ՌԴ Պետդումայի մի խումբ պատգամավոներ Լեոնիդ Սլուցկու գլխավորությամբ օրինագիծ են ներկայացրել, որով առաջարկվում է միգրանտների անօրինական ներկայությունը Ռուսաստանում համարել ծանրացուցիչ հանգամանք վարչական խախտումների դեպքում:
Ավելի վաղ ՌԴ կառավարությունը աջակցել էր այս նախաձեռնությանը, պայմանով, որ այն կլրամշակվի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Օրինագծով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել Ռուսաստանի Դաշնության Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 4.3-րդ հոդվածում՝ ավելացնելով նոր կետ, համաձայն որի՝ անձի կողմից վարչական իրավախախտման կատարումը, երբ նա գտնվում է երկրում անօրինական հիմունքներով, պետք է դիտարկվի որպես ծանրացուցիչ հանգամանք։ Սա, անկասկած, հնարավորություն կտա կիրառելու ավելի խիստ պատժամիջոցներ վարչական պատասխանատվության ենթարկելիս», – նշված է բացատրական գրությունում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ ներկայումս Ռուսաստանում կա մոտ 739 հազար անօրինական միգրանտ։ Ըստ գործող կարգի՝ նրանց նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները չեն տարբերվում Ռուսաստանի քաղաքացիների կամ օրինական կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիների համար նախատեսված պատժից։
Սլուցկին ընդգծել է, որ անօրինական միգրացիան պետք է դիտարկվի որպես ծանրացուցիչ հանգամանք ոչ միայն քրեական հանցագործությունների, այլև ցանկացած խախտման դեպքում։ Նրա խոսքով՝ եթե մարդը մուտք է գործել Ռուսաստան առանց անհրաժեշտ փաստաթղթերի, «արհամարհելով օրենքը», ապա նա արդեն վտանգ է ներկայացնում։
«Անօրինական միգրանտները հանցագործություններ են կատարում տարբեր ոլորտներում՝ ստեղծելով ստվերային շուկաներ, խուսափելով հարկերից, զբաղվելով անօրինական առևտրով, կեղծելով փաստաթղթեր, թմրանյութերի առևտրով։ Ի վերջո, նրանք հարձակվում են մեր քաղաքացիների վրա՝ առանց տարբերություն դնելու սեռի կամ տարիքի։ Մենք պետք է արմատախիլ անենք անօրինական միգրացիան։ Ցանկացած անօրինական միգրանտ պոտենցիալ հանցագործ է, քանի որ նա ինչ-որ պատճառով հրաժարվել է մուտք գործել Ռուսաստան օրինական ճանապարհով։ Նման անձինք չպետք է ապրեն բարեպաշտ քաղաքացիների կողքին», – նշել է պատգամավորը։
Օրինագծի հեղինակները կարծում են, որ այս միջոցը կնպաստի օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից կատարվող հանցագործությունների նվազեցմանը, կբարձրացնի քաղաքացիների անվտանգությունը և կարևոր քայլ կլինի անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում։

A group of LDPR deputies, led by Leonid Slutsky, has submitted a bill to the State Duma proposing that illegal stay in Russia be considered an aggravating factor in administrative offenses., RIA Novosti reports, citing a document obtained by it.
Earlier, the Russian government expressed support for this initiative, provided that it undergoes revisions.
"The bill proposes amending Article 4.3 of the Code of Administrative Offenses of the Russian Federation by adding a new provision stating that committing an administrative offense while illegally residing in the country should be considered an aggravating factor. This will undoubtedly allow for stricter penalties when imposing administrative responsibility," the explanatory note states.
According to law enforcement agencies, around 739,000 illegal migrants are currently present in Russia. At present, illegal migrants face the same penalties for administrative violations as Russian citizens and legally residing foreigners.
Speaking to RIA Novosti, Slutsky emphasized that illegal stay should be considered an aggravating factor not only for criminal offenses but for all violations. He argued that failing to register upon entry to Russia demonstrates disregard for the law, making such individuals a potential risk to society.
"Illegal migrants commit crimes across various sectors: they create shadow markets, evade taxes, engage in illegal trade, forge documents, and traffic narcotics. Ultimately, they attack our citizens regardless of age or gender. We must eradicate illegal migration. Any illegal migrant is a potential criminal because they deliberately refused to enter Russia legally. Such individuals should not coexist with law-abiding citizens," the lawmaker asserted.
According to the bill's authors, this measure will help prevent offenses by foreign nationals, enhance public safety, and play a crucial role in combating illegal migration.