«Մի դրամի ուժի» հունվար ամսվա հավաքված գումարը՝ 4,632,795 դրամն ուղղվել է ԱՏՁՄ-ի «Արմաթ» ճարտարագիտական աշխատանոցներ ոչ ֆորմալ տեխնոլոգիական կրթական ծրագրի ԴիջիԿոդ 2025 կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթին, որն է՛լ ավելի է պատանիների շրջանում խթանելու ֆինթեք ուղղությամբ նախագծեր ստեղծելու գաղափարը։
Իսկ փետրվար ամսվա շահառուն «ՔայլՏեք» ընկերությունն է՝ տեղաշարժի մատչելի լուծումների նոր ծրագրով։ Այդ սարքավորումները հնարավորություն են տալիս հաշմանդամություն ունեցող անձանց հեշտությամբ բարձրանալ ու իջնել աստիճաններով այն վայրերում, որտեղ թեքահարթակների կիրառումը չի կարող լուծել խնդիրը
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշել է, որ սա հերթական նախաձեռնությունն է «ՔայլՏեքի» հետ․ երկու տարի առաջ էլ «Մի դրամի ուժն» աջակցել է «MetaGait» բացառիկ սարքավորումների արտադրությանը։
«Այս անգամ կրկին մեծ պատրաստակամությամբ ենք միանում «ՔայլՏեքի» սկսած գործին։ Վստահ ենք, որ ինչպես նախորդ անգամ, այս համագործակցության արդյունքում ևս տեղաշարժի մատչելիություն ապահովող նորարարական համակարգերի շնորհիվ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող մեր հայրենակիցների, առավելապես զինհաշմանդամություն ունեցող մեր տղաների կյանքում կարևոր ու դրական փոփոխություն կլինի»,- ընդգծել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մեր լուծումները ոչ միայն նպաստելու են մեր շահառուների ազատ տեղաշարժին, այլ նաև ստեղծելու են նոր հնարավորություններ աշխատելու, զբոսնելու և հասարակական կյանքին լիարժեք մասնակցելու համար։ Խորապես հավատում ենք, որ այս ծրագրի ազդեցությունը չափազանց կարևոր է, և այն իրական հնարավորություն է սոցիալական միջավայրն առավել ներառական դարձնելու համար»,- նշել է «ՔայլՏեքի» հիմնադիր ղեկավար Դավիթ Արսենյանը։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին մասնակից դառնալու համար ընդամենը Ձեր բոլոր վճարումները կատարեք Idram&IDBank հավելվածով, http://IDBanking.am և http://banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի և IDBank-ի տերմինալներով, և Ձեր յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարևոր ծրագրերին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Собранная в январе в рамках инициативы«Сила одного драма» сумма в 4 632 795 драмов была направлена на поддержку молодежного конкурса прикладногопрограммирования DigiCode 2025, организованного в рамках неформальной технологической армянской национальной образовательной программы UATE «Армат». Эта инициатива будет способствовать дальнейшему развитию и популяризации идеи создания финтех-проектов среди молодежи.
Бенефициаром февраля стала компания «QaylTech» с новой программой доступных мобильных решений. Разработанные устройства позволяют людям с ограниченными возможностями легко передвигаться по лестницам в местах, где использование пандусов не может решить эту проблему.
Руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности Idram и IDBank, Татевик Вардеванян отмечает, что это уже не первая программа совместно с «QaylTech». Два года назад в рамках инициативы «Сила одного драма» была оказана поддержка производству эксклюзивного оборудования «MetaGait».
«И сегодня мы с большой готовностью вновь присоединяемся к работе, начатой «QaylTech». Мы уверены, что, как и в прошлый раз, это сотрудничество приведет к важным и позитивным изменениям в жизни наших соотечественников с ограниченной подвижностью, особенно тех, кто получил инвалидность в результате военных действий», — подчеркивает Татевик Вардеванян.
«Наши решения не только помогут нашим бенефициарам свободно передвигаться, но и откроют новые возможности для работы, путешествий и полноценного участия в общественной жизни. Мы глубоко убеждены, что эта программа имеет огромное значение, и она — реальный шаг к созданию более инклюзивной социальной среды», — отмечает Давид Арсенян, основатель и директор «QaylTech».
Чтобы присоединиться к добрым делам«Силы одного драма», многого не требуется. Просто совершайте все Ваши платежи с помощью приложенияIdram&IDBank,онлайн-платформIDBanking.am,banking.idram.am, через терминалыIdramиIDBank, и за каждый Ваш платеж компании пожертвуют один драм на реализацию важных программ и инициатив.