Վրաստանում վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում մի քանի մարդ է մահացել «խոզի գրիպից»՝ H1N1 վիրուսով պայմանավորված հետևանքներից։ Մահվան հիմնական պատճառ են դարձել վիրուսի հետևանքով առաջացած բարդությունները, ինչպես նաև ուղեկցող հիվանդությունները, գրում է Sputnik–georgia–ն։
Մահացածներից ոչ մեկը պատվաստված չի եղել սեզոնային վիրուսների դեմ։
«Սա վիրուս է, որը կարող է միաժամանակ ախտահարել մի քանի օրգան», – նշել է Առաջին համալսարանական հիվանդանոցի գլխավոր տնօրեն Լևան Ռատիանին։
Վրաստանում նկատվում է նաև A տեսակի գրիպով վարակման դեպքերի աճ, ինչը հանգեցրել է բժշկական հաստատություններ դիմող հիվանդների թվի մեծացման։ Բժիշկները նշել են, որ հիվանդների մեծ մասն ընդունվում է բարձր ջերմությամբ, որը դեղորայքի միջոցով չի նվազում։
Մասնագետները նշում են, որ «խոզի գրիպի» դեմ պայքարում առավել արդյունավետ է հակավիրուսային միջոցների կիրառումը, եթե բուժումը սկսվում է հիվանդության առաջին 72 ժամվա ընթացքում։ Նշվում է, որ կարևոր է հնարավորինս շուտ դիմել բժշկի և խուսափել ինքնաբուժմամբ զբաղվելուց։

At least three people have died in Georgia in the past two weeks due to complications caused by the H1N1 virus, also known as swine flu. According to Sputnik Georgia, the fatalities were primarily caused by complications from the virus, compounded by underlying health conditions.
None of the deceased had been vaccinated against seasonal flu viruses.
“This is a virus that can affect multiple organs simultaneously,” stated Levan Ratiani, Director of the First University Clinic.
Authorities in Georgia are also observing a rise in influenza type A cases, leading to an increase in patients seeking medical attention. Doctors report that many of these patients present with high fever unresponsive to medication.
Experts emphasize that antiviral treatments are most effective when initiated within the first 72 hours of symptom onset. They advise seeking medical attention promptly and avoiding self-treatment.