Փետրվարի սկզբից Ռուսաստանում ուժի մեջ կմտնեն մի շարք օրենքներ, որոնք վերաբերում են միգրացիային։ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտնել է միգրացիոն քաղաքականության բարելավմանն ուղղված երկու փոփոխությունների մասին, որոնք ուժի մեջ կմտնեն փետրվարի 5-ին։
Առաջին փոփոխությունն առնչվում է երկրում ապօրինի բնակվող միգրանտների արտաքսման մեխանիզմի ներդրմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Երկրորդը նախատեսում է վարչական պատասխանատվություն սահմանել Ռուսաստանի մուտքի և ելքի կանոնների խախտման համար, ինչպես նաև արգելված ծառայություններ մատուցելու համար այն միգրանտներին, ովքեր ներառված են վերահսկվող անձանց ցուցակում։
Բացի այդ, Վոլոդինը նշել է, որ փետրվարի 5-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ կմտնեն ևս երեք օրենքներ։ Դրանք վերաբերում են դժվար կացության մեջ հայտնված երեխաների խնամակալությանը, ստեղծագործական արդյունաբերության զարգացմանը և այդ հասկացության իրավական ամրագրմանը, ինչպես նաև բռնագրավված գույքի՝ Ռուսաստանի դաշնային սուբյեկտների սեփականություն դարձնելուն։
Բացի այդ, Պետդումայի նախագահը հայտնել է, որ մայրության կապիտալը կվերանայվի՝ 9.5%-ով ավելանալու արդյունքում դրա առավելագույն չափը կկազմի 912 հազար ռուբլի։

1 Февраль 2025 - 10:20 AMT
Председатель Государственной думы Вячеслав Володин объявил о вступлении в силу двух нововведений, направленных на совершенствование миграционного законодательства. Об этом он сообщил в своем Telegram-канале, сообщает ТАСС.
Первое изменение касается введения механизма высылки мигрантов, находящихся в стране нелегально. Второе — установления административной ответственности за несоблюдение правил въезда и выезда из России, а также за предоставление запрещенных услуг мигрантам, включенным в реестр контролируемых лиц.
Помимо этого, Володин отметил, что с 5 февраля в России начнут действовать еще три закона. Они касаются наставничества для детей, оказавшихся в сложных жизненных обстоятельствах, развития креативных индустрий и юридического закрепления данного понятия, а также передачи конфискованного имущества в собственность субъектов Российской Федерации.
Кроме того, председатель Госдумы сообщил о повышении размера материнского капитала. Индексация составит 9,5%, вследствие чего максимальная сумма выплаты достигнет 912 тысяч рублей.