Ադրբեջանը պաշտոնապես տեղեկացրել է Ռուսաստանին «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» գործունեությունն իր տարածքում դադարեցնելու մասին։ Կառույցի ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը հաստատել է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն իրոք պահանջել է դադարեցնել «Ռուսական տան» գործունեությունը Բաքվում՝ որպես իրավաբանական անձ գրանցման հետ կապված խնդիրների պատճառով, գրում է Minval.az-ը։
Նա նշել է, որ ռուսական կողմը բազմիցս դիմել է Ադրբեջանի իշխանություններին՝ աջակցության խնդրանքով, սակայն հարցն այդպես էլ չի լուծվել։
Պրիմակովն ասել է, որ «Ռուսական տունը» պետք է շտապ լքի վարձակալվող տարածքը, քանի որ սեփականատերն այն վաճառելու է։
«Բանն այն է, որ և ՌԴ դեսպանությունն Ադրբեջանում, և մեր ներկայացուցչությունը, և ԱԳՆ–ն այս տարիների ընթացքում բազմիցս դիմել են Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությանը, ԱԳՆ–ին՝ խնդրելով աջակցել գրանցման հարցում։ Մենք միշտ պատրաստ ենք եղել դա անել, սակայն, մեր կոչերը միշտ անպատասխան են մնացել»,–ասել է Պրիմակովը «Ռոսիա 24»–ի եթերում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ «ԲաքուՏՎ»-ն, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» վերահսկողության տակ գտնվող «Ռուսական տունը» որակել են որպես «սեպարատիզմի որջ և լրտեսների բույն»։
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև որոշակի լարվածություն է առաջացել Ակտաուի մերձակայքում տեղի ունեցած ավիավթարից հետո, երբ Բաքու-Գրոզնի չվերթն իրականացնող օդանավը, ինչպես պնդում է ադրբեջանական կողմը, արտաքին ազդեցության է ենթարկվել Չեչնիայի օդային տարածքում։ Օդանավում եղած 67 ուղևորներից միայն 29-ն է փրկվել։
Ադրբեջանը նման որոշում է կայացրել նաև ամերիկյան USAID գործակալության նկատմամբ՝ դեռևս նախքան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ այդ կազմակերպության գործունեությունը կասեցնելու վերաբերյալ։

Azerbaijan has officially notified Russia of its decision to terminate the operations of Rossotrudnichestvo within its territory. The move is aimed at ensuring national security, particularly in light of the ongoing investigation into the December crash of an Azerbaijan Airlines plane, TRT reports.
«Our country has become a donor itself and no longer needs external aid, especially when such assistance is provided through non-transparent schemes, and the structure of these organizations is blatantly intelligence-driven,» sources in Baku told Report.
Tensions between Baku and Moscow escalated after the December 25, 2024, plane crash near Aktau. According to preliminary findings, the Baku-Grozny flight was subjected to external interference while in Chechen airspace. Of the 67 passengers on board, only 29 survived.
Azerbaijani President Ilham Aliyev reacted strongly to the incident: «I can say with confidence that the blame for the deaths of Azerbaijani citizens in this disaster lies with representatives of the Russian Federation. And we demand justice, we demand punishment for those responsible, we demand full transparency and humane behavior.»
Azerbaijani media, including BakuTV, labeled the Russian House in Baku—operating under Rossotrudnichestvo’s oversight—as a «hotbed of separatism and a nest of espionage.» The news outlet Caliber.az reported that the plane was allegedly shot down by a Russian Pantsir-S1 system with the support of electronic warfare measures.