Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը Մերձավոր Արևելքում միայն նպաստում է իրավիճակի էլ ավելի ապակայունացմանը տարածաշրջանում։ Նա այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ես և Իրանի գերագույն առաջնորդը կարծում ենք, որ տարածաշրջանի խնդիրները պետք է լուծվեն միայն տարածաշրջանային երկրների միջև պայմանավորվածությունների միջոցով։ Արտատարածաշրջանային տերությունների ներկայության անհրաժեշտություն չկա, դա միայն կարող է վատթարացնել իրավիճակը», – ասել է ԻԻՀ նախագահը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի հետ Իրանի հարաբերությունները ռազմավարական և համապարփակ բնույթ են կրում, և երկու երկրներն էլ պատրաստ են շարունակել սերտ համագործակցությունը:
Ակնկալվում է, որ բանակցությունների ավարտին Վլադիմիր Պուտինն ու Մասուդ Փեզեշքիանը համաձայնագիր կստորագրեն Ռուսաստանի և Իրանի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что присутствие внешних сил на Ближнем Востоке лишь усугубляет нестабильность. Об этом он сообщил во время встречи с президентом России Владимиром Путиным в Москве, передает ТАСС.
«Мы с Верховным лидером Ирана убеждены, что проблемы региона должны решаться исключительно с помощью договоренностей между странами региона. Необходимости в присутствии внешних держав нет — это только ухудшает ситуацию», — подчеркнул Пезешкиан.
Он отметил, что отношения между Россией и Ираном носят стратегический и всеобъемлющий характер, и обе страны готовы продолжать тесное сотрудничество.
Ожидается, что по итогам переговоров Владимир Путин и Масуд Пезешкиан подпишут соглашение о всестороннем стратегическом партнерстве между Россией и Ираном.