Ադրբեջանը պաշտոնապես տեղեկացրել է Ռուսաստանին «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» գործունեությունն իր տարածքում դադարեցնելու մասին։ Կառույցի ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը հաստատել է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն իրոք պահանջել է դադարեցնել «Ռուսական տան» գործունեությունը Բաքվում՝ որպես իրավաբանական անձ գրանցման հետ կապված խնդիրների պատճառով, գրում է Minval.az-ը։
Նա նշել է, որ ռուսական կողմը բազմիցս դիմել է Ադրբեջանի իշխանություններին՝ աջակցության խնդրանքով, սակայն հարցն այդպես էլ չի լուծվել։
Պրիմակովն ասել է, որ «Ռուսական տունը» պետք է շտապ լքի վարձակալվող տարածքը, քանի որ սեփականատերն այն վաճառելու է։
«Բանն այն է, որ և ՌԴ դեսպանությունն Ադրբեջանում, և մեր ներկայացուցչությունը, և ԱԳՆ–ն այս տարիների ընթացքում բազմիցս դիմել են Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությանը, ԱԳՆ–ին՝ խնդրելով աջակցել գրանցման հարցում։ Մենք միշտ պատրաստ ենք եղել դա անել, սակայն, մեր կոչերը միշտ անպատասխան են մնացել»,–ասել է Պրիմակովը «Ռոսիա 24»–ի եթերում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ «ԲաքուՏՎ»-ն, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» վերահսկողության տակ գտնվող «Ռուսական տունը» որակել են որպես «սեպարատիզմի որջ և լրտեսների բույն»։
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև որոշակի լարվածություն է առաջացել Ակտաուի մերձակայքում տեղի ունեցած ավիավթարից հետո, երբ Բաքու-Գրոզնի չվերթն իրականացնող օդանավը, ինչպես պնդում է ադրբեջանական կողմը, արտաքին ազդեցության է ենթարկվել Չեչնիայի օդային տարածքում։ Օդանավում եղած 67 ուղևորներից միայն 29-ն է փրկվել։
Ադրբեջանը նման որոշում է կայացրել նաև ամերիկյան USAID գործակալության նկատմամբ՝ դեռևս նախքան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ այդ կազմակերպության գործունեությունը կասեցնելու վերաբերյալ։

Азербайджан официально уведомил Россию о прекращении работы агентства «Россотрудничество» в стране. Это решение принято в рамках обеспечения национальной безопасности, особенно в свете продолжающегося расследования декабрьской катастрофы самолета Azerbaijan Airlines, сообщает TRT.
«Наша страна сама стала донором и не нуждается в помощи извне, особенно когда такая помощь оказывается на основании непрозрачных схем, а структура организаций носит откровенно разведывательный характер», — сообщили источники в Баку изданию Report.
Обострение отношений между Азербайджаном и Россией произошло после авиакатастрофы 25 декабря 2024 года близ Актау. Согласно предварительным данным расследования, выполнявший рейс Баку-Грозный пассажирский лайнер подвергся внешнему воздействию, когда находился в воздушном пространстве Чечни. Из 67 человек, находившихся на борту, спастись удалось лишь 29.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев дал резкую оценку произошедшему: «Могу с уверенностью сказать, что вина за то, что азербайджанские граждане погибли в этой катастрофе, лежит на представителях Российской Федерации. И мы требуем справедливости, мы требуем наказания виновных, мы требуем полной прозрачности и человеческого поведения».
Азербайджанские СМИ, включая «БакуТВ», охарактеризовали «Русский дом» — учреждение, находящееся под контролем «Россотрудничества», — как «рассадник сепаратизма и гнездо шпионажа». Портал «Калибер.аз» сообщил, что, согласно его источникам, самолет был сбит российским комплексом «Панцирь-С1» при участии средств радиоэлектронной борьбы.
Примечательно, что ранее Азербайджан уже предпринимал аналогичный шаг в отношении американского агентства USAID, задолго до того, как президент США Дональд Трамп объявил о его закрытии.