Եվրոպական միության գերագույն ներկայացուցիչը, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասն ու ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Քոսը համատեղ հայտարարություն են տարածել Վրաստանի վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Վրաստանի իշխանությունների գործողություններն ավելի ու ավելի են հեռանում ժողովրդավարական արժեքներից։
Նրանք ընդգծել են, որ Վրաստանի վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի, քրեական օրենսգրքի և «Հավաքների ու ցույցերի մասին» օրենքի փոփոխությունների արագացված ընդունումը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ հասարակության վրա։ Նրանց կարծիքով՝ այս փոփոխությունները «խաթարում են խոսքի և հավաքների ազատությունը, ինչպես նաև սպառնալիք են ներկայացնում ԶԼՄ-ների անկախությանը», գրում է Interpressnews-ը։
Կայա Կալասն ու Մարտա Քոսը նշել են, որ ստեղծված իրավիճակը վկայում է Վրաստանի ժողովրդավարական զարգացման լուրջ հետընթացի մասին։ Նրանք ընդգծել են, որ այս գործողությունները չեն համապատասխանում ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրի սպասելիքներին։ Այդ պատճառով նրանք կոչ են արել Վրաստանի իշխանություններին կասեցնել նշված փոփոխությունների իրականացումը, խուսափել լարվածության աճից և սպասել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի եզրակացությանը։
Բացի այդ, նրանք կոչ են արել Վրաստանի իշխանություններին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր ապօրինի կալանավորված լրագրողներին, ակտիվիստներին և քաղաքական պատճառներով հետապնդվող անձանց։ Նրանք կարևորել են բոլոր քաղաքական ուժերի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ երկխոսության հաստատումը։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ վստահության վերականգնման և երկխոսության համար պետք է դիտարկել բոլոր հնարավոր տարբերակները։
«Մենք ականատես եղանք, թե ինչպես են վրացական իշխանությունները այլակարծիքների ճնշման նպատակով դիմում ահաբեկման ու բռնության։ Խաղաղ ցույցերի մասնակիցները, լրագրողներն ու ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները հետապնդումների թիրախ են դարձել։ Ձերբակալված լրագրող Մզիա Ամագլոբելիի գործը ևս մեկ օրինակ է, թե ինչպես են իշխանությունները վերաբերվում լրագրողներին և նրանց, ովքեր ազատորեն արտահայտում են իրենց կարծիքը։ Ներկայումս Մզիան դարձել է բոլոր անարդարացիորեն կալանավորվածների համարձակության խորհրդանիշը։ Բռնության համար պատասխանատու անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցում ներառված վերջին ընտրություններին վերաբերող առաջարկությունները պետք է անհապաղ իրականացվեն։ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել բոլոր ջանքերին, որոնք ուղղված են Վրաստանի ժողովրդավարական, կայուն և եվրոպական ապագային», – ասված է հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն 2023 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանին շնորհել է թեկնածուի կարգավիճակ, սակայն 2024–ի հունիսին որոշում է ընդունել դադարեցնել անդամակցության հայտի գործընթացը և նվազեցնել ֆինանսական աջակցությունը։ Պատճառը դարձել է «օտարերկրյա ազդեցության» մասին օրենքի ընդունումը, որը Բրյուսելը համարել է ավտորիտար և ներշնչված Ռուսաստանի քաղաքականությամբ։
Եվրոպական հանձնաժողովը դադարեցրել է առանց վիզայի ռեժիմը վրացի դիվանագետների և պաշտոնյաների համար՝ ի պատասխան երկարատև բողոքի ակցիաները ճնշելու կառավարության կոշտ քայլերին։

8 Февраль 2025 - 08:50 AMT
Верховный представитель ЕС, вице-президент Европейской комиссии Кая Каллас и еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос сделали совместное заявление по ситуации в Грузии.
В документе отмечается, что действия грузинских властей все больше расходятся с демократическими стандартами, сообщает Interpressnews.
Чиновники подчеркнули, что поспешное принятие поправок в Кодекс административных правонарушений, Уголовный кодекс и Закон Грузии «О собраниях и манифестациях» может оказать серьезное влияние на общество. По их мнению, такие изменения «подрывают права на свободу выражения и собраний, а также ставят под угрозу независимость СМИ».
Кая Каллас и Марта Кос заявили, что сложившаяся ситуация свидетельствует о значительном откате в демократическом развитии Грузии. Они подчеркнули, что подобные действия не соответствуют ожиданиям от страны-кандидата на вступление в Евросоюз. В связи с этим они призвали власти Грузии приостановить реализацию этих мер, избегать дальнейшего обострения ситуации и дождаться заключения ОБСЕ/БДИПЧ.
Кроме того, они обратились с призывом к грузинским властям немедленно освободить всех незаконно задержанных журналистов, активистов и лиц, преследуемых по политическим мотивам. Также они подчеркнули необходимость ведения диалога со всеми политическими силами и представителями гражданского общества.
В заявлении подчеркивается, что для восстановления доверия и налаживания диалога следует рассматривать все возможные варианты.
«Мы стали свидетелями того, что грузинские власти с целью подавления инакомыслия прибегли к тактике запугивания и насилия. Участники мирных акций протеста, журналисты и оппозиционные политики стали мишенью для преследований. Дело арестованного журналиста Мзии Амаглобели является еще одним примером того, как власти обращаются с журналистами и всеми теми, кто свободно выражает свое мнение. В настоящее время Мзия является символом смелости для всех несправедливо задержанных. Лица, ответственные за насилие, должны быть наказаны.
Рекомендации по последним выборам, содержащиеся в отчете ОБСЕ/БДИПЧ, должны быть исполнены в срочном порядке. Евросоюз готов поддержать любые усилия, направленные на демократическое, стабильное и европейское будущее Грузии», – говорится в заявлении.