Եվրամիության 12 երկիր, ներառյալ Ֆրանսիան ու Գերմանիան, Եվրահանձնաժողովին կոչ են արել կիրառել «թվային ծառայությունների մասին» օրենքի դրույթները՝ ապահովելու առաջիկա եվրոպական ընտրությունների ամբողջականությունն արտաքին միջամտությունից պաշտպանելու համար:
Նամակում, որը ստորագրել են Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Նիդեռլանդների, Բելգիայի, Կիպրոսի, Խորվաթիայի, Չեխիայի, Դանիայի, Հունաստանի, Ռումինիայի, Սլովենիայի և Իսպանիայի եվրոպական հարցերով նախարարները, ընդգծվում է ԵՄ հատուկ մարմին ձևավորելու կարևորությունը, որը կզբաղվի օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաներին հակազդելով, գրում է «Ազատությունը»։
«Առանցքային ընտրական իրադարձությունների ժամանակ հանրային բանավեճերին օտարերկրյա միջամտության և ապակառուցողական միջամտությունների աճող սպառնալիքներն ուղղակի մարտահրավեր են մեր կայունությանն ու ինքնիշխանությանը», – ասված է նամակում, որին ծանոթացել է Reuters գործակալությունը:
«Վերջին միջադեպերը շտապ ու համատեղ գործողություններ են պահանջում ԵՄ-ում առաջիկա ընտրությունները պաշտպանելու համար», – ասված է նամակի մեջ:
ԵՄ դիվանագետները նշել են, որ հիմնական մտահոգությունները կապված են Ռուսաստանի և Չինաստանի միջամտության, ինչպես նաև այլ միջադեպերի հետ:
Գերմանիայում փետրվարի 23-ին նախատեսվում են արտահերթ ընտրություններ:
Նախորդ շաբաթ X սոցիալական ցանցի սեփականատեր Իլոն Մասկը ներկա է գտնվել Գերմանիայում ծայրահեղ աջերի կուսակցության նախընտրական միջոցառմանը՝ վերջին շաբաթների ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ աջակցություն ցուցաբերելով քաղաքական այդ ուժին:

30 Январь 2025 - 09:05 AMT
Двенадцать стран Европейского союза, включая Францию и Германию, призвали Европейскую комиссию задействовать положения Закона о цифровых услугах для обеспечения целостности предстоящих европейских выборов и защиты их от внешнего вмешательства.
В письме, подписанном министрами по европейским делам Франции, Германии, Нидерландов, Бельгии, Кипра, Хорватии, Чехии, Дании, Греции, Румынии, Словении и Испании, подчеркивается важность создания специального органа ЕС, который будет противодействовать иностранным информационным манипуляциям, сообщает «Радио Свобода».
«Растущие угрозы иностранного вмешательства и деструктивных манипуляций в общественных дебатах во время ключевых выборов представляют собой прямой вызов нашей стабильности и суверенитету», — говорится в письме, с которым ознакомилось агентство Reuters.
«Недавние инциденты требуют срочных и скоординированных действий для защиты предстоящих выборов в ЕС», — отмечается в документе.
Дипломаты ЕС выразили обеспокоенность прежде всего вмешательством России и Китая, а также рядом других инцидентов.
В Германии 23 февраля запланированы внеочередные выборы.
На прошлой неделе владелец соцсети X Илон Маск посетил предвыборное мероприятие ультраправой партии в Германии, уже во второй раз за последние недели открыто поддержав эту политическую силу.