Նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր երդմնակալության խոսքում, որը հնչեցրել է հունվարի 20-ին, այդ օրն անվանել է «ազատագրման օր»։
«Իմ հույսն այն է, որ մեր վերջին նախագահական ընտրությունները կհիշվեն որպես մեր երկրի պատմության ամենամեծ և ամենակարևոր ընտրություններ»,- ասել է նա, հայտնում է CNN-ը։
Նախագահը շեշտել է, որ իր հաղթանակը ցույց է տալիս, թե «ամբողջ ազգն արագորեն միավորվում է իր օրակարգի շուրջ՝ աջակցություն ստանալով հասարակության բոլոր շերտերից»։
Իր երախտագիտությունը հայտնելով՝ Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել սևամորթ և իսպանախոս ընտրողներին «սիրո և վստահության հսկայական դրսևորման համար, որը նրանք ցույց եք տվել ինձ ձեր քվեարկությամբ»։
«Մենք նոր ռեկորդներ ենք սահմանել, և ես դա չեմ մոռանա։ Ես լսել եմ ձեր ձայները քարոզարշավի ժամանակ և ակնկալում եմ աշխատել ձեզ հետ առաջիկա տարիներին»,– ասել է նա։

Президент США Дональд Трамп назвал 20 января 2025 года «днем освобождения» в своей инаугурационной речи.
«Я надеюсь, что наши недавние президентские выборы запомнятся как самые великие и значимые выборы в истории нашей страны», — сказал он, сообщает CNN.
Президент отметил, что его победа на выборах показала, что «вся нация стремительно объединяется вокруг нашей повестки дня с драматическим ростом поддержки практически из всех слоев общества».
Выразив благодарность, Трамп поблагодарил чернокожих и испаноязычных избирателей за «огромное проявление любви и доверия, которое вы выразили мне своим голосом».
«Мы установили рекорды, и я этого не забуду», — сказал он. «Я услышал ваши голоса во время кампании и с нетерпением жду работы с вами в ближайшие годы».