Թուրքական դատարանը 6 լրագրողի նկատմամբ ազատազրկման վճիռ է կայացրել՝ նրանց մեղադրելով ահաբեկչության մեջ, ինչը պայմանավորված է Գյուլենի շարժման հետ ենթադրյալ կապերով։
Ստամբուլի 25-րդ Գերագույն քրեական դատարանը Յակուփ Չեթինին մեղավոր է ճանաչել «ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու» համար և դատապարտել վեց տարի և երեք ամսվա ազատազրկման։ Նույն գործով անցնող ևս 5 լրագրող դատապարտվել է երկու տարի և մեկ ամսվա ազատազրկման՝ «ահաբեկչական կազմակերպությանն օժանդակելու» մեղադրանքով։ Իսկ Ալի Աքքուշն արդարացվել է՝ ապացույցների պակասի պատճառով, գրում է Turkish Minute-ը։
Գործի վերաքննությունը տեղի է ունեցել 2020 թվականին Գերագույն վերաքննիչ դատարանի կողմից նախորդ դատավճիռները բավարար ապացույցների պակասի հիմքով անվավեր ճանաչելուց հետո։ Դատարանը գտել է, որ լրագրողների կապը Գյուլենի շարժման հետ փաստացի ապացուցված չէ։
Լրագրողները նախկինում աշխատել են այն լրատվամիջոցներում, որոնք կապվում են Գյուլենի շարժման հետ, և հեղաշրջման փորձից հետո նրանց սոցցանցերում կատարած գրառումները և լրագրողական նյութերը դիտարկվել են որպես ապացույց։

A Turkish court has sentenced six journalists to prison on terrorism charges due to their alleged links to the Gülen movement.
The 25th High Criminal Court of Istanbul found Yakup Çetin guilty of "membership in a terrorist organization" and sentenced him to six years and three months in prison. Five other journalists involved in the case were sentenced to two years and one month for "aiding a terrorist organization." However, Ali Akkuş was acquitted due to a lack of evidence, reports Turkish Minute.
The retrial followed a 2020 ruling by the Supreme Court of Appeals, which had annulled previous sentences, citing insufficient evidence. The court had determined that the journalists' alleged connections to the Gülen movement were not conclusively proven.
The journalists had previously worked for media outlets linked to the Gülen movement. After the attempted coup, their social media posts and journalistic work were used as evidence against them.