Wall Street Journal-ն ու New York Times-ը հայտնում են, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հաջորդ շաբաթ պատրաստվում է ապօրինի ներգաղթի դեմ «խոշորածավալ գործողություն» իրականացնել Չիկագոյում:
ABC News-ը դեռ չի հաստատել այդ տեղեկությունները։
Այս գործողությունն ուղղված է Թրամփի նախընտրական խոստումների իրականացմանը՝ զանգվածային արտաքսումների վերաբերյալ։
Wall Street Journal-ի համաձայն՝ գործողությունները կսկսվեն հունվարի 21–ի առավոտյան, Թրամփի երդմնակալությունից հետո։ Ներգաղթի և մաքսային վերահսկողության ծառայությունը (ICE) կուղարկի 200 աշխատակից՝ ապօրինի ներգաղթյալներին որոնելու և ձերբակալելու համար՝ նախապատվությունը տալով քրեական անցյալ ունեցողներին, այդ թվում՝ մանր խախտումներով։
Ներգաղթի վերահսկողության պատասխանատու Թոմ Հոմանը, անցյալ ամսին Չիկագոյում ելույթ ունենալով, նշել է, որ զանգվածային արտաքսումները սկսվելու են հունվարի 21-ից։
«Դա սկսվում է այստեղ՝ Չիկագոյում», – ասել է նա։
Գործողության հետևանքների մասին անհանգստությունները մեծանում են, հատկապես Լիթլ Վիլիջի շրջանում։ Համայնքի անդամները վախենում են, որ դա կխաթարի դպրոցների և փոքր բիզնեսների աշխատանքը։ Ջերին՝ տամալե վաճառողը, նշել է, որ տագնապում է իր ընտանիքի համար, որն ապօրինի ներգաղթյալ է։
«Շատերն այստեղ ապօրինի ներգաղթյալներ են, և դա մեծ վնաս կպատճառի նրանց», – ասել է նա։
Չիկագոյի հանրային դպրոցներն ու ուսուցիչների միությունը խոստացել են պաշտպանել ապօրինի ներգաղթյալներին։
Ուսուցիչների միության փոխնախագահ Ջեքսոն Փոթերը հայտարարել է. «Մենք չենք թույլ տա, որ ներգաղթի գործողությունները վախ սերմանեն մեր աշակերտների և ընտանիքների շրջանում»։
Իլինոյսի նահանգապետ Ջեյ Բի Փրիցքերը և քաղաքապետ Բրենդոն Ջոնսոնը ևս վերահաստատել են իրենց աջակցությունը ներգաղթյալներին։
Փրիցքերը հայտարարել է. «Մեր օրենքները պաշտպանում են ներգաղթյալներին, և ես երաշխավորում եմ դրանց իրականացումը»:
Ջոնսոնն ընդգծել է. «Չենք կարող թույլ տալ, որ վախն ու խուճապը խոչընդոտեն մեր հույսի իրագործմանը»։
Չնայած Չիկագոն համարվում է ապաստարան քաղաք, քաղաքային իշխանությունները ընդունում են, որ չեն կարող կանխել դաշնային գործողությունները։ Չիկագոյի ոստիկանությունը կրկին հաստատել է, որ չի համագործակցում դաշնային ներգաղթի ծառայության հետ՝ համաձայն քաղաքի ընդունած օրենքի։
Այս օրերին ներգաղթյալներով հարուստ թաղամասերում ապրող բնակիչները մեծ տագնապով սպասում են։ Մի վաճառողուհի նշել է, որ փողոցները կարող են դատարկվել։
«Տնտեսությունը կտուժի, քանի որ մարդիկ չեն գա մեր ապրանքները գնելու։ Իսկ մենք վախից դուրս չենք գա»,–ասել է նա։

18 Январь 2025 - 07:38 AMT
Ведущие американские издания Wall Street Journal и New York Times сообщают, что администрация Трампа намерена провести «масштабный рейд против иммигрантов» в Чикаго на следующей неделе. ABC News пока не подтвердила эту информацию. Операция связана с предвыборными обещаниями Трампа о массовых депортациях.
По данным Wall Street Journal, рейд начнется во вторник утром, после инаугурации Трампа. Служба иммиграции и таможенного контроля США (ICE) направит 200 сотрудников для проведения операции. Основное внимание будет уделено лицам с уголовным прошлым, включая мелкие нарушения, такие как нарушения правил дорожного движения.
Том Хоман, который возглавит контроль над иммиграцией, заявил в прошлом месяце в Чикаго: «Все начинается 21 января, и мы начнем здесь, в Чикаго».
Растут опасения по поводу последствий рейда, особенно в районе Литл-Виллидж, где проживает много иммигрантов. Жители беспокоятся, что это скажется на школах и малом бизнесе. Джерри, продавец тамале, рассказал, что переживает за свою семью, которая является нелегальными иммигрантами. «Многие продавцы еды пострадают», — сказал он. «У меня есть документы, но у моей семьи их нет».
Общественные школы Чикаго и союз учителей пообещали защитить учеников и семьи. Вице-президент союза учителей Джексон Поттер заявил: «Мы не позволим, чтобы рейды вызывали страх у наших учеников и их семей».
Губернатор Иллинойса Джей Би Притцкер и мэр Брэндон Джонсон выразили поддержку иммигрантам. Притцкер подчеркнул, что «законы защищают мигрантов, и я обеспечу их соблюдение». Джонсон призвал к спокойствию: «Мы не должны позволить страху и панике разрушить нашу надежду».
Несмотря на статус Чикаго как города-убежища, местные власти признают, что не могут предотвратить федеральные операции. Полиция Чикаго заявила, что не сотрудничает с федеральными иммиграционными службами в соответствии с городской политикой.
Тем временем в районах с высоким числом иммигрантов, таких как Литл-Виллидж, жители остаются настороженными. Одна из продавщиц заявила, что опасается экономических последствий: «Экономика упадет, потому что люди не будут выходить за покупками. Мы тоже не выйдем из-за страха».