Եվրամիությունը շարունակում է ավելացնել հեղուկ բնական գազի ներմուծումը Ռուսաստանից, չնայած ռուսական բնական գազի դեմ պատժամիջոցներ համաձայնեցնելու ջանքերին։ Դավոսում անցկացվող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ընթացքում Եվրահանձնաժողովի տնտեսական հարցերով հանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը նշել է, որ այս հարցում ԵՄ-ն չի կարողացել միասնական դիրքորոշման հասնել։
«Բնական գազի հարցում մենք չկարողացանք համաձայնության գալ պատժամիջոցների շուրջ միասնականության բացակայության պատճառով. որոշ երկրներ հանդես եկան դեմ։ Սակայն մենք էապես նվազեցրել ենք մատակարարումները, այդ թվում՝ Հյուսիսային հոսքերում պայթյունների հետևանքով։ Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք, որ հեղուկ բնական գազի ներմուծումը միայն աճում է»,- նշել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Դոմբրովսկիսի խոսքով՝ չնայած առկա դժվարություններին, Եվրամիության պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ ցույց են տալիս իրենց արդյունավետությունը և պետք է ընդլայնվեն։

22 Январь 2025 - 10:49 AMT
Евросоюз продолжает увеличивать импорт сжиженного природного газа (СПГ) из России, несмотря на попытки согласовать санкции. На Всемирном экономическом форуме в Давосе еврокомиссар по экономике Валдис Домбровскис сообщил, что ЕС не смог достичь единой позиции по этому вопросу.
«По натуральному газу мы не смогли согласовать санкции из-за отсутствия единогласия, некоторые страны выступили против. Но мы существенно сократили поставки, в том числе из-за взрывов на Северных потоках. В то же время, мы видим, что импорт СПГ только растет», — заявил он, сообщает РИА Новости.
По словам Домбровскиса, несмотря на существующие трудности, санкции ЕС против России демонстрируют свою эффективность и должны быть расширены. «Только надо проявить единство и волю», — подчеркнул еврокомиссар.