Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից ստեղծված խոչընդոտները Գազայի հատվածում զինադադարի պայմանագրի իրականացման հարցում վերացվել են։
«Միջնորդների ջանքերով այս առավոտ վերացվել են խոչընդոտները, որոնք առաջացել էին Իսրայելի կողմից զինադադարի պայմանագրի կետերի չկատարման պատճառով»,- նշվում է ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնական հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՀԱՄԱՍ-ն ընդգծել է նաև, որ շուտով կհրապարակվի պաղեստինցի կալանավորների ցանկը, որոնք ազատ կարձակվեն պայմանագրի առաջին փուլի շրջանակներում։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտնել էր, որ առաջին պատանդները կարող են ազատվել Գազայի հատվածից հունվարի 19-ին, եթե Իսրայելի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հաստատի ՀԱՄԱՍ-ի հետ ձեռք բերված պայմանագիրը։
Պատերազմը սկսվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին՝ ՀԱՄԱՍ–ի հարձակմամբ Իսրայելի հարավում, որը 1200 մարդու մահվան և 250 պատանդների առևանգման պատճառ դարձավ։ Իսրայելի պատասխան հարվածները Գազայում խլել են 46,700 պաղեստինցու կյանք՝ տեղահանելով 2.3 միլիոն բնակչի 90 տոկոսը։

Палестинское движение ХАМАС заявило, что препятствия, возникшие по вине Израиля в реализации соглашения о прекращении огня в секторе Газа, были устранены.
«При усилиях посредников сегодня утром были устранены препятствия, которые появились из-за несоблюдения Израилем пунктов соглашения о прекращении огня», — говорится в официальном заявлении движения, сообщает РИА Новости.
ХАМАС также уточнил, что в скором времени будет опубликован список палестинских заключённых, которые будут освобождены на первом этапе реализации договорённостей.
Ранее в канцелярии премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху сообщили, что первые заложники могут быть освобождены из сектора Газа 19 января. Это станет возможным, если военно-политический кабинет Израиля утвердит достигнутое с ХАМАС соглашение.