Թուրքական դատարանը 6 լրագրողի նկատմամբ ազատազրկման վճիռ է կայացրել՝ նրանց մեղադրելով ահաբեկչության մեջ, ինչը պայմանավորված է Գյուլենի շարժման հետ ենթադրյալ կապերով։
Ստամբուլի 25-րդ Գերագույն քրեական դատարանը Յակուփ Չեթինին մեղավոր է ճանաչել «ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու» համար և դատապարտել վեց տարի և երեք ամսվա ազատազրկման։ Նույն գործով անցնող ևս 5 լրագրող դատապարտվել է երկու տարի և մեկ ամսվա ազատազրկման՝ «ահաբեկչական կազմակերպությանն օժանդակելու» մեղադրանքով։ Իսկ Ալի Աքքուշն արդարացվել է՝ ապացույցների պակասի պատճառով, գրում է Turkish Minute-ը։
Գործի վերաքննությունը տեղի է ունեցել 2020 թվականին Գերագույն վերաքննիչ դատարանի կողմից նախորդ դատավճիռները բավարար ապացույցների պակասի հիմքով անվավեր ճանաչելուց հետո։ Դատարանը գտել է, որ լրագրողների կապը Գյուլենի շարժման հետ փաստացի ապացուցված չէ։
Լրագրողները նախկինում աշխատել են այն լրատվամիջոցներում, որոնք կապվում են Գյուլենի շարժման հետ, և հեղաշրջման փորձից հետո նրանց սոցցանցերում կատարած գրառումները և լրագրողական նյութերը դիտարկվել են որպես ապացույց։

25 Январь 2025 - 10:03 AMT
Турецкий суд приговорил шестерых журналистов к лишению свободы по обвинению в терроризме из-за их предполагаемых связей с движением Гюлена.
25-й Высший уголовный суд Стамбула признал Якупа Четина виновным в «участии в террористической организации» и приговорил его к шести годам и трём месяцам лишения свободы. Пятеро других журналистов по этому делу получили по два года и один месяц за «содействие террористической организации». Однако Али Аккуш был оправдан из-за отсутствия доказательств, сообщает «Turkish Minute».
Повторное рассмотрение дела состоялось после того, как Верховный апелляционный суд в 2020 году отменил предыдущие приговоры, ссылаясь на недостаток доказательств. Суд постановил, что связь журналистов с движением Гюлена не была доказана.
Журналисты ранее работали в медиа, связанных с движением Гюлена. После попытки переворота их публикации в соцсетях и журналистские материалы использовались как доказательства против них.