Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը դատապարտել է ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներգաղթի քաղաքականությունը՝ անօրինական ներգաղթյալների արտաքսման ծրագրերն անվանելով «խայտառակություն», հայտնում է CNN–ը։
Իտալական հեռուստատեսությամբ հարցազրույցի ընթացքում Պապը անդրադարձել է Թրամփի կողմից ներգաղթի վերաբերյալ պլանավորված հրամաններին, որոնք ուժի մեջ են մտնելու նրա երդմնակալությունից հետո։
Ֆրանցիսկոսը նշել է․ «Եթե դա ճիշտ է, դա կլինի խայտառակություն։ Դա ճիշտ ճանապարհ չէ»:
Ֆրանցիսկոսի համար ներգաղթյալների պաշտպանությունը նրա առաքելության առանցքային մասն է եղել։ Այս հարցը նրա համար նաև անձնական բնույթ ունի։ Իր ինքնակենսագրությունում նա հիշատակել է իր տատիկ-պապիկների և հոր պատմությունը, ովքեր 1927 թվականին մտադիր են եղել Իտալիայից արտագաղթել Արգենտինա և հրաշքով են խուսափել են Principessa Mafalda նավի խորտակումից և դա արել են ավելի ուշ։
Չիկագոյի կարդինալ Բլեյս Կուպիչը ևս քննադատել է զանգվածային արտաքսումների մտադրությունը՝ համամիտ լինելով Ֆրանցիսկոսի տեսակետին։ Նույնիսկ ավելի վաղ, Ֆրանցիսկոսը ներգաղթի վերաբերյալ Թրամփի կարծիքն անվանել էր «ոչ քրիստոնեական»։
ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը ընդգծել է, որ իր վարչակազմը կսկսի լուծել ապօրինի ներգաղթի խնդիրը առանց հապաղելու։ Նա հայտարարել է, որ արդեն իր պաշտոնակալության օրը՝ հունվարի 20-ին, «սահմանի միջոցով ներխուժումը» կդադարեցվի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք պետք է մեր երկիրը դնենք ճիշտ ուղու վրա։ Մինչև երկուշաբթի երեկոյան արևի մայր մտնելը մեր սահմանների միջով ներխուժումը կդադարի», – հայտարարել է Թրամփը՝ ելույթ ունենալով իր կողմնակիցների առաջ Վաշինգտոնում՝ պաշտոնակալության նախօրեին։
ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ պատրաստվում է հրապարակել գաղտնազերծված նյութեր, որոնք վերաբերում են ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդու և Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մարտին Լյութեր Քինգի սպանություններին։

20 Январь 2025 - 08:42 AMT
Папа Римский Франциск осудил миграционную политику избранного президента США Дональда Трампа, в частности планы по депортации незаконных мигрантов, назвав их «позором», сообщает CNN.
В интервью итальянскому телевидению понтифик прокомментировал указанные приказы Трампа, которые вступят в силу после его инаугурации.
«Если это правда, то это будет позором. Это неправильный путь», – отметил Франциск.
Защита мигрантов – важнейшая часть миссии Франциска, которая имеет для него и личное значение. В своей автобиографии он описывает историю своих дедушки и бабушки, а также отца, которые в 1927 году планировали эмигрировать из Италии в Аргентину. Чудом избежав катастрофы корабля Principessa Mafalda, они переехали позже.
Кардинал Чикаго Блейз Купич также подверг критике планы массовых депортаций, поддержав позицию Франциска. Ранее понтифик называл взгляды Трампа на миграцию «нехристианскими».
Избранный президент Дональд Трамп, в свою очередь, подчеркнул, что его администрация незамедлительно начнет решать проблему нелегальной миграции. Он заявил, что «вторжение через границу» прекратится уже 20 января, в день его инаугурации, передает ТАСС.
«Мы должны поставить нашу страну на правильный путь. К закату понедельника вторжение через наши границы прекратится», – заявил Трамп на митинге в Вашингтоне накануне инаугурации.
Трамп также объявил о планах рассекретить материалы, связанные с убийством президента Джона Кеннеди и лауреата Нобелевской премии мира Мартина Лютера Кинга.