Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման մեղադրյալը դատապարտվել է մահապատժի։ Իրանի Գերագույն դատարանը վերջնական հաստատել է դատավճիռը։ Այդ մասին հայտնել է Իրանի դատական համակարգի ներկայացուցիչ Ասղար Ջահանգիրը։
«Իրանի Գերագույն դատարանը հաստատել է դեսպանատան վրա հարձակում կատարած անձի մահապատիժը։ Գործն ուղարկվել է Թեհրան՝ դատավճռի կատարման համար», – նշել է նա, հայտնում է APA-ն։
Յասին Հուսեյնզադեի հարձակումը դարձել էր Ադրբեջանի դեսպանատան գործունեության դադարեցման պատճառ Թեհրանում։ 2023 թվականի հունվարի 29-ին դեսպանատան աշխատակիցները և նրանց ընտանիքները՝ 53 մարդ, տարհանվել էին Բաքու։ Ավելի ուշ դեսպանատունը վերաբացվել է։
2023 թվականի հունվարի 27-ին Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակում էր տեղի ունեցել։ Հարձակվողը, զինված «Կալաշնիկով» ինքնաձիգով, ներխուժել էր դեսպանատան տարածք՝ սպանելով անվտանգության ծառայության ղեկավար Օրհան Ասքերովին։ Ապահովության ծառայության երկու աշխատակիցներ վիրավորվել էին՝ փորձելով կանխել հարձակումը։

The accused in the attack on Azerbaijan’s embassy in Iran has been sentenced to death, a decision upheld by Iran’s Supreme Court. This was announced by Asghar Jahangir, a representative of Iran’s judiciary.
“Iran’s Supreme Court has confirmed the death penalty for the individual who attacked the embassy. The case has been sent to Tehran for the execution of the sentence,” Jahangir stated, as reported by APA.
Yasin Huseynzadeh’s attack led to the suspension of Azerbaijan’s embassy operations in Tehran. On January 29, 2023, 53 embassy staff and their families were evacuated to Baku. The embassy later reopened.
On January 27, 2023, a gunman armed with a Kalashnikov rifle stormed Azerbaijan’s embassy in Iran, killing security chief Orkhan Askerov. Two security staff members were injured while attempting to stop the attacker.