Բաքվում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովին հունվարի 28-ին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է, որ ռուսական մամուլում և որոշ ռուս պաշտոնյաների կողմից տարածվող ապատեղեկատվական բնույթի նյութերն ու Ադրբեջանին բացասական լույսի ներքո ներկայացնող հայտարարությունները թերըմբռնում են առաջացնում, գրում է ԱՊԱ-ն։
ԱԳՆ-ն նշել է, որ նման հրապարակումները հակասում են Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի բովանդակությանը և ոգուն։
Նշվել է, որ ավարտվել է AZAL ինքնաթիռի կործանման նախնական հետաքննությունը։ Նախարարությունն ընդգծել է, որ ընթանում է հետաքննության ամբողջական ավարտի գործընթացը, և Ադրբեջանը հստակ ներկայացրել է իր սպասելիքները Ռուսաստանի կողմից այս գործի վերաբերյալ։
Բացի այդ, ԱԳՆ-ում մեկնաբանել են տեղական մամուլում տեղ գտած հրապարակումները, որոնք վերաբերում են «Ռուսական տանը»։ Հայտարարվել է, որ այդ տեղեկատվությունը չի արտացոլում երկրի պաշտոնական դիրքորոշումը։ Միաժամանակ ընդգծվել է, որ նման կազմակերպությունների գործունեությունը Ադրբեջանում պետք է իրականացվի փոխադարձության սկզբունքով և համապատասխան երկրի օրենսդրության պահանջներին։
Հունվարի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հանդիպման է հրավիրել Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևին։ Գալուզինը կարևորել է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների կառուցումը «ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային ոգով՝ հիմնված 2022 թվականի փետրվարի 22-ին բարձր մակարդակով ստորագրված հռչակագրի վրա»։
Այս համատեքստում տարակուսանք է արտահայտվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում վերջերս տեղ գտած հակառուսական հրապարակումների շարքի, ինչպես նաև Բաքվի Ռուսական տան դեմ ուղղված ապատեղեկատվական քարոզչության վերաբերյալ։

Чрезвычайного и полномочного посла России в Азербайджане Михаила Евдокимова 28 января вызвали в Министерство иностранных дел Азербайджана.
По сообщению азербайджанского внешнеполитического ведомства, на встрече было отмечено, что «распространяемые в российской прессе и отдельными официальными лицами материалы дезинформационного характера, представляющие Азербайджан в негативном свете, вызывают недоразумения». В МИД подчеркнули, что подобные публикации противоречат содержанию и духу Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджаном и Россией.
Также было объявлено о завершении предварительного расследования катастрофы самолета AZAL. Министерство отметило, что процесс окончательного расследования продолжается и что Азербайджан четко обозначил свои ожидания от России по этому делу.
В МИД также прокомментировали публикации в местных СМИ, касающиеся «Русского дома», заявив, что эта информация не отражает официальную позицию азербайджанских властей. При этом было подчеркнуто, что деятельность подобных организаций в Азербайджане должна осуществляться на основе принципа взаимности и в соответствии с требованиями национального законодательства.
7 января заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин вызвал на встречу посла Азербайджана Рахмана Мустафаева. Галузин отметил важность построения российско-азербайджанских отношений в духе "стратегического партнерства и союзничества", основываясь на декларации, подписанной на высшем уровне 22 февраля 2022 года. В этом контексте Москва выразила обеспокоенность серией антироссийских публикаций в азербайджанских СМИ, а также дезинформационной кампанией против Русского дома в Баку.