Եվրոպայի խորհուրդը հայտարարել է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի հարցով հատուկ տրիբունալ ստեղծելու ծրագրերի մասին։ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն փետրվարի 4-ին Բրյուսելում հայտնել է, որ հատուկ տրիբունալը կստեղծվի Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում:
«Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ագրեսիայի հանցագործության հարցով հատուկ տրիբունալի ստեղծումը թույլ կտա մեր միջազգային գործընկերներին, մասնավորապես Ուկրաինային և Եվրոպական միությանը, լիովին օգտագործել մեր փորձն ու գիտելիքները ամբողջ մայրցամաքում մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ոլորտում», – հայտարարել է Բերսեն Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում, հայտնում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Ագրեսիայի հանցագործության հարցով տրիբունալի ստեղծման հիմնական խմբում ընդգրկված է 41 պետություն, Եվրահանձնաժողովը, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը և հենց Եվրոպայի խորհուրդը:
Deutsche Welle պարբերականի աղբյուրների համաձայն՝ տրիբունալի նախաձեռնողների ներկայիս հանդիպումը կարող է լինել նախավերջինը, իսկ հաջորդը կարող է տեղի ունենալ գարնանը: Հավանաբար, այդ ժամանակ կստորագրվի հատուկ տրիբունալի ստեղծման մասին փաստաթուղթը:
Ագրեսիայի հանցագործության համար, որը համարվում է ամենածանր հանցագործություններից մեկը, պատժի են ենթարկվում ագրեսոր պետության ղեկավարներն ու նրա ռազմական ղեկավարությունը: DW-ի այն հարցին, թե ինչպես կարող է միջազգային տրիբունալի ստեղծումը ազդել հնարավոր բանակցությունների վրա, որոնք ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է վարել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը պատասխանել է, որ . կասկած չկա, որ Պուտինը կատարել է ագրեսիայի հանցագործություն։
«Այսինքն՝ որոշել է հարձակվել այլ երկրի վրա, ոտնձգություն կատարել Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ»,–ասել է նա։
Կալասը նաև ասել է, որ տրիբունալի աշխատանքն անհրաժեշտ է «մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու և Ուկրաինայում արդար խաղաղություն հաստատելու համար»:
Ռուսաստանը 2014 թվականին բռնակցել է Ղրիմը։ 2022 թվականին Մոսկվան սկսել է Ուկրաինայի դեմ լայնածավալ ներխուժումը, որը Կիևը, Արևմուտքը և ՄԱԿ-ի երկրների մեծամասնությունը բնութագրել են որպես չհրահրված ագրեսիա։ Ռուսաստանի իշխանությունները պատերազմի հիմնական նպատակների թվում նշել են «դենացիֆիկացիան» և «ապառազմականացումը»։

The Council of Europe has unveiled plans to create a special tribunal to address Russia's aggression against Ukraine. On February 4, in Brussels, Secretary General Alain Berset stated that this tribunal will be established within the framework of the Council of Europe.
He emphasized that this initiative will allow international partners, particularly Ukraine and the European Union, to fully utilize the Council's expertise in human rights protection and the rule of law across the continent.
The core group for establishing the tribunal comprises 41 countries, the European Commission, the European External Action Service, and the Council of Europe itself. According to sources from Deutsche Welle, the current meeting of the tribunal's initiators may be the penultimate one, with the next meeting possibly taking place in the spring, during which the document establishing the special tribunal is expected to be signed.
The crime of aggression, considered one of the most serious offenses, holds the leaders and military commanders of the aggressor state accountable. In response to DW's inquiry about how the establishment of an international tribunal might affect potential negotiations that U.S. President Donald Trump intends to conduct with Russian President Vladimir Putin, Kaja Kallas, head of the EU's foreign policy service, stated that “there is no doubt that Putin has committed the crime of aggression by deciding to attack another country, infringing upon Ukraine's sovereignty and territorial integrity.”
Kallas also emphasized that the tribunal's work is necessary to hold the guilty accountable and to establish a just peace in Ukraine.
In 2014, Russia annexed Crimea. In 2022, Moscow launched a full-scale invasion of Ukraine, which Kyiv, the West, and the majority of UN member states have characterized as unprovoked aggression. Russian authorities have cited "denazification" and "demilitarization" as the main objectives of the war.