ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր վարչակազմն ակտիվորեն ներգրավված է Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ բանակցություններում։ Թրամփն այդ մասին ասել է լրագրողներին փետրվարի 2-ի ուշ երեկոյան, հայտնում է RFE/RL-ը։
«Մենք գործ ունենք Ուկրաինայի և ՌԴ հետ, ունենք հանդիպումներ և բանակցություններ, այդ թվում՝ Ուկրաինայի և ՌԴ հետ։ Կարծում եմ, այդ բանակցությունները բավականին լավ են ընթանում»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարցերով Թրամփի հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելլոգը նշել է, որ հակամարտության կարգավորմանը հասնելու համար երկու կողմերն էլ պետք է պատրաստ լինեն զիջումների։
Քելլոգն ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «արդեն նշել է, որ պատրաստ է մեղմել իր դիրքորոշումը տարածքների հարցում, իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ ստիպված է մեղմել իր դիրքորոշումները»։
«Մենք ժամանակի ընթացքում և, ամենայն հավանականությամբ, մոտ ապագայում կքննարկենք այս հարցերը բոլորի հետ։ Սա երկու կողմերի համար էլ օգտակար է»,–ասել է նա։
Հունվարի 31-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առաջիկայում ինքն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող են խոսել և կարևոր բան հայտարարել Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու համար։ Նա նշել է, որ իր վարչակազմը արդեն ներգրավված է «շատ լուրջ քննարկումներում այդ պատերազմի վերաբերյալ»՝ փորձելով այն ավարտել։

U.S. President Donald Trump has announced that his administration is actively engaged in discussions with Ukraine, Russia, and other stakeholders.
"We're dealing with Ukraine and Russia. We have meetings and talks scheduled with various parties, including Ukraine and Russia. And I think those discussions are actually going pretty well," he was quoted as saying by RFE/RL.
A few hours prior, Keith Kellogg, Trump's special envoy for Ukraine and Russia, emphasized that both nations must be prepared to compromise if they wish to reach a resolution to the war, Ukrainska Pravda reports.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy "has already indicated he will soften his position on land," Kellogg noted. "And [Russian leader Vladimir] Putin is going to have to soften his positions as well."
"We’re going to have discussions with everybody over time and probably in the near term," Kellogg continued. "And it’s good for both sides."