Փետրվարի սկզբից Ռուսաստանում ուժի մեջ կմտնեն մի շարք օրենքներ, որոնք վերաբերում են միգրացիային։ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտնել է միգրացիոն քաղաքականության բարելավմանն ուղղված երկու փոփոխությունների մասին, որոնք ուժի մեջ կմտնեն փետրվարի 5-ին։
Առաջին փոփոխությունն առնչվում է երկրում ապօրինի բնակվող միգրանտների արտաքսման մեխանիզմի ներդրմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Երկրորդը նախատեսում է վարչական պատասխանատվություն սահմանել Ռուսաստանի մուտքի և ելքի կանոնների խախտման համար, ինչպես նաև արգելված ծառայություններ մատուցելու համար այն միգրանտներին, ովքեր ներառված են վերահսկվող անձանց ցուցակում։
Բացի այդ, Վոլոդինը նշել է, որ փետրվարի 5-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ կմտնեն ևս երեք օրենքներ։ Դրանք վերաբերում են դժվար կացության մեջ հայտնված երեխաների խնամակալությանը, ստեղծագործական արդյունաբերության զարգացմանը և այդ հասկացության իրավական ամրագրմանը, ինչպես նաև բռնագրավված գույքի՝ Ռուսաստանի դաշնային սուբյեկտների սեփականություն դարձնելուն։
Բացի այդ, Պետդումայի նախագահը հայտնել է, որ մայրության կապիտալը կվերանայվի՝ 9.5%-ով ավելանալու արդյունքում դրա առավելագույն չափը կկազմի 912 հազար ռուբլի։

State Duma Chairman Vyacheslav Volodin announced two legislative changes aimed at improving migration policy, which will take effect on February 5. He shared this information on his Telegram channel, TASS reports.
The first change introduces a mechanism for deporting migrants residing in the country illegally. The second establishes administrative liability for violating entry and exit regulations in Russia, as well as for providing prohibited services to migrants listed in the controlled persons’ register.
Additionally, Volodin noted that three more laws will come into force on February 5. These laws pertain to mentorship programs for children in difficult life situations, the development of creative industries and the legal definition of the term, and the transfer of confiscated property to the ownership of Russian regional authorities.
Furthermore, the State Duma chairman announced an increase in maternity capital. The payments will be indexed by 9.5%, raising the maximum payout to 912,000 rubles.