Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը Մերձավոր Արևելքում միայն նպաստում է իրավիճակի էլ ավելի ապակայունացմանը տարածաշրջանում։ Նա այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ես և Իրանի գերագույն առաջնորդը կարծում ենք, որ տարածաշրջանի խնդիրները պետք է լուծվեն միայն տարածաշրջանային երկրների միջև պայմանավորվածությունների միջոցով։ Արտատարածաշրջանային տերությունների ներկայության անհրաժեշտություն չկա, դա միայն կարող է վատթարացնել իրավիճակը», – ասել է ԻԻՀ նախագահը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի հետ Իրանի հարաբերությունները ռազմավարական և համապարփակ բնույթ են կրում, և երկու երկրներն էլ պատրաստ են շարունակել սերտ համագործակցությունը:
Ակնկալվում է, որ բանակցությունների ավարտին Վլադիմիր Պուտինն ու Մասուդ Փեզեշքիանը համաձայնագիր կստորագրեն Ռուսաստանի և Իրանի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին։

Iranian President Masoud Pezeshkian stated that the presence of external powers in the Middle East exacerbates instability. During his meeting with Russian President Vladimir Putin in Moscow, Pezeshkian emphasized the need for regional countries to resolve issues independently.
“We, along with Iran’s Supreme Leader, firmly believe that regional problems should only be addressed through agreements among the countries of the region. There is no need for external powers, as their involvement only worsens the situation,” Pezeshkian said.
He highlighted the strategic and comprehensive nature of Russia-Iran relations, affirming both nations' commitment to close cooperation.
Putin and Pezeshkian are expected to sign a comprehensive strategic partnership agreement between Russia and Iran following the talks.