ԱՄՆ ներգաղթի և մաքսային ոստիկանությունը (ICE) Տեխաս նահանգում անօրինական միգրանտների հայտնաբերման և ձերբակալման գործողություններ է իրականացրել։ CBS հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ ձերբակալվել է ավելի քան 80 մարդ։
Աղբյուրը մանրամասնել է, որ ձերբակալություններն իրականացվել են «ուժեղացված թիրախային գործողությունների» շրջանակներում, որոնք ընդգրկել են Դալաս, Ֆորտ Ուորթ և Իրվինգ քաղաքները։ Գործողություններին մասնակցել են նաև Հյուսթոնի թմրանյութերի շրջանառության վերահսկման վարչության ներկայացուցիչները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«ԱՄՆ մաքսային և ներգաղթի ծառայությունը կիրակի օրը ձերբակալել է 84 մարդու Տեխասի հյուսիսում»,— հայտնում է հեռուստաալիքը։
Մյուս նահանգներում նույնպես մեծածավալ գործողություններ են իրականացվել։ New York Post-ի տեղեկություններով՝ Կոլորադոյի նահանգի Դենվեր քաղաքում ձերբակալվել է վենեսուելական «Տրեն դե Արագուա» հանցավոր կազմակերպության մոտ 50 անդամ։
«Ուժեղացված թիրախային գործողություններ» են իրականացվել նաև Չիկագոյում՝ ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարի շրջանակում։
Սպիտակ տունը հայտնել է, որ Կոլումբիան համաձայն է ընդունել ԱՄՆ-ից արտաքսվող միգրանտներին, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Կոլումբիայի կառավարությունը համաձայնել է Թրամփի բոլոր պահանջներին, ներառյալ բոլոր անօրինական միգրանտների անսահմանափակ ընդունումը, որոնք արտաքսվում են ԱՄՆ-ից, այդ թվում՝ ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռներով, առանց սահմանափակումների և ձգձգումների»,— նշված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ կոլումբիացի պաշտոնյաների հանդեպ վիզային սահմանափակումները և Կոլումբիայի քաղաքացիների ու ապրանքների նկատմամբ սահմանային վերահսկողությունը կպահպանվեն, մինչև առաջին խմբի ընդունումը։ Նույն փաստաթղթում նշվում է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է կիրառել մաքսային տուրքեր և պատժամիջոցներ, եթե Կոլումբիան խախտի պայմանավորվածությունը։
Հունվարի 26–ին Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն արգելել էր ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռներին, որոնք տեղափոխում էին արտաքսվող կոլումբիացիներին, վայրէջք կատարել երկրի տարածքում։ Ի պատասխան՝ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց վիզային և ֆինանսական պատժամիջոցների մասին, ինչպես նաև 25%-անոց մաքսային տուրքերի սահմանման՝ Կոլումբիայի ապրանքների համար։ Նա հավելեց, որ մեկ շաբաթից տուրքերը կբարձրանան մինչև 50%, նշելով, որ «սա միայն սկիզբն է»։
Թրամփը բազմիցս ընդգծել է իր քաղաքականությունը՝ ուղղված ներգաղթի խստացմանը և անօրինական միգրանտների արտաքսմանը։
Կոլումբիայի նախագահի աշխատակազմը հայտնել է, որ բանակցում է ԱՄՆ-ի հետ և պատրաստում է նախագահական ինքնաթիռ՝ իր քաղաքացիներին վերադարձնելու համար։ Միևնույն ժամանակ Պետրոն հայտարարել է, որ Կոլումբիան պատասխան տուրքեր է սահմանում ամերիկյան ապրանքների համար՝ 25%-ի չափով։

Иммиграционная и таможенная полиция США (ICE) провела операции по выявлению и задержанию нелегальных мигрантов в штате Техас. По данным CBS, задержано более 80 человек.
Аресты прошли в рамках «усиленных целевых операций», которые охватили Даллас, Форт-Уэрт и Ирвинг. В операциях также участвовали представители управления по борьбе с наркотиками из Хьюстона, сообщает РИА Новости.
Согласно репортажу телеканала, в воскресенье ICE арестовало 84 человека на севере Техаса.
Крупные операции были проведены и в других штатах. По данным New York Post, в городе Денвер, штат Колорадо, задержали около 50 членов венесуэльской преступной группировки Трен де Арагуa.
«Усиленные целевые операции» также прошли в Чикаго в рамках борьбы с нелегальной миграцией.
Белый дом заявил, что Колумбия согласилась принять депортируемых мигрантов из США, передаёт ТАСС.
«Правительство Колумбии приняло все требования Трампа, включая неограниченный приём всех нелегальных мигрантов, депортируемых из США, даже на американских военных самолётах, без ограничений и задержек», — говорится в заявлении.
Также отмечается, что визовые ограничения в отношении колумбийских чиновников и пограничный контроль для граждан и товаров из Колумбии будут сохранены до приёма первой группы. В документе указывается, что США готовы ввести таможенные пошлины и санкции в случае нарушения соглашения со стороны Колумбии.
26 января президент Колумбии Густаво Петро запретил американским военным самолётам, перевозящим депортируемых, приземляться в стране. В ответ Дональд Трамп объявил о визовых и финансовых санкциях, а также о введении 25%-х пошлин на колумбийские товары. Он добавил, что через неделю пошлины вырастут до 50%, отметив, что «это только начало».
Трамп неоднократно подчёркивал свою политику ужесточения миграционных мер и депортации нелегалов.
Администрация президента Колумбии сообщила, что ведёт переговоры с США и готовит президентский самолёт для возвращения своих граждан. В то же время Петро объявил о введении ответных пошлин в размере 25% на американские товары.