ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն դատապարտել է Ռուսաստանի ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում, սակայն նշել, որ «անազնիվ» էր պնդել, թե Կիևը կարող է լիակատար հաղթանակ տանել մարտի դաշտում ՌԴ նկատմամբ և վերականգնել 2014-ից առաջ եղած իրավիճակը։ Այդ մասին ասվում է նրա հունվարի 30-ի հայտարարության մեջ։
Թեև Ռուբիոն ընդունել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «հանցագործություններ» և «սարսափելի բաներ» է կատարել Ուկրաինա ներխուժման ընթացքում, նա կասկածելի է համարել Ուկրաինայի լիակատար ռազմական հաղթանակի հեռանկարը, գրում է The Kyiv independent-ը։
«Անազնիվ էր ինչ-որ կերպ մարդկանց հավատացնել, թե Ուկրաինան կկարողանա ոչ միայն հաղթել Ռուսաստանին, այլև ոչնչացնել (Պուտինին), դրդել նրան հետ վերադառնալ այն իրավիճակին, որը կար 2012 կամ 2014 թվականներին, նախքան ռուսները կգրավեին Ղրիմը»,- ասել է Ռուբիոն Megyn Kelly Show-ի ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս քննադատել է Բայդենի վարչակազմի կողմից Ուկրաինային տրամադրված հսկայական աջակցությունը և խոստացել է բանակցել պատերազմի ավարտին արագ հասնելու համար։
Նույն կարծիքին է նաև Թրամփի պետքարտուղարը, որը նշել է, որ Վաշինգտոնը «ֆինանսավորել է մի պատերազմ, որն Ուկրաինային 100 տարով հետ է գցել» և կոչ է արել շուտափույթ կարգավորման։
«Էներգետիկ ցանցը ոչնչացվում է։ Ինչ-որ մեկը պետք է վճարի վերականգնման համար։ Եվ քանի ուկրաինացի է լքել Ուկրաինան (և) այժմ ապրում է այլ երկրներում։ Նրանք գուցե երբեք չվերադառնան: Երկրի ապագան այս առումով մնում է անորոշ»,- նշել է Ռուբիոն։
Նա վերահաստատել է իր դիրքորոշումը, որ «հակամարտության երկու կողմերն էլ ստիպված կլինեն փոխզիջումների գնալ»՝ հաջող բանակցությունների համար։
Հունվարին Ռուբիոն կասեցրել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գրեթե ամբողջ օտարերկրյա օգնությունը, ինչը լուրջ մարտահրավեր է դարձել Ուկրաինայում ամերիկյան աջակցությամբ գործող բազմաթիվ քաղաքացիական ծրագրերի համար, այդ թվում՝ էներգետիկ ոլորտում։ Կիևը և Պենտագոնը պարզաբանել են, որ այս որոշումը չի ազդել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնության վրա։
Լայնածավալ պատերազմի ընթացքում Ռուսաստանն անընդհատ թիրախավորել է Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքը՝ հրթիռային և անօդաչու հարձակումներով, ինչը հանգեցրել է էլեկտրականության պակասի։ Պատերազմի մեկնարկից ի վեր ավելի քան 6 միլիոն ուկրաինացի լքել է երկիրը։

U.S. Secretary of State Marco Rubio has condemned Russia's military actions in Ukraine but argued that it is "dishonest" to claim Kyiv could have completely defeated Russia and restored the situation to what it was before 2014. His remarks appeared in an interview published on January 30, the Kyiv Independent reports.
While acknowledging that Russian President Vladimir Putin has committed "atrocities" and "horrible things" during the invasion, Rubio expressed skepticism over Ukraine’s chances of securing a total military victory.
"But what the dishonesty that has existed is that we somehow led people to believe that Ukraine would be able, not just to defeat Russia, but destroy (Putin), push him all the way back to what the world looked like in 2012 or 2014 before the Russians took Crimea," Rubio said on the Megyn Kelly Show.
U.S. President Donald Trump has persistently criticized the Biden administration’s extensive support for Ukraine and has vowed to negotiate a swift resolution to the war.
Sharing similar concerns, Trump’s secretary of state argued that Washington has been "fund(ing) a stalemate" in a war that has "set (Ukraine) back 100 years" and called for a rapid end to the conflict.
"The energy grid is being wiped out. Someone's going to have to pay for all this reconstruction. And how many Ukrainians have left Ukraine (and are) living in other countries now? They may never return," Rubio said.
Throughout the full-scale war, Russia has relentlessly targeted Ukraine's energy infrastructure with missile and drone attacks, leading to widespread power shortages. Since the invasion began, more than 6 million Ukrainians have fled their homeland.
"The nation’s future hangs in the balance in this regard," the U.S. official added. Rubio reaffirmed his stance that "both sides of the conflict will need to make compromises" to reach a viable peace agreement.
Earlier in January, Rubio took steps to freeze nearly all foreign assistance handled through the U.S. Agency for International Development (USAID). The move has posed a significant obstacle for numerous civilian programs in Ukraine, including those focused on energy infrastructure, that depend on U.S. funding.
Kyiv and the Pentagon clarified that this decision did not impact military aid from the U.S. to Ukraine.
In addition to his criticism of the Biden administration’s Ukraine policy, Rubio also pointed to the U.S.'s "chaotic withdrawal from Afghanistan" in 2021, arguing that it signaled to Putin that "America was actually in decline or distracted," which may have influenced his decision to launch the full-scale invasion.