ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որով արգելվում է դաշնային միջոցների օգտագործումն անչափահասների սեռափոխության համար։ Նա այս քայլը բնութագրել է որպես անհրաժեշտ միջոց՝ դադարեցնելու այն, ինչ անվանել է «վտանգավոր միտում»։
Հրամանում նման միջամտությունները նկարագրվում են որպես «քիմիական և վիրաբուժական խեղում» և արգելվում է կառավարության հովանավորությունը այս անչափահասների համար բժշկական միջմտությունների համար։
«Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունն այն է, որ այն չի ֆինանսավորի, հովանավորի, խթանի, օգնի կամ սատարի երեխայի այսպես կոչված «անցումը» մեկ սեռից մյուսը և կխստացնի բոլոր այն օրենքների կիրառումը, որոնք արգելում կամ սահմանափակում են այս կործանարար և կյանքը փոխող ընթացակարգերը», նշված է հրամանագրում։
Չնայած հրամանը չի տարածվում մասնավոր բժշկական հաստատությունների վրա, այն արգելում է դաշնային ֆինանսավորում ստացող բժշկական հաստատություններին, ներառյալ կրթական հաստատությունների դրամաշնորհները, իրականացնել գենդերային հաստատման նպատակով նախատեսված միջամտություններ անչափահասների դեպքում։ Բացի այդ, դաշնային առողջապահական ծրագրերը, ինչպիսիք են Medicare-ն ու Medicaid-ը, ինչպես նաև կառավարության տրամադրած ապահովագրական ծառայությունները, այլևս չեն փոխհատուցի այս բուժումները։
Արգելքը տարածվում է նաև Պաշտպանության դեպարտամենտի առողջապահական ծրագիր TRICARE-ի վրա՝ արգելելով անչափահասների համար սեռափոխության ծառայությունները։
Հրամանով «երեխա» է համարվում մինչև 19 տարեկան անձը, իսկ արգելքը ներառում է թե՛ վիրահատական միջամտությունները, թե՛ հորմոնային բուժումները, այդ թվում՝ «անդրոգենային բլոկատորները, էստրոգենը, պրոգեստերոնը կամ տեստոստերոնը»։
Հրամանն ընդգծում է, որ այսպիսի միջամտությունները կարող են անուղղելի վնաս հասցնել՝ հանգեցնելով անպտղության և առողջական բարդությունների։
Հրամանը հանձնարարում է Առողջապահության և սոցիալական ծառայությունների քարտուղարին 90 օրվա ընթացքում ներկայացնել ծրագիր՝ «գենդերային դիսֆորիա» ունեցող անչափահասների առողջությունը խթանելու համար։ Միևնույն ժամանակ, գլխավոր դատախազին հանձնարարվել է ուսումնասիրել հնարավոր խարդախության, սպառողների մոլորեցման և սննդամթերքի, դեղորայքի և կոսմետիկայի մասին օրենքի խախտման դեպքերը։
Բացի այդ, հրամանագիրը պահանջում է վերահսկողություն սահմանել այն նահանգների նկատմամբ, որոնք ծնողներից երեխաներին խլում են, եթե նրանք չեն աջակցում իրենց զավակների սեռափոխությանը։
Թրամփն իր նախընտրական արշավի ընթացքում խոստացել էր կիրառել այս սահմանափակումները՝ նշելով, որ կդադարեցնի ցանկացած դաշնային ծրագիր, որը խթանում է սեռի փոփոխությունը։ Նա նաև հայտարարել էր, որ կաշխատի Կոնգրեսի հետ՝ այսպիսի բուժումների համար հարկատուների միջոցների օգտագործումն ընդմիշտ արգելելու ուղղությամբ։

Президент США Дональд Трамп подписал указ, запрещающий использование федеральных средств на медицинские процедуры по смене пола у несовершеннолетних, назвав это необходимым шагом для предотвращения «опасной тенденции».
В документе такие вмешательства описываются как «химическое и хирургическое увечье», а также запрещается государственное финансирование подобных медицинских процедур для несовершеннолетних.
«Политика Соединенных Штатов заключается в том, чтобы не финансировать, не поддерживать, не продвигать, не способствовать и не одобрять так называемый "переход" ребенка из одного пола в другой, а также строго применять все законы, запрещающие или ограничивающие эти разрушительные и изменяющие жизнь процедуры», — говорится в указе.
Хотя запрет не распространяется на частные медицинские учреждения, он запрещает медицинским организациям, получающим федеральное финансирование, включая школы с федеральными грантами, проводить гендерно-афирмативные процедуры для несовершеннолетних. Кроме того, федеральные медицинские программы — такие как Medicare, Medicaid и государственные страховые планы — больше не будут покрывать эти процедуры.
Ограничение касается также программы TRICARE при Министерстве обороны, запрещая услуги по смене пола для несовершеннолетних.
Согласно указу, «ребенком» считается лицо младше 19 лет, а запрет включает как хирургические вмешательства, так и гормональную терапию, в том числе «андрогенные блокаторы, эстроген, прогестерон или тестостерон».
В документе подчеркивается, что подобные вмешательства могут нанести необратимый ущерб, включая бесплодие и серьезные проблемы со здоровьем.
Указ поручает министру здравоохранения и социальных служб в течение 90 дней разработать план поддержки несовершеннолетних с «гендерной дисфорией». Одновременно генеральному прокурору предписано расследовать возможные случаи мошенничества, введения потребителей в заблуждение и нарушения законов о лекарствах, продуктах питания и косметических средствах.
Кроме того, указ требует усиленного контроля за штатами, которые изымают детей у родителей за отказ поддерживать их смену пола.
В ходе своей предвыборной кампании Трамп обещал ввести эти ограничения, заявив, что прекратит все федеральные программы, способствующие смене пола. Он также пообещал работать с Конгрессом над полным запретом финансирования таких процедур за счет налогоплательщиков.