Իրանն ու Ադրբեջանը համագործակցության մասին համաձայնագիր են ստորագրել, որը միտված է երկկողմ կապերի զարգացմանը։ Փաստաթուղթը Թեհրանում ստորագրել են Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանա Սադեղին և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, գրում է Trend-ը։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է Իրանի և Ադրբեջանի համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի 16-րդ նիստի շրջանակում, որը տեղի է ունեցել Թեհրանում հունվարի 21-22-ը։
«Ռեշտ–Աստարա երկաթուղին ռազմավարական դեր ունի Իրանի, Ադրբեջանի և ՌԴ միջև բեռնափոխադրումների միջանցքի զարգացման գործում։ Այն նոր հնարավորություններ կբացի տրանսպորտային հոսքերի օպտիմալացման և համագործակցության ամրապնդման համար»,–ասել է Սադիկը։
Համաձայնագիրը նոր հեռանկարներ է բացում համագործակցության համար՝ ներառելով տրանսպորտ, մաքսային ծառայություններ, էներգետիկա (նավթ, գազ, էլեկտրաէներգիա), ջրային ռեսուրսների կառավարում, արտոնյալ առևտուր և ներդրումներ։ Դրա նպատակն է խթանել երկու երկրների միջև կապերի համապարփակ զարգացումը։

Iran and Azerbaijan have signed a cooperation agreement aimed at strengthening bilateral relations. The document was signed in Tehran by Iran’s Minister of Roads and Urban Development, Farzaneh Sadeghi, and Azerbaijan’s Deputy Prime Minister, Shahin Mustafayev, Trend reports.
The agreement was concluded during the 16th session of the Iran-Azerbaijan Joint Economic Commission, held in Tehran on January 21–22.
"The Rasht-Astara railway plays a strategic role in developing the freight corridor between Iran, Azerbaijan, and Russia. It will open new opportunities for optimizing transport flows and enhancing cooperation," said Sadeghi.
The agreement is set to open new prospects for collaboration, covering areas such as transportation, customs services, energy (oil, gas, electricity), water resource management, preferential trade, and investments. Its goal is to promote the comprehensive development of ties between the two countries.