Այդ մասին այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ռուսական «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ի` ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման հարցերով փոխնախագահ Դմիտրի Պլեսկոնոսը: Հայաստանում թվայնացված ֆիքսված կապի մակարդակն այսօրվա դրությամբ կազմում է 67 տոկոս: Ինչպես կարծում է Պլեսկոնոսը, Հայաստանի համար դա շատ բարձր թիվ է, համեմատած Ռուսաստանի հետ, որտեղ այդ մակարդակը չի անցնում 47 տոկոսը: Նա նաեւ հայտնեց, որ թվայնացման ամենաբարձր ցուցանիշը պատկանում է Ուզբեկստանին եւ կազմում է 69 տոկոս, ինչը Հայաստանի ցուցանիշը գերազանցում է ընդամենը 2 տոկոսով: «Միաժամանակ նրանք չեն նախատեսում կրճատել միջոցառումների ներդրումները, որոնք ֆինանսական հետադարձ պատասխան են ունենալու»,- նշել է Պլեսկոնոսը:
Վերջին երկու տարում «ԱրմենՏել»-ը Հայաստանում համանման կայանների թվայնացման համար ներդրել է 200 մլն դոլար: 2009-ի ապրիլին ընկերությունը հայտարարել է Երեւանում եւս երեք կայանների թվայնացման մասին, եւ դրանով մայրաքաղաքում թվայնացման մակարդակը հասցրել է 90 տոկոսի: «ԱրմենՏելը» նախատեսում է Հայաստանում թվայնացնել բոլոր համանման կայանները 2010-ի վերջում:

Armentel will completely digitize Armenia’s fixed-line telephony network in 2010, told Dmitri Pleskonos, OJSC Vimpelkom’s executive vice president for business development in CIS.
Currently, the level of digitization of Armenia’s fixed-line telephony network is 67 per cent. According to Mr. Pleskonos, this is a very high performance for Armenia, particularly, if we compare with the same rate in Russia, which does not surpass 47 per cent.
Among CIS countries Uzbekistan has the highest level (equal to 69 per cent) of digitization of a fixed-line telephony, which is only 2 per cent more than the same rate in Armenia. “We do not project to cut investments into financially efficient activities in Armenia,” added Mr. Pleskonos.
Over the last two years Armentel invested USD 200 million to digitize analogous telephony stations in Armenia. The company announced about digitizing three more stations in Yerevan in April of 2009, which raised the level of digitization of the capital to 90 per cent. Armentel projects to digitize all analogous stations of Armenia’s fixed telephony in 2010.