Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է վերսկսել ԵՄ անդամակցության բանակցությունները, եթե Բրյուսելը փոխի իր վերաբերմունքը Թբիլիսիի նկատմամբ։ Նա նշել է, որ ճանապարհին կան «եվրոպական բյուրոկրատական խոչընդոտներ», սակայն վստահություն է հայտնել, որ Վրաստանը կդառնա ԵՄ անդամ մինչև 2030 թվականը, հայտնում է Euronews-ը։
«Մենք հետևողականորեն կգնանք այս նպատակին և հուսով ենք, որ առաջիկա տարիներին Վրաստանի նկատմամբ մոտեցումը կլինի ավելի արդար», – ասել է նա հարցազրույցում։
Նրա կարծիքով, գնդակը ԵՄ-ի դաշտում է, և միությունը պետք է ավելի ճկուն լինի նոր անդամների նկատմամբ մոտեցման հարցում։
Նոյեմբերին Վրաստանի կառավարությունը կասեցրել է անդամակցության բանակցությունները այն բանից հետո, երբ Բրյուսելը մեղադրել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությանը խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների կեղծման մեջ։
Անդրադառնալով ՌԴ հետ հարաբերություններին՝ Կոբախիձեն ասել է, որ չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ և չեն տեսնում դրանք վերականգնելու հնարավwրություն, սակայն Մոսկվայի հետ վարում են «պրագմատիկ քաղաքականություն»։
«Մենք պահպանում ենք առևտրատնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և այսպես էլ կշարունակենք գործել առայժմ», -հավելել է նա։
ԵՄ-ն 2023 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանին շնորհել է թեկնածուի կարգավիճակ, սակայն 2024–ի հունիսին որոշում է ընդունել դադարեցնել անդամակցության հայտի գործընթացը և նվազեցնել ֆինանսական աջակցությունը։ Պատճառը դարձել է «օտարերկրյա ազդեցության» մասին օրենքի ընդունումը, որը Բրյուսելը համարել է ավտորիտար և ներշնչված Ռուսաստանի քաղաքականությամբ։
Եվրոպական հանձնաժողովը դադարեցրել է առանց վիզայի ռեժիմը վրացի դիվանագետների և պաշտոնյաների համար՝ ի պատասխան երկարատև բողոքի ակցիաները ճնշելու կառավարության կոշտ քայլերին։

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated that the country is ready to resume EU accession talks if Brussels changes its approach toward Tbilisi. He acknowledged the presence of "European bureaucratic obstacles" but expressed confidence that Georgia will become an EU member by 2030, Euronews reports.
"We will persist in our efforts and hope that, in the coming years, Georgia will be treated more fairly," he said in an interview.
According to him, the ball is in the EU’s court, and the bloc should be more flexible in its approach to new members.
In November, Georgia’s government suspended accession talks after Brussels accused the ruling Georgian Dream party of falsifying parliamentary election results.
Regarding relations with Russia, Kobakhidze stated that Georgia has no diplomatic ties with Moscow and sees no possibility of restoring them but follows a "pragmatic policy" toward Russia.
"We maintain trade and economic relations with Russia and will continue this approach for now," he added.
In December 2023, the EU granted Georgia candidate status but decided in June 2024 to freeze its accession process and reduce financial aid. The reason was the adoption of a "foreign influence" law, which Brussels deemed authoritarian and inspired by Russian policies.
The European Commission also suspended Georgia’s visa-free regime for diplomats and officials in response to the government’s crackdown on prolonged protests.