Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպան Ալի Ալիզադեն կանչվել է Իրանի ԱԳՆ՝ նրան բողոքի նոտա է ներկայացվել, որը վերաբերում է իրանցի ուսանողների նկատմամբ Ադրբեջանի «որոշ շրջանակների» իրականացրած «անբարո գործողություններին»։ Այդ մասին հայտնել է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը։
Ըստ լրատվամիջոցի, հանդիպման ընթացքում Իրանի արտգործնախարարության Եվրասիական հարցերով բաժնի ղեկավար Մուջթաբ Դեմիրչիլուն բնութագրել է այս արարքները որպես «վնասակար»՝ ընդգծելով անհրաժեշտությունը պատասխանատվության ենթարկել «նման բացասական գործողությունների կազմակերպիչներին և կատարողներին», հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա նաև շեշտել է կրոնական գործիչների հանդեպ «ցանկացած վիրավորանքի դեմ վճռական պայքարի» կարևորությունը։
Նշվել է, որ «Ադրբեջանի դեսպանը ափսոսանք է հայտնել որոշ բացասական հայտարարությունների և գործողությունների վերաբերյալ՝ խոստանալով իրավիճակը ներկայացնել իր երկրի իշխանություններին»։
Ըստ ադրբեջանական «Թուրան» գործակալության, վերջին օրերին Ադրբեջանի բժշկական համալսարանից արտաքսել են 10 իրանցի ուսանողի՝ «անբարո վարքի» մեղադրանքով։ Այլ մանրամասներ հայտնի չեն։

Iran’s Foreign Ministry summoned Azerbaijan’s ambassador, Ali Alizadeh, to deliver a formal protest note regarding "immoral actions" allegedly carried out by certain Azerbaijani circles against Iranian students. This was reported by the state news agency IRNA.
During the meeting, Mojtaba Demirchilou, head of the Eurasian Affairs Department at Iran's Foreign Ministry, described these actions as “harmful” and stressed the importance of holding the organizers and perpetrators of such negative actions accountable, RFE/RL reports.
He also emphasized the need for a firm response to "any insult to religious figures."
According to the report, the Azerbaijani ambassador expressed regret over certain negative statements and actions, promising to convey the matter to his country’s authorities.
According to the Azerbaijani Turan agency, 10 Iranian students were recently expelled from Azerbaijan Medical University on allegations of "immoral behavior." No further details are available.