Բելառուսի գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն 7-րդ անգամ վերընտրվել է պաշտոնում՝ այդ են վկայում հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալները։
Նրա օգտին քվեարկել է ընտրողների 86.82%-ը։ Բոլոր թեկնածուներին դեմ քվեարկել է ընտրողների 3.6%-ը։ Ընտրություններին մասնակցել է 85.7%-ը, գրում է «Կոմերսանտը»։
Ընտրությունները տեղի են ունեցել հունվարի 26-ին։ Ընտրական գործընթացն անցել է առանց արևմտյան դիտորդների մասնակցության, և արտասահմանում ընտրատեղամասեր չեն բացվել։
Եվրամիությունը հայտարարել է, որ չի համարում ընտրություններն ազատ և ժողովրդավարական և մտադիր է շարունակել պատժամիջոցային ճնշման քաղաքականությունը Մինսկի նկատմամբ։
Ըստ ԿԸՀ-ի տվյալների՝ Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Օլեգ Գայդուկևիչը ստացել է ձայների 2.02%-ը։ Ձեռներեց Աննա Կանոպացկայան ստացել է 1.86%, Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղար Սերգեյ Սիրանկովը՝ 3.21%, իսկ Աշխատանքի և արդարադատության հանրապետական կուսակցության նախագահ Ալեքսանդր Խիժնյակը՝ 1.74%։
Քվեարկությունից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ մտադիր չէ փնտրել իր իրավահաջորդին։ Այնուամենայնիվ, նշել է, որ երկրի ապագա ղեկավարության կադրային ռեզերվը արդեն ձևավորված է։

27 Январь 2025 - 07:30 AMT
Действующий президент Белоруссии Александр Лукашенко был переизбран на седьмой срок, о чём свидетельствуют предварительные данные Центральной избирательной комиссии республики. За него отдали свои голоса 86,82% избирателей. Против всех кандидатов проголосовали 3,6% участников выборов. Общая явка составила 85,7%., сообщает Коммерсант.
По данным ЦИК, лидер Либерально-демократической партии Олег Гайдукевич набрал 2,02% голосов. Предприниматель Анна Канопацкая получила 1,86%, первый секретарь ЦК Компартии Сергей Сыранков — 3,21%, а председатель Республиканской партии труда и справедливости Александр Хижняк — 1,74%.
Выборы прошли 26 января. На пресс-конференции после голосования Александр Лукашенко заявил, что не планирует искать преемника. Тем не менее, он уточнил, что кадровый резерв для будущего руководства страны уже сформирован.
Избирательный процесс проходил без участия западных наблюдателей, и за границей избирательные участки открыты не были. Евросоюз заявил, что не признаёт выборы свободными и демократичными и намерен продолжать политику санкционного давления на Минск.