Հունգարիայի ներկայացուցիչներն արգելափակել են Եվրամիության երկրների համատեղ հայտարարությունը, որով նախատեսվում էր մերժել Բելառուսում կայացած նախագահական ընտրությունները։ Այդ մասին հայտնել են «Ազատություն» ռադիոկայանի Բրյուսելի աղբյուրները։
Քանի որ հայտարարության համար անհրաժեշտ էր ԵՄ բոլոր 27 երկրների ներկայացուցիչների ստորագրությունը, Եվրամիության արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Կայա Կալասը հանդես է եկել առանձին հայտարարությամբ։ Նա նշել է, որ հունվարի 26-ին Բելառուսում անցկացված ընտրություններն ազատ և արդար չէին։ Կալասը նաև Բելառուսի իշխանություններին կոչ է արել ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին։
Կալասը հավելել է, որ ԵԱՀԿ անկախ դիտորդներին հնարավորություն չի տրվել հետևել ընտրական գործընթացի առանցքային փուլերին՝ ընդգծելով. «Սա հերթական վկայությունն է այս ընտրությունների նկատմամբ վստահության իսպառ բացակայության մասին»։
Նա նշել է նաև, որ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի համատեքստում Բելառուսի վարչակարգի ներգրավվածության պատճառով ԵՄ-ն կշարունակի սահմանափակումներ և պատժամիջոցներ կիրառել ռեժիմի դեմ։ Բացի այդ, ապահովվելու է ֆինանսական աջակցություն քաղաքացիական հասարակությանը, վտարանդի բելառուսական ժողովրդավարական ուժերին և բելառուսական մշակույթին։
Ավելի վաղ Հունգարիան չէր ստորագրել ԵՄ 27 երկրների անունից ներկայացված հայտարարության նախագիծը, որը նախատեսում էր որակել Բելառուսի նախագահական ընտրությունները որպես «ոչ ժողովրդավարական»։ Սակայն Հունգարիան միակը չէր, որ դեմ էր նախագծին. Սլովակիան ևս սկզբում հրաժարվել էր ստորագրել։ Հետագայում Սլովակիայի ներկայացուցիչները համաձայնել են ստորագրել փաստաթուղթը, սակայն Հունգարիան շարունակում է հրաժարվել։

Представители Венгрии заблокировали совместное заявление стран Европейского союза, которое предусматривало отказ признать президентские выборы в Беларуси, сообщает радиостанция «Свобода» со ссылкой на источники в Брюсселе.
Поскольку для принятия заявления требовались подписи всех 27 стран ЕС, глава внешней политики ЕС Кая Каллас выступила с отдельным заявлением. Она отметила, что выборы, состоявшиеся 26 января в Беларуси, не были свободными и справедливыми. Каллас также призвала власти Беларуси освободить всех политических заключенных.
Она добавила, что независимые наблюдатели ОБСЕ не смогли следить за ключевыми этапами избирательного процесса, подчеркнув: «Это очередное доказательство полного отсутствия доверия к этим выборам».
Каллас также отметила, что на фоне участия режима Беларуси в войне России против Украины ЕС продолжит вводить ограничения и санкции против властей. Кроме того, будет обеспечиваться финансовая поддержка гражданскому обществу, белорусским демократическим силам в изгнании и белорусской культуре.
Ранее Венгрия отказалась подписать проект заявления от имени 27 стран ЕС, который предусматривал квалификацию выборов в Беларуси как «недемократических». Однако Венгрия была не единственной противницей проекта: Словакия также первоначально отказалась подписывать документ, но позже согласилась. Венгрия же продолжает отказываться.