Սիրիացի ապստամբների առաջնորդ Ահմեդ աշ-Շարաան նշանակվել է Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ՝ «անցումային կառավարության» գործունեության ընթացքում: Այս մասին հաղորդում են «Ալ-Արաբիա»-ն և Մերձավոր Արևելքի այլ լրատվամիջոցներ:
Աշ-Շարաան, ով նաև հայտնի է որպես Մոհամմադ ալ-Ջուլանի, ղեկավարում է իսլամիստական «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորումը, որն ԱՄՆ-ի, մի շարք արևմտյան երկրների և Ռուսաստանի կողմից ճանաչված է որպես ահաբեկչական և գլխավորել է զինված ապստամբությունը Բաշար Ասադի ռեժիմի դեմ 2024 թվականի նոյեմբերի վերջին և դեկտեմբերի սկզբին: Արդյունքում Ասադի կառավարությունը տապալվել է, Ասադը փախել է Մոսկվա, իսկ աշ-Շարաան դարձել է երկրի փաստացի ղեկավարը, հայտնում է BBC-ն։
Ասադի հեռանալուց հետո աշ-Շարաան հայտարարել է, որ ապստամբության մասնակից բոլոր զինված խմբավորումները պետք է լուծարվեն, իսկ նրանց անդամները պետք է ընդգրկվեն պետական կառույցներում: Բացի այդ, ցրվել են նաև նախկին բանակը և անվտանգության ծառայությունները: Սիրիայի 2012 թվականի սահմանադրությունը չեղարկվել է, իսկ նոր օրենսդրական համակարգը ստեղծելու է անցումային կառավարությունը:
Աշ-Շարաան ընդգծել է, որ «անցումային շրջանի» ավարտից հետո Սիրիայում պետք է ձևավորվի մշտական կառավարություն՝ ընտրությունների միջոցով, սակայն չի հստակեցրել, թե որքան կտևի այդ գործընթացը:
Դեկտեմբերի ընթացքում Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Գեյր Պեդերսենը այցելել է Դամասկոս և հանդիպել նոր ղեկավարության հետ: Նա զգուշավոր լավատեսություն է հայտնել երկրի ապագայի վերաբերյալ՝ նշելով. «Կա հույս՝ տեսնելու նոր Սիրիայի սկիզբը»:

30 Январь 2025 - 07:43 AMT
Лидер сирийских повстанцев Ахмед аш-Шараа назначен временным президентом страны в рамках работы «переходного правительства». Об этом сообщают «Аль-Арабия» и другие ближневосточные издания.
Аш-Шараа, также известный как Мохаммад аль-Джулани, возглавляет протурецкую исламистскую группировку «Хайат Тахрир аш-Шам». Эта организация, признанная террористической в США, ряде западных стран и России, стала основным инициатором вооруженного восстания против режима Башара Асада в конце ноября – начале декабря 2024 года. В результате этих событий правительство Асада было свергнуто, сам Асад покинул страну и вылетел в Москву. После этого аш-Шараа фактически взял на себя руководство государством.
После бегства экс-президента аш-Шараа объявил о расформировании всех вооруженных группировок, участвовавших в свержении прежнего режима. Их участникам предложено интегрироваться в государственные структуры. Также было принято решение о роспуске прежней армии и спецслужб. Конституция 2012 года утратила силу, а разработка нового законодательства возложена на переходное правительство.
Аш-Шараа подчеркнул, что после завершения «переходного периода» в стране должно состояться формирование постоянного правительства путем выборов. Однако он не уточнил, сколько времени займет данный этап.
В декабре спецпредставитель ООН по Сирии Гейр Педерсен посетил Дамаск и провел переговоры с новыми руководителями страны. Он выразил осторожный оптимизм относительно дальнейшего развития событий: «Есть надежда увидеть начало новой Сирии».