Ռուսաստան-Իրան գազատարի երթուղին կանցնի Ադրբեջանի տարածքով, և այն արդեն հաստատված է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը:
«Ադրբեջանի տարածքով երթուղին հաստատված է։ Այժմ գտնվում ենք բանակցությունների վերջնական փուլում՝ գնի համաձայնեցման փուլում։ Ծավալներն արդեն որոշված են։ Գինը միշտ կոմերցիոն հարց է, և համաձայնության հասնելու համար ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր երկու կողմերից, իսկ մասնագետները մշակում են գնագոյացման մոտեցումը», – նշել է գերատեսչության ղեկավարը, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունվարի 17-ին հաստատել է, որ երկու երկրների միջև գազատարի նախագիծը գտնվում է իրագործման փուլում։ Նրա խոսքով՝ առաջին փուլում մատակարարումները կարող են կազմել մինչև 2 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, սակայն հետագայում դրանք կարող են հասցվել մինչև 55 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Նախագահը շեշտել է, որ Ռուսաստանը հաստատակամ է այս նախագծի իրագործման հարցում։
2024 թվականի հունիսին «Գազպրոմ» և National Iranian Gas Company ընկերությունները ռազմավարական հուշագիր են ստորագրել, որը նախատեսում է ռուսական գազի մատակարարումների կազմակերպում Իրան։ Չնայած Իրանը տարեկան արդյունահանում է մոտ 260 միլիարդ խորանարդ մետր գազ՝ իր սեփական հանքավայրերից, երկրում, որի բնակչությունը կազմում է մոտ 89 միլիոն, ներքին սպառման ծավալները մնում են չափազանց բարձր, ինչը բերում է պակասուրդի։ Այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների զարգացումը երկրում ցածր մակարդակի վրա է։
Իրանի իշխանությունները նախատեսում են ստեղծել գազային հանգույց իրենց երկրում՝ համագործակցելով Ռուսաստանի, Կատարի և Թուրքմենստանի հետ։

18 Январь 2025 - 09:23 AMT
Газопровод из России в Иран пройдет через территорию Азербайджана, и его маршрут уже утвержден. Эту информацию подтвердил министр энергетики Сергей Цивилев в беседе с журналистами, передает ТАСС.
«Через Азербайджан, маршрут согласован. Сейчас находимся в финальной стадии переговоров — утверждение цены. Объемы уже зафиксированы. Цена — всегда коммерческий вопрос, поиск компромисса, поэтому созданы рабочие группы с обеих сторон и специалисты вырабатывают подход к ценообразованию», — отметил глава ведомства.
В июне 2024 года компании «Газпром» и National Iranian Gas Company подписали стратегический меморандум, который предусматривает организацию поставок российского газа в Иран. Хотя Иран добывает около 260 миллиардов кубометров газа в год благодаря собственным месторождениям, внутренний спрос в стране с населением около 89 миллионов человек остается высоким, из-за чего республика сталкивается с дефицитом. Развитие альтернативных источников энергии в стране находится на низком уровне, что усиливает зависимость от газа.
Иран планирует создать газовый хаб на своей территории в сотрудничестве с Россией, Катаром и Туркменистаном.
Президент России Владимир Путин подтвердил 17 января, что проект газопровода между двумя странами находится в стадии реализации. По его словам, первоначальные поставки составят до 2 миллиардов кубометров газа, но в перспективе их объем может быть увеличен до 55 миллиардов кубометров в год. Президент подчеркнул, что Россия нацелена на успешную реализацию этого проекта.