Ռուսաստան-Իրան գազատարի երթուղին կանցնի Ադրբեջանի տարածքով, և այն արդեն հաստատված է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը:
«Ադրբեջանի տարածքով երթուղին հաստատված է։ Այժմ գտնվում ենք բանակցությունների վերջնական փուլում՝ գնի համաձայնեցման փուլում։ Ծավալներն արդեն որոշված են։ Գինը միշտ կոմերցիոն հարց է, և համաձայնության հասնելու համար ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր երկու կողմերից, իսկ մասնագետները մշակում են գնագոյացման մոտեցումը», – նշել է գերատեսչության ղեկավարը, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունվարի 17-ին հաստատել է, որ երկու երկրների միջև գազատարի նախագիծը գտնվում է իրագործման փուլում։ Նրա խոսքով՝ առաջին փուլում մատակարարումները կարող են կազմել մինչև 2 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, սակայն հետագայում դրանք կարող են հասցվել մինչև 55 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Նախագահը շեշտել է, որ Ռուսաստանը հաստատակամ է այս նախագծի իրագործման հարցում։
2024 թվականի հունիսին «Գազպրոմ» և National Iranian Gas Company ընկերությունները ռազմավարական հուշագիր են ստորագրել, որը նախատեսում է ռուսական գազի մատակարարումների կազմակերպում Իրան։ Չնայած Իրանը տարեկան արդյունահանում է մոտ 260 միլիարդ խորանարդ մետր գազ՝ իր սեփական հանքավայրերից, երկրում, որի բնակչությունը կազմում է մոտ 89 միլիոն, ներքին սպառման ծավալները մնում են չափազանց բարձր, ինչը բերում է պակասուրդի։ Այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների զարգացումը երկրում ցածր մակարդակի վրա է։
Իրանի իշխանությունները նախատեսում են ստեղծել գազային հանգույց իրենց երկրում՝ համագործակցելով Ռուսաստանի, Կատարի և Թուրքմենստանի հետ։

The gas pipeline from Russia to Iran will run through Azerbaijan, with its route already approved. Energy Minister Sergey Tsivilev confirmed this information to journalists, TASS reports.
“Through Azerbaijan, the route is agreed upon. We are now in the final stage of negotiations — price approval. Volumes are already fixed. Pricing is always a commercial issue, a search for compromise, so working groups from both sides have been formed, and specialists are developing a pricing approach,” the minister stated.
In June 2024, Gazprom and the National Iranian Gas Company signed a strategic memorandum outlining the organization of Russian gas supplies to Iran. Although Iran extracts around 260 billion cubic meters of gas annually from its fields, the country, with a population of approximately 89 million, still faces shortages due to high domestic demand. The limited development of alternative energy sources further intensifies this reliance on gas.
Iranian authorities plan to establish a gas hub within their territory in collaboration with Russia, Qatar, and Turkmenistan.
Russian President Vladimir Putin confirmed on January 17 that the pipeline project between the two countries is underway. He noted that initial deliveries could reach up to 2 billion cubic meters of gas, with the potential to increase to 55 billion cubic meters annually. The president emphasized Russia’s commitment to the project’s realization.