն, նրա մոտ ախտորոշվել է քթի ոսկրի կոտրվածք և ուղեղի ցնցում, գրում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Վրաստանի ՆԳՆ-ն գործ է հարուցել քրեական օրենսգրքի 126-րդ հոդվածով՝ կապված բռնարարքի հետ։
Մեկուկես ամսից ավելի Վրաստանում ամեն օր անցկացվում են բողոքի ակցիաներ։ Ցուցարարները պահանջում են նոր ընտրությունների անցկացում այն բանից հետո, երբ «Վրացական երազանքը» հայտարարեց, որ դադարեցնում է ԵՄ անդամակցության գործընթացը մինչև 2028 թվականը։ Բողոքների հիմնական պահանջներից է նաև եվրոպամետ ակցիաների ժամանակ կալանավորվածների ազատ արձակումը։

U.S. State Department spokesperson Matthew Miller commented on the situation in Georgia, stating that the United States “strongly condemns” violence against peaceful citizens, including former Prime Minister Giorgi Gakharia. The Georgian service of Radio Liberty reported the statement.
“We strongly condemn violence against Georgia’s peaceful citizens, protesters, journalists, and opposition figures, including former Prime Minister Giorgi Gakharia. Georgian Dream’s repressive tactics will isolate the country,” Miller wrote on X.
On January 14, members of the ruling Georgian Dream party physically assaulted Giorgi Gakharia, leader of the opposition party Georgia for All, a former prime minister and interior minister, at the Sheraton Hotel in Batumi. According to Tako Shantadze, a doctor at a Batumi clinic, Gakharia sustained a broken nasal bone and a concussion.
The Georgian Ministry of Internal Affairs has launched an investigation under Article 126 of the Criminal Code, which pertains to acts of violence.
Protests in Georgia have continued daily for 50 days. Demonstrators demand new elections following Georgian Dream’s announcement to suspend the country's EU membership process until 2028. A key demand of the protests is the release of individuals detained during pro-European demonstrations.