Վաշինգտոնի օդում բախվել են American Airlines-ի ինքնաթիռը և ռազմական ուղղաթիռը։ 60 ուղևոր տեղափոխող և անձնակազմի չորս անդամով ինքնաթիռն ընկել է Պոտոմակ գետը։ Ռազմական ուղղաթիռում 3 զինվոր է եղել։
Ինքնաթիռը մեկնել էր Ուիչիտայից (Կանզաս) և պետք է վայրէջք կատարեր Վաշինգտոնի Ռոնալդ Ռեյգանի անվան օդանավակայանում, հայտնում է BBC-ն։
Ոստիկանությունից հայտնել են, որ հայտնաբերվել է 18 մարմին, սակայն զոհերի վերաբերյալ պաշտոնական տվյալներ դեռևս չկան։
Իշխանությունները դեպքի վայր են ուղարկել մոտ 300 փրկարարի, ովքեր ուժեղ քամիների և խավարի պայմաններում որոնողական աշխատանքներ են կատարում գետում։ Ոստիկանության սուզորդներն ու փրկարարական նավակները ներգրավված են գործողության մեջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ տեղեկացվել է այս «սարսափելի վթարի» մասին և շնորհակալություն է հայտնել փրկարարներին նրանց «անհավանական աշխատանքի» համար։ Թրամփն իր ցավակցությունն է հայտնել զոհերի հարազատներին։
Կանզասի սենատոր Ռոջեր Մարշալը, անդրադառնալով դեպքին X հարթակում, այն բնորոշել է որպես «ոչ այլ ինչ, քան մղձավանջ»։ Նա կոչ է արել աղոթել ինչպես զոհերի, այնպես էլ փրկարարների համար՝ իշխանություններից պահանջելով ներկայացնել ավելի շատ մանրամասներ։
Դաշնային ավիացիոն վարչությունը (FAA) վթարից հետո ժամանակավորապես դադարեցրել է բոլոր թռիչքները Ռեյգանի օդանավակայանից։ Պաշտոնյաները խոստացել են մանրակրկիտ ուսումնասիրել վթարի պատճառները, մինչդեռ American Airlines-ը մանրամասներ դեռ չի հրապարակել։

30 Январь 2025 - 08:41 AMT
В небе над Вашингтоном произошло столкновение между самолетом American Airlines и военным вертолетом. Лайнер, на борту которого находилось 60 пассажиров и четверо членов экипажа, упал в реку Потомак. В вертолете находились три военнослужащих.
Самолет вылетел из Уичито (Канзас) и должен был приземлиться в аэропорту имени Рональда Рейгана в Вашингтоне, сообщает BBC.
Полиция сообщила CBS News, что обнаружены 18 тел, однако официальные данные о жертвах пока отсутствуют.
Власти направили на место происшествия около 300 спасателей, которые ведут поисковые работы в условиях сильного ветра и темноты. В операции задействованы водолазы полиции и спасательные катера.
Президент США Дональд Трамп заявил, что был проинформирован об «ужасной катастрофе» и выразил благодарность спасателям за их «невероятную работу». Он также выразил соболезнования семьям погибших.
Сенатор от Канзаса Роджер Маршалл назвал произошедшее в X «не иначе как кошмаром». Он призвал молиться за жертв и спасателей, а также потребовал от властей предоставить больше информации.
После крушения Федеральное управление гражданской авиации (FAA) временно приостановило все рейсы из аэропорта Рейгана. Чиновники пообещали провести тщательное расследование, однако American Airlines пока не опубликовала подробности.