Մեքսիկան հրաժարվել է ընդունել ԱՄՆ ռազմական ինքնաթիռը, որը տեղափոխում էր արտաքսվածների, հայտնում է NBC News-ը։
Հունվարի 23-ին ԱՄՆ ռազմական երկու C-17 ինքնաթիռ ուղևորվել է Գվատեմալա՝ տեղափոխելով մոտ 80-ական մարդ։ Երրորդ թռիչքը, որը նախատեսված էր Մեքսիկայի համար, չի իրականացվել։
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարարությունը խուսափել է պարզաբանել վայրէջքի մերժման պատճառները։
Հայտարարության մեջ նշվում է. «Երբ խոսքը վերաբերում է հայրենադարձմանը, մենք միշտ պատրաստ ենք ընդունել մեքսիկացիներին մեր տարածքում»։
ԱՄՆ Սպիտակ տունը նշել է, որ խնդիրը «վարչական բնույթի» էր և արագ լուծվել է։ ԱՄՆ նախագահի մամուլի քարտուղար Քարոլայն Լևիթը X-ի իր էջում գրել է, որ Մեքսիկան արտաքսվածների տեղափոխող 4 չվերթ է ընդունել, հայտնում է «Վեդոմոստին»։
«Մեքսիկան մեկ օրում ընդունեց ռեկորդային քանակով՝ չորս արտաքսման թռիչք»,–գրել է նա։
Այս որոշումը համընկել է ԱՄՆ-ի հետ լարվածության աճի հետ՝ Թրամփի նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո։ Թրամփը սպառնացել էր Մեքսիկայից ներմուծվող ապրանքների վրա 25% մաքսատուրք սահմանել՝ որպես ճնշման միջոց ապօրինի միգրացիայի հարցում։ Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է աջակցել արտաքսվածներին և համագործակցել ԱՄՆ-ի հետ այս հարցում, սակայն քննադատել է Վաշինգտոնի միակողմանի քայլերը։
Արտաքսման թռիչքները կազմակերպվում են Թրամփի վարչակազմի լայնածավալ արշավի շրջանակներում, որի նպատակն է պայքարել ապօրինի միգրացիայի դեմ։ Այս միջոցառումները հիմնված են նախագահի պաշտոնավարման առաջին շաբաթում ստորագրված հրամանագրերի վրա։ Թրամփը նախընտրական արշավի ժամանակ խոստացել էր կանգնեցնել ապօրինի միգրացիան և արագացնել ապօրինի բնակվող միգրանտների արտաքսումը։

25 Январь 2025 - 09:47 AMT
Мексика отказала американскому военному самолету, перевозившему депортированных мигрантов, в разрешении на посадку, передает NBC News.
23 января два самолета ВВС США C-17 вылетели в Гватемалу, каждый доставил около 80 человек. Третий рейс, предназначенный для Мексики, не состоялся, сообщают «Ведомости».
Министерство иностранных дел Мексики воздержалось от объяснений по поводу отказа в посадке. В заявлении ведомства говорится: «Когда дело касается репатриации, мы всегда будем приветствовать прибытие мексиканцев на нашу территорию».
Со стороны Белого дома США прозвучало заявление, что инцидент был вызван «административной проблемой», которая вскоре была устранена. Пресс-секретарь президента США Дональда Трампа Каролин Ливитт отметила в X: «Вчера Мексика приняла рекордные четыре депортационных рейса за один день!»
Отказ совпал с ростом напряженности между двумя странами после избрания Дональда Трампа президентом. Он угрожал введением 25-процентных пошлин на мексиканский импорт, чтобы надавить на соседей в вопросе нелегальной миграции. В ответ президент Мексики Клаудия Шейнбаум подчеркнула готовность своей страны оказывать помощь депортированным и сотрудничать с США в этом вопросе, но подвергла критике односторонние иммиграционные действия Вашингтона.
Депортационные рейсы организуются в рамках масштабной кампании администрации Трампа, направленной на борьбу с нелегальной миграцией. Эти меры основываются на указах, подписанных президентом в первую неделю его пребывания в должности. Во время предвыборной кампании Трамп обещал остановить нелегальную миграцию и ускорить депортацию тех, кто уже находится в США незаконно.