Ռուսաստանում տասնյակ միգրանտներ խնդիրների են բախվել՝ վերահսկվող անձանց ռեեստրում ներառվելու պատճառով։ Նրանց հաշիվները արգելափակվում են, նրանց ձերբակալում են ոստիկանները, նույնիսկ աշխատանքից ազատում։
Վերահսկվող անձանց ռեեստրն ուժի մեջ է մտել Ռուսաստանում փետրվարի 5-ին։ Ինչպես հայտնել է իրավապաշտպան Վալենտինա Չուպիկը, ռեեստրի գործարկման առաջին երկու օրերին իրեն դիմել է 31 մարդ, որոնք բախվել են խնդիրների։ Նրանցից 13-ը Ղրղզստանից են, ութը՝ Տաջիկստանից, յոթը՝ Ուզբեկստանից, ինչպես նաև մեկական մարդ՝ Հայաստանից, Ադրբեջանից և Թուրքմենստանից, գրում է «Նաստոյաշչեե վրեմյան»։
Ամենաշատը՝ 17 միգրանտ, իրենց ռեեստրում հայտնվելու մասին տեղեկացել է բանկերից ստացված ծանուցումների միջոցով։ Ուժային կառույցներին մոտ կանգնած Baza Telegram-ալիքը հայտնել է, որ «հարյուրավոր օտարերկրացիներ» բախվել են հաշիվների արգելափակման հետ։
Հարցված միգրանտները պնդում են, որ օրինական հիմքերով են գտնվում Ռուսաստանում։ Չուպիկն խորհուրդ է տալիս նրանց անհապաղ հանել իրենց գումարները բանկերից։
«Քանի որ ռեեստրում կարող են ներառել ցանկացածին, խորհուրդ եմ տալիս բոլոր միգրանտներին անհապաղ հանել իրենց գումարները բոլոր բանկային հաշիվներից և ուղարկել տուն՝ թողնելով միայն անհրաժեշտ նվազագույնը»,–գրել է նա։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ ևս չորս միգրանտ ռեեստրում հայտնվելու մասին իմացել է ոստիկանների կողմից ձերբակալվելիս, չորսին թույլ չեն տվել մուտք գործել Ռուսաստան սահմանապահները, իսկ մեկին հեռացրել են աշխատանքից։
Չուպիկի կարծիքով՝ դիմողների մեծ մասի դեպքում ռեեստրում ներառման համար օրինական հիմքեր չեն եղել։ Միայն չորս դեպքում հնարավոր է ենթադրել մուտքի արգելքի առկայություն, սակայն նույնիսկ դրանցից մեկի դեպքում միգրանտը չէր ստացել այդ մասին ծանուցում։
Իրավապաշտպան Ալեքսանդր Կիմն էլ նշել է, որ ռեեստրի գործարկումից հետո աճել են պետական ծառայությունների մերժման վերաբերյալ բողոքները, մասնավորապես՝ միգրացիոն հաշվառման գործընթացում։

8 Февраль 2025 - 07:45 AMT
Реестр контролируемых лиц начал действовать в России 5 февраля этого года. Как сообщила правозащитница Валентина Чупик «Агентству», за два дня работы реестра к ней обратились 31 человек, столкнувшийся с проблемами. Среди них — 13 граждан Кыргызстана, восемь выходцев из Таджикистана, семь мигрантов из Узбекистана, а также по одному человеку из Армении, Азербайджана и Туркменистана.
Наибольшее количество пострадавших (17 человек) узнали о внесении в реестр через уведомления от банков. По данным близкого к силовым структурам телеграм-канала Baza, блокировка счетов затронула «сотни иностранцев». При этом опрошенные мигранты утверждают, что находятся в России на законных основаниях. Чупик рекомендует им срочно забрать деньги из банков: «Ввиду того, что в реестр вносят кого угодно, советую всем мигрантам срочно снять деньги со всех банковских счетов и отправить домой, оставив себе только самый необходимый минимум».
Еще четверо человек узнали о включении в реестр при задержании полицейскими, еще четверых не пустили в Россию пограничники, а одного уволили с работы, сообщает «Настоящее Время».
По словам Чупик, анализ обращений показал, что в большинстве случаев отсутствовали законные основания для включения людей в реестр. Только в четырех случаях можно предположить наличие запрета на въезд, но даже в одном из них мигрант не получал соответствующего уведомления.
Правозащитник Александр Ким также отметил рост жалоб после запуска реестра. По его словам, увеличилось число отказов в предоставлении госуслуг, в том числе при постановке на миграционный учет.