ՌԴ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն արձագանքել է ամերիկացի լրագրող Թաքեր Քարլսոնի հայտարարությանը, ըստ որի՝ ԱՄՆ նախորդ վարչակազմը, ենթադրաբար, «փորձել է վերացնել» Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Վոլոդինը դա որակել է որպես ուղիղ քայլ դեպի միջուկային պատերազմի սկիզբ, գրում է «Կոմերսանտը»։
Իր խոսքում Պետդումայի խոսնակը հիշեցրել է Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի դեմ վերջերս կատարված մահափորձը, ինչպես նաև երկու հարձակումները՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վրա։ Բացի այդ, նա անդրադարձել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի դեմ կանխված մահափորձին։ Վոլոդինը եզրակացրել է, որ Պուտինի դեմ մահափորձի քննարկումները պետք է ընդունել ամենայն լրջությամբ, քանի որ դրանք «միևնույն շղթայի օղակներ են»։
«Թաքեր Քարլսոնի հնչեցրած պնդումները պետք է մանրակրկիտ քննության ենթարկվեն, իսկ Բայդենն ու Բլինքենը՝ պատասխանատվության կանչվեն։ Մենք բոլորս պետք է գիտակցենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ծայրահեղ դաժան պայքար է տարվում»,– գրել է Վոլոդինը Telegram-ում։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ջո Բայդենն ու Էնթոնի Բլինքենը դեռ չեն հերքել Քարլսոնի արած հայտարարությունները։
Օրեր առաջ Թաքեր Քարլսոնը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախորդ վարչակազմը Ջո Բայդենի գլխավորությամբ ձգտում էր «արագացնել պատերազմը» Ռուսաստանի հետ։ Ըստ լրագրողի՝ Վաշինգտոնը փորձել է վերացնել Վլադիմիր Պուտինին։ Սակայն նա որևէ ապացույց կամ մանրամասներ չէր ներկայացրել։ Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը վստահեցրել է, որ պետության ղեկավարի անվտանգության մակարդակը պատշաճ մակարդակով է ապահովվում։

29 Январь 2025 - 10:49 AMT
Председатель Государственной думы Вячеслав Володин высказался в ответ на заявление американского журналиста Такера Карлсона, который утверждал, что прежняя администрация США якобы предпринимала попытки устранить президента России Владимира Путина. Володин назвал подобные действия прямым шагом к началу ядерного конфликта, сообщает «Коммерсант».
В своем заявлении спикер Госдумы напомнил о недавнем покушении на премьер-министра Словакии Роберта Фицо, а также о двух нападениях, совершенных на бывшего президента США Дональда Трампа. Помимо этого, он упомянул предотвращенное покушение на главу венгерского правительства Виктора Орбана. Володин заключил, что дискуссии о покушении на Владимира Путина следует воспринимать со всей серьезностью, поскольку эти инциденты представляют собой «звенья одной цепи».
«Озвученное Такером Карлсоном должно быть тщательно расследовано. А Байден и Блинкен — привлечены к ответственности. Нам всем надо осознать, что против Российской Федерации ведется жесточайшая борьба»,— написал Володин в своем Telegram-канале. Он также подчеркнул, что американские лидеры, Джо Байден и Энтони Блинкен, до сих пор не опровергли утверждения, сделанные Карлсоном.
Накануне Такер Карлсон заявил, что прежняя администрация США под руководством Джо Байдена стремилась «ускорить войну» с Россией. По словам журналиста, американские власти пытались устранить Владимира Путина. Однако никаких доказательств своих слов он не представил. В свою очередь, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заверил, что меры безопасности в отношении главы государства находятся на высоком уровне.