ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին անդրադարձել է Ուկրաինայի հակամարտությանը, քննադատել Եվրոպային՝ Կիևին անբավարար աջակցություն ցուցաբերելու համար, և հայտնել իր առաջիկա հանդիպումների մասին։
Ճապոնիայի վարչապետ Սիգերու Իսիբայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նախատեսում է բանակցություններ վարել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի առաջնորդների հետ։
Նա հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չէր սկսի պատերազմը, եթե ինքը լինեի ԱՄՆ նախագահը։
«Հաջորդ շաբաթ ես, հավանաբար, կհանդիպեմ նախագահ Զելենսկու հետ և, հավանաբար, կզրուցեմ նախագահ Պուտինի հետ», – ասել է Թրամփը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Խոսելով պատերազմի զոհերի մասին՝ ԱՄՆ նախագահն ընդգծել է․ «Այսքան շատ մարդիկ են սպանվում… 800,000 կամ 900,000 ռուս զինվոր սպանվել կամ լուրջ վիրավորվել են։ Ուկրաինայի դեպքում նույն պատկերն է՝ հավանաբար, 700,000։ Նրանք ավելի փոքր թվեր են ներկայացնում, բայց կարծում եմ, որ դրանք սխալ են»։
Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարցերով նախագահի հատուկ դեսպանորդ Քիթ Քելլոգը New York Post-ին տված բացառիկ հարցազրույցում նշել է, որ Թրամփը պատրաստ է խստացնել Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցները՝ պատերազմը դադարեցնելու նպատակով։
Քելլոգը գործող պատժամիջոցների արդյունավետությունը գնահատել է «ընդամենը 3»՝ տասը բալանոց սանդղակով և ընդգծել, որ դրանք հնարավոր է խստացնել։
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում Թրամփը կրկին բարձրացրել է Կիևի հետ համագործակցության հարցը հազվագյուտ մետաղների և այլ բնական պաշարների մատակարարման ոլորտում, որոնք, նրա խոսքով, կարող են դիտարկվել որպես ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված ռազմական աջակցության փոխհատուցում։
«Մենք ցանկանում ենք անվտանգություն, և ինչպես գիտեք, Եվրոպան շատ ավելի քիչ գումար է ներդնում, քան մենք։ Կոչեք դա ինչպես ցանկանաք, բայց մեր տրամադրած օգնությունը, հավանաբար, 300 միլիարդից ավելին է։ Իսկ նրանցը, հավանաբար, իրականում 100 միլիարդ է… Այդ պատճառով մենք խնդրում ենք հավասարեցնել ծախսերը, բայց մենք նաև խնդրում ենք նախագահ Զելենսկուն ապահովել այդ բոլոր գումարների անվտանգ տեղաբաշխումը», – ասել է Թրամփը։
Նա նաև դժգոհել է, որ, իր խոսքերով, ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը երբեք չի պահանջել եվրոպական երկրներից ուղղել այս անհավասարակշռությունը և ավելացնել Ուկրաինային տրամադրվող օգնությունը։

Президент США Дональд Трамп вновь обратился к теме конфликта в Украине, раскритиковав Европу за недостаточную поддержку Киева и объявив о своих предстоящих встречах.
Во время совместной пресс-конференции с премьер-министром Японии Сигэру Исибой Трамп заявил, что планирует провести переговоры с лидерами Украины и России.
Он заявил, что президент России Владимир Путин не начал бы войну, если бы он был президентом США.
"На следующей неделе я, вероятно, встречусь с президентом Зеленским и, вероятно, поговорю с президентом Путиным", — сказал Трамп, сообщает «Голос Америки».
Говоря о жертвах войны, президент подчеркнул: "Так много людей убито… 800 000 или 900 000 российских солдат убиты или серьезно ранены. То же самое касается Украины — вероятно, 700 000. Они представляют более низкие цифры, но я думаю, что они неверны".
Между тем, специальный посланник по Украине и России Кит Келлог заявил в эксклюзивном интервью New York Post, что Трамп готов усилить санкции против Москвы, чтобы прекратить войну.
Келлог оценил эффективность текущих санкций на "всего лишь 3" по десятибалльной шкале и подчеркнул, что их можно усилить.
Во время пресс-конференции Трамп также вновь поднял вопрос о сотрудничестве с Киевом в области поставок редкоземельных металлов и других природных ресурсов, которые, по его словам, могут рассматриваться как компенсация за предоставленную США военную помощь.
"Мы хотим безопасности, и, как вы знаете, Европа вкладывает гораздо меньше денег, чем мы. Называйте это как хотите, но наша помощь, вероятно, превышает 300 миллиардов долларов. Их помощь, вероятно, составляет около 100 миллиардов… Поэтому мы просим уравнять расходы, но мы также просим президента Зеленского обеспечить безопасное распределение всех этих средств", — сказал Трамп.
Он также пожаловался, что, по его словам, бывший президент США Джо Байден никогда не требовал от европейских стран исправить этот дисбаланс и увеличить помощь Украине.