Տասը միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություն դիմել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին` ԵԽԽՎ-ին, առաջարկելով չվերականգնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները:
Նրանք նաև պահանջում են մշակել հստակ չափորոշիչներ, որոնք կորոշեն՝ արդյոք լիազորությունները կարող են վերականգնվել ապագայում, հայտնում է Turan.az-ը։
«Մենք, ներքոստորագրյալներս, կրկին կոչ ենք անում ԵԽԽՎ-ին՝ հաստատել Ադրբեջանի լիազորությունների կասեցումը 2025 թվականի հունվարյան նստաշրջանում և մշակել հստակ ու չափելի չափորոշիչներ դրանց վերականգնման համար»,- նշված է դիմումում։
Հեղինակները փաստում են, որ Բաքուն մշտապես խուսափում է միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունից և չի լուծում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները։ Մասնավորապես, նշվում է, որ վերջին տարվա ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունները դադարեցրել են համագործակցությունը Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեի հետ։
Նշվում է նաև, որ 2023 թվականի նոյեմբերից և 2024-ի COP29 գագաթնաժողովից հետո Ադրբեջանում ուժեղացվել են ճնշումները՝ ուղղված քաղաքացիական ակտիվիստների, լրագրողների և ընդդիմադիր գործիչների դեմ։ Իրավապաշտպանները վստահ են, որ ձերբակալություններն իրականացվում են քաղաքական դրդապատճառներով։
Դիմումում նշվում են ակտիվիստների և ընդդիմադիրների դեմ հարուցված գործերը, որոնց թվում են՝ Աֆյադդին Մամեդովը, Բախտյար Հաջիևը, Ռաիլ Աբբասովը, Իլհամիզ Գուլիևը, քաղաքական վերլուծաբան Ազեր Գասիմլին, իրավապաշտպան Ռուֆաթ Սաֆարովը, Անար Մամեդլին, ինչպես նաև երիտասարդ հետազոտողներ Իգբալ Աբիլովը և Բահրուզ Սամեդովը։ Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներից հիշատակվում են Գուբադ Իբադօղլուն, Թոֆիկ Յագուբլուն և Ակիֆ Գուրբանովը։ Արձանագրվել են նաև անկախ լրատվամիջոցների լրագրողների հետապնդման դեպքեր՝ Abzas Media, Toplum TV, Meydan TV և Kanal-13։
Ակտիվիստների և լրագրողների համար կիրառված ելքի արգելքները ևս փաստաթղթավորված են։
ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների վերականգնման համար դիմումի հեղինակները կարևորում են ձերբակալված բոլոր ակտիվիստների անհապաղ ազատ արձակումը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների ամբողջական կատարումը։
Փաստաթղթում շեշտվում է նաև, որ Ադրբեջանը պետք է վերսկսի համագործակցությունը ԵԽԽՎ զեկուցողների հետ և ապահովի միջազգային դիտորդների մուտքը կալանավայրեր։ Բացի այդ, անհրաժեշտ է չեղարկել իրավապաշտպան ՀԿ-ների գործունեությունը սահմանափակող օրենքները՝ ստեղծելով պայմաններ քաղաքացիական հասարակության անկախ աշխատանքի համար։
Կոչը ստորագրել են՝ Ադրբեջանում ճնշումների դադարեցման արշավը, Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն, Freedom Now, Մարդու իրավունքների տների հիմնադրամը, Human Rights Watch-ը, Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնությունը (FIDH), Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերությունը, Նիդեռլանդների և Նորվեգիայի Հելսինկյան կոմիտեները և Խոշտանգումների դեմ համաշխարհային կազմակերպությունը (OMCT)։
ԵԽԽՎ–ն 2024–ի հունվարի 24–ին մեկ տարի ժամկետով չէր հաստատել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները ԵԽ առջև «իր հիմնական պարտավորությունները չկատարելու», ինչպես նաև արտահերթ նախագահական ընտրություններին դիտորդների չհրավիրելու համար։ Օգոստոսին Ադրբեջանում արգելել են որոշմանը կողմ քվեարկած պատգամավորների մուտքը երկիր։ Որոշմանը կողմ էր քվեարկել 76 պատգամավոր, դեմ՝ 10–ը, «ձեռնպահ»՝ 4–ը։

Ten international human rights organizations have appealed to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), urging it not to restore the credentials of Azerbaijan’s delegation.
They also call for the development of clear criteria to determine whether the credentials can be restored in the future, according to Turan.az.
“We, the undersigned, once again urge PACE to confirm the suspension of Azerbaijan’s credentials during the January 2025 session and to develop clear and measurable criteria for their restoration,” the appeal states.
The authors of the statement note that Baku consistently avoids cooperation with international organizations and fails to address widespread human rights violations. Specifically, it is mentioned that in the past year, Azerbaijani authorities ceased cooperation with the Committee for the Prevention of Torture.
It is also reported that since November 2023 and after the COP29 summit in 2024, pressures on civil activists, journalists, and opposition figures have intensified in Azerbaijan. Human rights advocates assert that arrests are politically motivated.
The appeal lists cases brought against activists and opposition members, including Afyaddin Mammadov, Bakhtiyar Hajiyev, Rail Abbasov, Ilhamiz Guliyev, political analyst Azer Gasimli, human rights defender Rufat Safarov, Anar Mammadli, and young researchers Igbal Abilov and Bahrus Samedov. Opposition figures mentioned include Gubad Ibadoghlu, Tofig Yagublu, and Akif Gurbanov. Instances of harassment against journalists from independent outlets such as Abzas Media, Toplum TV, Meydan TV, and Kanal-13 are also documented.
Travel bans imposed on activists and journalists are among the additional documented measures.
The appeal’s authors emphasize that restoring Azerbaijan’s delegation credentials in PACE should be contingent upon the immediate release of all detained activists and full implementation of European Court of Human Rights (ECHR) rulings.
The document further stresses that Azerbaijan must resume cooperation with PACE rapporteurs, ensure international observers have access to detention facilities, and revoke laws restricting the work of human rights NGOs, enabling independent civil society activity.
The appeal is signed by Campaign to End Repression in Azerbaijan, Committee to Protect Journalists, Freedom Now, Human Rights House Foundation, Human Rights Watch, the International Federation for Human Rights (FIDH), International Partnership for Human Rights, the Helsinki Committees of the Netherlands and Norway, and the World Organization Against Torture (OMCT).
In January 2024, PACE refused to confirm Azerbaijan’s delegation credentials for one year, citing "failure to fulfill its core obligations" and the absence of invitations to observers for snap presidential elections. In August, Azerbaijan banned entry to the country for deputies who voted in favor of the decision. The resolution was supported by 76 deputies, opposed by 10, with 4 abstentions.