ԱՄՆ դատարանը վճռել է, որ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աշխատակիցները պետք է վերադառնան իրենց պարտականություններին, սակայն գործակալության տրամադրած դրամաշնորհների ֆինանսավորումը չի վերականգնվի: Ոորոշումը կայացրել է վաշինգտոնյան դատավոր Կառլ Նիկոլսը։
Դատական գործընթացի ընթացքում Նիկոլսը բավարարել է արհմիությունների ներկայացրած հայցն ու կասեցրել այն հրամանը, որի արդյունքում մոտ 2700 աշխատակից հեռացվել էր պաշտոնից։ Ըստ որոշման՝ վարչակազմին արգելվում է պահանջել, որ արտասահմանում աշխատող USAID-ի աշխատակիցները տեղափոխվեն, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Այնուամենայնիվ, դատարանը մերժել է արհմիությունների մեկ այլ պահանջ՝ վերաբացելու USAID-ի ներկայացուցչությունները և վերականգնելու միջազգային դրամաշնորհների ֆինանսավորումը։
Դատավոր Կառլ Նիկոլսը նշանակվել է 2018 թվականին՝ ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից։ Միևնույն ժամանակ, Վաշինգտոնի մեկ այլ դատավոր՝ Ջոն Բեյթսը, որը քննել է արհմիությունների հայցն ընդդեմ Իլոն Մասկի գերատեսչության, մերժել է պահանջը՝ սահմանափակելու նրա հասանելիությունը ԱՄՆ Աշխատանքի նախարարության տվյալներին։

8 Февраль 2025 - 08:44 AMT
Суд в США постановил, что сотрудники Агентства по международному развитию (USAID) должны вернуться к своим обязанностям, однако финансирование грантов, предоставляемых агентством, восстановлено не будет. Об этом сообщили СМИ со ссылкой на решение вашингтонского судьи Карла Николса.
В ходе судебного разбирательства Николс удовлетворил иск, поданный профсоюзами, и распорядился приостановить исполнение указа, в результате которого около 2700 работников были отстранены от службы. Согласно вынесенному вердикту, администрации запрещено требовать переезда сотрудников USAID, работающих за границей.
Тем не менее суд отказался удовлетворить другую просьбу профсоюзов, касающуюся возобновления работы представительств USAID и восстановления финансирования международных грантов, передает DW.
Как отмечают СМИ, судья Карл Николс был назначен на должность в 2018 году президентом США Дональдом Трампом. В то же время другой судья из Вашингтона, Джон Бейтс, рассматривавший иск профсоюзов против ведомства Илона Маска, отклонил требование ограничить его доступ к данным Министерства труда США.