ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենի հետ՝ պահանջելով Գրենլանդիան փոխանցել Միացյալ Նահանգներին, հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով եվրոպական կառավարությունների հինգ բարձրաստիճան պաշտոնյաների։
Աղբյուրները նշել են, որ զրույցն անցել է լարված մթնոլորտում։ Թրամփը հանդես է եկել ագրեսիվ և կոնֆլիկտային պահվածքով՝ մերժելով Դանիայի հետ համագործակցության որևէ առաջարկ։ Նրա միակ նպատակը եղել է աշխարհի ամենամեծ կղզու՝ ԱՄՆ-ին փոխանցումը։
Եվրոպացի պաշտոնյաների կարծիքով՝ սկզբում Թրամփի հայտարարությունները Գրենլանդիայի մասին դիտարկվում էին որպես քաղաքական հնարք ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի վրա ազդեցությունը մեծացնելու համար, սակայն այժմ նրանք վստահ են, որ ԱՄՆ նախագահի մտադրությունները կղզու անեքսիայի վերաբերյալ լուրջ են։
«Դանիացիները վախեցած են», — նշել է աղբյուրներից մեկը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Գրենլանդիայի հնարավոր միացումը ԱՄՆ-ին կարող է հանգեցնել էկոլոգիական մարտահրավերների։ Կղզու սառույցների տակ գտնվում է լքված ամերիկյան ռազմաբազա, որը շահագործվել է միջուկային ռեակտորի միջոցով։ Տարածքի մաքրումը կարող է մեծ ռեսուրսներ և ժամանակ պահանջել։

25 Январь 2025 - 08:11 AMT
Президент США Дональд Трамп позвонил премьер-министру Дании Метте Фредериксен с требованием передать Гренландию в состав Соединенных Штатов, сообщает Financial Times со ссылкой на пятерых бывших и действующих чиновников из европейских правительств.
Как сообшает Lenta.ru, собеседники издания рассказали, что разговор между Трампом и Фредериксен прошел в крайне напряженной атмосфере. По их словам, американский лидер вел себя агрессивно и отказывался обсуждать любые формы сотрудничества, заявляя, что его интересует исключительно передача крупнейшего острова в мире под контроль США.
Европейские чиновники пояснили, что изначально заявления Трампа о Гренландии воспринимались как политический маневр для усиления влияния на Данию — члена НАТО. Однако сейчас они уверены, что намерения президента США по аннексии острова вполне серьезны. «Датчане совершенно напуганы этим», — отметил один из источников.
Ранее сообщалось, что возможное присоединение Гренландии к США поставит перед Вашингтоном серьезные экологические вызовы. На острове под льдами находится заброшенная американская военная база, работавшая на ядерном реакторе. Очистка территории потребует значительных усилий и затрат.