ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որով արգելվում է տրանսգենդեր կանանց մասնակցությունը կանանց սպորտային մրցույթներին։ Փաստաթուղթը սահմանում է կանոնակարգեր և իրավաբանական մեկնաբանություններ՝ միաժամանակ հանձնարարելով Կրթության նախարարությանը հետաքննել այն դպրոցները, որոնք կասկածվում են կանոնների խախտման մեջ։
Հանրապետական գործիչները պնդում են, որ այս քայլը վերականգնում է սպորտի արդարությունը, մինչդեռ ԼԳԲՏ և մարդու իրավունքների պաշտպան կազմակերպությունները քննադատում են այն՝ որպես խտրական, գրում է BBC–ն։
Հրամանագիրը, որն անմիջապես ուժի մեջ է մտնում, հիմնականում ընդգրկում է ավագ դպրոցների, համալսարանների մրցումներy և զանգվածային սպորտը, սակայն, Թրամփը հայտարարել է, որ մտադիր է արգելքի հասնել նաև Օլիմպիական խաղերում՝ մինչև Լոս Անջելեսի 2028թ․ Օլիմպիադան։ Նա նաև ասել է, որ ԱՄՆ–ն մուտքի արտոնագիր չի տա տրանսգենդեր մարզիկներին։
Սպիտակ տան պաշտոնյաները, որոնք հանդես են եկել հայտարարությամբ չորեքշաբթի, նշել են, որ նոր հրամանագիրը հնարավորություն է տալիս Կրթության նախարարությանը վերահսկել, թե ինչպես են դպրոցները կիրառում Title IX օրենքը, որը արգելում է սեռական խտրականությունը պետական ֆինանսավորմամբ կրթական ծրագրերում։
«Եթե թույլ տաք տղամարդկանց գրավել կանանց սպորտային թիմերը կամ ներխուժել նրանց հանդերձարանները, ապա ձեզ կհետաքննեն Title IX խախտումների համար, և դուք կկորցնեք ձեր դաշնային ֆինանսավորումը», – հայտարարել է Թրամփը։
Բացի այդ, Սպիտակ տունը նախատեսում է հանդիպումներ կազմակերպել մարզական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ NCAA-ի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև մարզուհիների և նրանց ծնողների հետ՝ լսելու նրանց մտահոգությունները։
Սպիտակ տան պաշտոնյաների խոսքով՝ այս քաղաքականությունը լայն աջակցություն ունի հանրության շրջանում և կարևոր նշանակություն ունի կանանց սպորտում արդարության և անվտանգության ապահովման համար։
Ըստ UCLA Ուիլյամսի ինստիտուտի տվյալների՝ ԱՄՆ-ում 13 և բարձր տարիքի բնակչության 1%-ից պակասն է տրանսգենդեր, սպորտով զբաղվողների թիվն էլ ավելի փոքր է։
Թրամփը երդմնակալության իր ելույթում հայտարարել էր, որ այսուհետ ԱՄՆ–ում երկու սեռ կա՝ արական և իգական, որից հետո ստորագրել է համապատասխան հրամանագիրը։

6 Февраль 2025 - 09:22 AMT
Президент США Дональд Трамп подписал указ, запрещающий трансгендерным женщинам участвовать в женских спортивных соревнованиях. Документ поручает Министерству образования расследовать школы, подозреваемые в нарушении новых правил.
Республиканские деятели утверждают, что этот шаг восстанавливает справедливость в спорте, в то время как ЛГБТ и правозащитные организации критикуют его как дискриминационный.
Указ, вступающий в силу немедленно, в основном касается соревнований в старших школах, университетах и массового спорта. Трамп также заявил о намерении распространить запрет на Олимпийские игры к 2028 году в Лос-Анджелесе и планирует отказать в выдаче виз трансгендерным спортсменам.
Официальные лица Белого дома сообщили, что новый указ предоставляет Министерству образования возможность контролировать, как школы применяют Title IX, который запрещает дискриминацию по признаку пола в образовательных программах, финансируемых государством. Трамп подчеркнул, что школы, позволяющие биологическим мужчинам присоединяться к женским спортивным командам или использовать их раздевалки, будут подвергнуты расследованию на предмет нарушений Title IX и могут лишиться федерального финансирования.
Кроме того, администрация планирует организовать встречи с спортивными организациями, включая NCAA, а также с спортсменками и их родителями, чтобы выслушать их обеспокоенности. По словам представителей Белого дома, эта политика пользуется широкой поддержкой общественности и имеет важное значение для обеспечения справедливости и безопасности в женском спорте.
Согласно данным Института Уильямса при Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе, менее 1% населения США в возрасте 13 лет и старше идентифицируют себя как трансгендеры, и еще меньшее число занимается спортом.
В своей инаугурационной речи Трамп заявил, что в США существуют только два пола — мужской и женский, после чего подписал соответствующий указ.