ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) հայտարարել է, որ փետրվարի 8–ից, կազմակերպության բոլոր վարձու աշխատակիցներն ամբողջ աշխարհում հարկադիր պարապուրդի կուղարկվեն, բացառությամբ առաքելության համար կարևոր գործառույթներ, հիմնական ղեկավարություն և հատուկ նշանակված ծրագրեր իրականացնող անձնակազմի:
Արտասահմանում տեղակայված աշխատակիցներին հրահանգվել է 30 օրվա ընթացքում վերադառնալ Միացյալ Նահանգներ՝ գործակալության կողմից կազմակերպված և ֆինանսավորված ճանապարհորդությամբ: Ոչ էական համարվող պայմանագրերը կդադարեցվեն, հայտնում է CNN–ը։
Այս քայլը հաջորդել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի վերջին ջանքերին՝ վերակառուցելու USAID-ը, ներառյալ օտարերկրյա օգնության գրեթե ամբողջական սառեցումը և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին որպես ժամանակավոր ադմինիստրատոր նշանակելը: Ռուբիոն նշել է USAID-ի որոշ մասերը Պետդեպարտամենտի մեջ ինտեգրելու պլաններ:
Հայտարարությունը մեծ անհանգստություն է առաջացրել USAID-ի աշխատակիցների շրջանում, որոնցից շատերը տեղակայված են արտասահմանում իրենց ընտանիքների հետ: Մեկ պաշտոնյա նշել է, որ արտասահմանում տեղակայված պաշտոնյաները կարող են ունենալ դպրոցական տարիքի երեխաներ կամ աշխատող ամուսիններ, և այժմ այդ ամենը խախտված է: Բացի այդ, աշխատակիցները հայտնել են, որ կորցրել են մուտքը էլ.փոստին և գործակալության համակարգերին, ինչը հանգեցրել է շփոթության և անորոշության իրենց դերերի և ապագայի վերաբերյալ:
ԱՄՆ վարչակազմի որոշմամբ ավելի վաղ փակվել էր ԱՄՆ ՄԶԳ-ի վաշինգտոնյան կենտրոնակայանը, շենքից հանվել էր ցուցանակը: Թրամփի վարչակազմն արձակուրդ է ուղարկել USAID-ի մոտ 60 բարձրաստիճան պաշտոնյաների։
ԱՄՆ նոր վարչակազմի մտադիր է վերափոխել գործակալությունը, որը 1961 թվականին նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդու վարչակազմի ժամանակից եղել է ԱՄՆ-ի օտարերկրյա օգնության հիմնասյունը: USAID-ի ծրագրերը պատմականորեն կենտրոնացած են եղել աղքատության նվազեցման, հիվանդությունների դեմ պայքարի և համաշխարհային հումանիտար ճգնաժամերին արձագանքելու վրա:

Агентство США по международному развитию (USAID) объявило, что с 8 февраля все контрактные сотрудники по всему миру будут отправлены в вынужденный отпуск, за исключением персонала, выполняющего критически важные функции, руководства и работников специальных программ.
Сотрудникам, находящимся за границей, предписано вернуться в США в течение 30 дней на финансируемых агентством рейсах. Неосновные контракты будут расторгнуты, сообщает CNN.
Этот шаг последовал за последними мерами администрации президента США Дональда Трампа по реформированию USAID, включая почти полный заморозку иностранной помощи и назначение Марко Рубио временным администратором агентства. Рубио заявил о планах по интеграции части функций USAID в Госдепартамент.
Заявление вызвало серьезное беспокойство среди сотрудников USAID, многие из которых находятся за рубежом вместе с семьями. Один из чиновников отметил, что многие сотрудники имеют детей школьного возраста или работающих супругов, и теперь их жизнь оказалась под угрозой. Кроме того, некоторые из них сообщили, что потеряли доступ к электронной почте и системам агентства, что усилило неопределенность относительно их обязанностей и будущего.
Ранее было закрыто вашингтонское представительство USAID, а его вывеска снята. Администрация Трампа уже отправила в отпуск около 60 высокопоставленных чиновников агентства.
Новая администрация США планирует реформировать агентство, которое с момента его создания в 1961 году при президенте Джоне Ф. Кеннеди являлось ключевым элементом американской внешней помощи. Программы USAID исторически направлены на сокращение бедности, борьбу с заболеваниями и реагирование на глобальные гуманитарные кризисы.