Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպում է անցկացրել ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանականների հետ՝ ամփոփելով կազմակերպության անցած տարվա համագործակցության արդյունքները և նախանշելով հավաքական անվտանգության համակարգի հետագա զարգացման ուղղությունները։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
«Քննարկվել են ՀԱՊԿ շրջանակում բազմաբնույթ համագործակցության հիմնական արդյունքները 2024 թվականին, որոշվել են հավաքական անվտանգության համակարգի հետագա զարգացման, կազմակերպության խորհրդարանական բաղադրիչի ամրապնդման և արտաքին քաղաքական համակարգման խորացման հիմնական ուղղությունները։ Տեղի է ունեցել շահագրգիռ կարծիքների փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի արդիական խնդիրների վերաբերյալ», – նշվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Interfax.ru-ն։
Նշվում է, որ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը մասնակցել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանների միջազգային հարաբերությունների, պաշտպանության և անվտանգության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների նախագահները, անդամ պետությունների դեսպանները, ինչպես նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
ԱԺ նախագահի խոսնակ Մովսես Հարությունյանն ավելի վաղ ասել էր, որ հայկական կողմը մասնակցություն չի ունենա։ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ աշխատանքներին և չի մասնակցում հանդիպումներին։

8 Февраль 2025 - 08:48 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров провел встречу с парламентариями стран ОДКБ, в ходе которой подвел итоги сотрудничества организации за прошедший год и наметил направления для дальнейшего развития системы коллективной безопасности. Об этом в пятницу сообщается на сайте МИД РФ.
«Обсуждены основные итоги многопланового сотрудничества в формате ОДКБ в 2024 году, намечены ключевые направления дальнейшего развития системы коллективной безопасности, укрепления парламентского измерения деятельности объединения и углубления внешнеполитической координации. Проведен заинтересованный обмен мнениями по актуальным проблемам международной и региональной повестки дня», — говорится в заявлении.
Как отмечается, в заседании, прошедшем в Москве, приняли участие главы профильных комитетов парламентов стран ОДКБ, занимающихся вопросами международных отношений, обороны и безопасности. Также в обсуждении участвовали послы государств-участников организации и генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.