Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արձագանքել է Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում էին խաղաղ բանակցությունների հնարավորությանը։ Այս մասին նա հայտնել է իր Telegram-ալիքում։
Պուտինի խոսքերին արձագանքելով՝ Զելենսկին ընդգծել է Ռուսաստանի վրա ճնշումը մեծացնելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ խաղաղությունը հնարավոր է միայն ուժի միջոցով։ Նա մերժել է ռուսաստանյան նախագահի առաջարկը, գրում է Lenta.ru-ն։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Մոսկվան պատրաստ է Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցությունների, սակայն պատրաստ չէ ստորագրել խաղաղության պայմանագիր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Նա կրկնել է իր դիրքորոշումը՝ պնդելով, որ Ուկրաինայում միակ լեգիտիմ իշխանությունը Գերագույն Ռադան է։ Նրա խոսքով՝ քննարկման պայմանները պետք է հիմնված լինեն ճակատում ստեղծված ներկայիս իրավիճակի վրա։
«Մենք պետք է գործենք համահունչ իրավճռական՝ բոլորը, ովքեր բավականաչափ քաջություն ունեն հավատալու խաղաղությանը և այն մոտեցնելու ուժի շնորհիվ», — նշել է նա։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has responded to Russian President Vladimir Putin’s statements regarding possible peace negotiations. He made this statement on his Telegram channel.
Reacting to Putin’s remarks, Zelensky emphasized the need to increase pressure on Russia, asserting that peace can only be achieved through force. He rejected the Russian president’s initiative, Lenta.ru reports.
“We must act in a coordinated and decisive manner—all those who have the courage to believe in peace and bring it closer through force,” he stated.
Earlier, Vladimir Putin said that Moscow was ready for negotiations on Ukraine. According to him, the conditions for discussions should be based on the current realities on the battlefield.