Վրաստանում վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում մի քանի մարդ է մահացել «խոզի գրիպից»՝ H1N1 վիրուսով պայմանավորված հետևանքներից։ Մահվան հիմնական պատճառ են դարձել վիրուսի հետևանքով առաջացած բարդությունները, ինչպես նաև ուղեկցող հիվանդությունները, գրում է Sputnik–georgia–ն։
Մահացածներից ոչ մեկը պատվաստված չի եղել սեզոնային վիրուսների դեմ։
«Սա վիրուս է, որը կարող է միաժամանակ ախտահարել մի քանի օրգան», – նշել է Առաջին համալսարանական հիվանդանոցի գլխավոր տնօրեն Լևան Ռատիանին։
Վրաստանում նկատվում է նաև A տեսակի գրիպով վարակման դեպքերի աճ, ինչը հանգեցրել է բժշկական հաստատություններ դիմող հիվանդների թվի մեծացման։ Բժիշկները նշել են, որ հիվանդների մեծ մասն ընդունվում է բարձր ջերմությամբ, որը դեղորայքի միջոցով չի նվազում։
Մասնագետները նշում են, որ «խոզի գրիպի» դեմ պայքարում առավել արդյունավետ է հակավիրուսային միջոցների կիրառումը, եթե բուժումը սկսվում է հիվանդության առաջին 72 ժամվա ընթացքում։ Նշվում է, որ կարևոր է հնարավորինս շուտ դիմել բժշկի և խուսափել ինքնաբուժմամբ զբաղվելուց։

20 Январь 2025 - 13:43 AMT
В Грузии за последние две недели от осложнений, вызванных вирусом H1N1 (свиной грипп), умерли как минимум три человека. Как сообщает Sputnik Georgia, основные причины смерти связаны с осложнениями, вызванными вирусом, а также сопутствующими заболеваниями.
Ни один из умерших не был привит от сезонных вирусов.
«Это вирус, который может одновременно поражать несколько органов», — заявил директор Первой университетской клиники Леван Ратиани.
В стране также наблюдается рост числа случаев заражения гриппом типа A, что привело к увеличению количества пациентов, обращающихся в медицинские учреждения. Врачи отмечают, что многие пациенты поступают с высокой температурой, которая не снижается при помощи лекарств.
Специалисты подчеркивают, что противовирусные препараты наиболее эффективны, если начать лечение в первые 72 часа с момента появления симптомов. Они настоятельно рекомендуют обращаться к врачам при первых признаках заболевания и избегать самолечения.