ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը հայտարարությամբ է հանդես եկել Վրաստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն «խստորեն դատապարտում է» խաղաղ քաղաքացիների հանդեպ կիրառված բռնությունները, այդ թվում՝ նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիայի դեմ։ Այս մասին հաղորդել է «Ազատություն» ռադիոկայանի վրացական ծառայությունը։
«Մենք կտրականապես դատապարտում ենք Վրաստանի խաղաղ քաղաքացիների, ցուցարարների, լրագրողների և ընդդիմադիրների դեմ իրականացվող բռնությունները, ներառյալ՝ նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիայի նկատմամբ։ «Վրացական երազանքի» ռեպրեսիվ մարտավարությունը երկիրը կտանի մեկուսացման», – գրել է Միլլերը X–ի միկրոբլոգում:
Հունվարի 14-ին Բաթումի «Շերատոն» հյուրանոցում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչները հարձակվել են ընդդիմադիր «Վրաստանը բոլորի համար» կուսակցության առաջնորդի, նախկին վարչապետ և ՆԳ նախարար Գիորգի Գախարիայի վրա։ Ինչպես հայտնել է Բաթումի կլինիկայի բժիշկ Թաքո Շանթաձեն, նրա մոտ ախտորոշվել է քթի ոսկրի կոտրվածք և ուղեղի ցնցում, գրում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Վրաստանի ՆԳՆ-ն գործ է հարուցել քրեական օրենսգրքի 126-րդ հոդվածով՝ կապված բռնարարքի հետ։
Մեկուկես ամսից ավելի Վրաստանում ամեն օր անցկացվում են բողոքի ակցիաներ։ Ցուցարարները պահանջում են նոր ընտրությունների անցկացում այն բանից հետո, երբ «Վրացական երազանքը» հայտարարեց, որ դադարեցնում է ԵՄ անդամակցության գործընթացը մինչև 2028 թվականը։ Բողոքների հիմնական պահանջներից է նաև եվրոպամետ ակցիաների ժամանակ կալանավորվածների ազատ արձակումը։

Представитель Госдепартамента США Мэттью Миллер выступил с заявлением относительно ситуации в Грузии, отметив, что США «категорически осуждают» насилие против мирных граждан, включая бывшего премьер-министра Георгия Гахария. Об этом сообщила грузинская служба Радио Свобода.
«Мы категорически осуждаем насилие против мирных граждан Грузии, протестующих, журналистов и оппозиционеров, в том числе против бывшего премьер-министра Георгия Гахария. Репрессивная тактика «Грузинской мечты» приведет страну к изоляции», – написал Миллер на платформе X.
14 января в отеле «Шератон» в Батуми представители правящей партии «Грузинская мечта» напали на лидера оппозиционной партии «Грузия для всех», бывшего премьера и министра внутренних дел Георгия Гахария. Как сообщила врач батумской клиники Тако Шантадзе, у политика диагностированы перелом носовой кости и сотрясение мозга.
Министерство внутренних дел Грузии начало расследование по статье 126 Уголовного кодекса, касающейся насильственных действий.
Массовые акции протеста в Грузии продолжаются уже 50 дней. Демонстранты требуют проведения новых выборов после того, как «Грузинская мечта» объявила о приостановлении процесса вступления страны в Европейский союз до 2028 года. Среди главных требований протестующих — освобождение задержанных во время проевропейских акций.