ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվում է գաղտնազերծել 35-րդ նախագահ Ջոն Ֆիցջերալդ Քենեդիի, նրա եղբոր՝ սենատոր Ռոբերտ Քենեդիի, ինչպես նաև սևամորթների իրավունքների պաշտպանության շարժման առաջնորդ Մարտին Լյութեր Քինգի սպանությունների հետ կապված փաստաթղթերը։
«Ազգային շահերից է բխում վերջապես հրապարակել այս սպանություններին առնչվող բոլոր փաստաթղթերը՝ առանց հապաղման», – նշվում է Սպիտակ տան հրապարակած հրամանագրում։
Թրամփի կարծիքով՝ այս գործերի վերաբերյալ գաղտնի տեղեկատվության պահպանումն անհամատեղելի է հանրային շահերի հետ։ Նա ընդգծել է, որ փաստաթղթերի հրապարակումը վաղուց հասունացած անհրաժեշտություն է, գրում է Interfax.ru-ն։
Հրամանագրի համաձայն՝ 15 օրվա ընթացքում ազգային հետախուզության տնօրենն ու ԱՄՆ գլխավոր դատախազը, համագործակցելով նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականի հետ, պետք է մշակեն և ներկայացնեն պետության ղեկավարին Քենեդիի սպանության հետաքննությանը վերաբերող փաստաթղթերի հրապարակման ծրագիրը։
Բացի այդ, հրամանագիրն ընդգրկում է 45-օրյա ժամկետ, որի ընթացքում Թրամփին պետք է ներկայացվի Ռոբերտ Քենեդիի և Մարտին Լյութեր Քինգի գործերին վերաբերող նյութերի ամբողջական գաղտնազերծման ծրագիրը։

Президент США Дональд Трамп подписал указ, предписывающий публикацию материалов, связанных с убийством 35-го президента США Джона Фицжеральда Кеннеди, его брата и сенатора Роберта Кеннеди, а также лидера движения за права чернокожих Мартина Лютера Кинга.
«В национальных интересах, наконец, опубликовать все документы, связанные с этими убийствами, без промедления», — указано в документе, обнародованном Белым домом, сообщает Интерфакс.
Трамп считает, что сохранение секретности вокруг информации о данных делах противоречит общественным интересам. Он подчеркнул, что необходимость публикации этих материалов давно назрела.
Согласно указу, в течение 15 дней директор национальной разведки и генеральный прокурор США в сотрудничестве с советником президента по вопросам безопасности должны разработать и представить главе государства план публикации документов, касающихся расследования убийства Джона Кеннеди.
Кроме того, в течение 45 дней со дня подписания указа должен быть представлен план полного раскрытия материалов, связанных с делами сенатора Роберта Кеннеди и Мартина Лютера Кинга.