Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից ստեղծված խոչընդոտները Գազայի հատվածում զինադադարի պայմանագրի իրականացման հարցում վերացվել են։
«Միջնորդների ջանքերով այս առավոտ վերացվել են խոչընդոտները, որոնք առաջացել էին Իսրայելի կողմից զինադադարի պայմանագրի կետերի չկատարման պատճառով»,- նշվում է ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնական հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՀԱՄԱՍ-ն ընդգծել է նաև, որ շուտով կհրապարակվի պաղեստինցի կալանավորների ցանկը, որոնք ազատ կարձակվեն պայմանագրի առաջին փուլի շրջանակներում։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտնել էր, որ առաջին պատանդները կարող են ազատվել Գազայի հատվածից հունվարի 19-ին, եթե Իսրայելի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հաստատի ՀԱՄԱՍ-ի հետ ձեռք բերված պայմանագիրը։
Պատերազմը սկսվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին՝ ՀԱՄԱՍ–ի հարձակմամբ Իսրայելի հարավում, որը 1200 մարդու մահվան և 250 պատանդների առևանգման պատճառ դարձավ։ Իսրայելի պատասխան հարվածները Գազայում խլել են 46,700 պաղեստինցու կյանք՝ տեղահանելով 2.3 միլիոն բնակչի 90 տոկոսը։

The Palestinian movement Hamas announced that obstacles caused by Israel in implementing the ceasefire agreement in the Gaza Strip have been resolved.
“Mediators’ efforts this morning resolved the obstacles that arose due to Israel’s failure to comply with the terms of the ceasefire agreement,” the movement’s official statement reads, according to RIA Novosti.
Hamas also noted that the list of Palestinian prisoners to be released in the first phase of the agreement will be published soon.
Earlier, the office of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu stated that the first hostages could be freed from Gaza on January 19. This will be possible if Israel’s military-political cabinet approves the agreement reached with Hamas.