ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, եթե նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվի մասնակցել Ուկրաինայում հակամարտության լուծման բանակցություններին, գրում է Reuters-ը։
Թրամփը մանրամասներ չի ներկայացրել հնարավոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, սակայն ԱՄՆ–ն արդեն խիստ պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ 2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինա ներխուժելու պատճառով։
Նախագահը նաև անդրադարձել է Ուկրաինային զինված օգնություն տրամադրելու հարցին՝ նշելով, որ եվրոպական երկրները պետք է ավելի մեծ դեր ունենան։
«Մենք խոսում ենք (Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր) Զելենսկու հետ, շուտով կխոսենք նաև նախագահ Պուտինի հետ։ Մենք ուսումնասիրում ենք դա», – ասել է Թրամփը։
Բացի այդ, Թրամփը հայտնել է, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին հորդորել է միջամտել՝ պատերազմը դադարեցնելու համար։
«Նա այդ ուղղությամբ շատ բան չի արել։ Նա ունի մեծ… ուժ, ինչպես և մենք։ Ես ասացի՝ «դու պետք է դա լուծես»։ Մենք քննարկել ենք դա», – ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռ մինչև լիազրությունները ստանձնել էր ասել էր, որ մեր օրում վերջ է դնելու պատերազմին Ուկրաինայում։ Այժմ նար թիմի ներկայացուցիչներն ասում են, որ գուցե ամիսներ պահանջվեն։

U.S. President Donald Trump announced that he might introduce sanctions against Russia if President Vladimir Putin refuses to engage in negotiations to resolve the conflict in Ukraine.
As reported by Reuters, Trump did not elaborate on the nature of the potential sanctions, though the United States has already imposed significant penalties on Russia following its invasion of Ukraine in February 2022.
The President also addressed the ongoing debate about providing military aid to Ukraine, asserting that European countries should increase their contributions.
"We're talking to (Ukrainian President Volodymyr) Zelenskiy, we're going to be talking with President Putin very soon," Trump stated. "We're going to look at it."
Additionally, Trump revealed that he had urged Chinese President Xi Jinping during a phone conversation to use his influence to bring an end to the war in Ukraine.
"He's not done very much on that. He's got a lot of … power, like we have a lot of power. I said, 'You ought to get it settled.' We did discuss it," Trump said.