Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի բյուրոն դիմել է Վրաստանի ղեկավարությանը՝ կոչ անելով «ստեղծել պայմաններ ազգային մակարդակով ազատ և արդար նոր ընտրությունների անցկացման համար»։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության եվրոպական չափանիշների պահպանման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հնչում է կոչ քաղաքական և սոցիալական բևեռացման վերացմանն ուղղված անհապաղ միջոցների ձեռնարկման համար։
«Պետք է ապահովվի իրավապահ մարմինների, դատական համակարգի և բոլոր պետական հաստատությունների անկախությունը։ Տեղական և ազգային մակարդակներում պետական ծառայողները քաղաքական դրդապատճառներով ազատվել են աշխատանքից։ Այս պրակտիկան պետք է դադարեցվի։ Բացի այդ, յուրաքանչյուրին պետք է տրվի իր ժողովրդավարական իրավունքների, խոսքի և հավաքների ազատության իրացման հնարավորություն։ Հակակառավարական բողոքի ակցիաներին ոչ բռնի մասնակցության համար ձերբակալված անձինք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն։ Նրանց թվում են տեղական քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ, ինչպիսիք են Մզիա Ամագլոբելին, որոնց հետ կապված Կոնգրեսը հատուկ մտահոգություն է հայտնում», — ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Կոնգրեսի նամակում նաև ընդգծվում է իշխանությունների վերաբերմունքի փոփոխման կարևորությունը ընդդիմության նկատմամբ և բաց և կառուցողական երկխոսությանն իրենց նվիրվածության հաստատումը նրանց հետ։
Հայտարարության հեղինակների կարծիքով, սա «պետք է ճանապարհ հարթի եվրոպական չափանիշների վրա հիմնված նոր համազգային ընտրությունների համար»։
«Վրացական իշխանությունները պետք է համագործակցեն Վենետիկի հանձնաժողովի հետ՝ Կոնգրեսի կողմից ընտրական օրենսգրքում վերջին փոփոխությունների վերաբերյալ խնդրված եզրակացության հարցում։ Հաջորդ տեղական ընտրությունները պետք է կայանան այս տարվա հոկտեմբերին։ Դրանց անցկացումը ներկայիս պայմաններում ստեղծում է իրավիճակի սրման ռիսկ։ Հետևաբար, առանց քաղաքական իրավիճակում էական փոփոխությունների, այս ընտրությունները պետք է հետաձգվեն», — նշվում է հայտարարության մեջ։
Կոնգրեսի հաջորդ նստաշրջանում, որը նախատեսված է 2025 թվականի մարտի 25–27-ը, կկայանան Վրաստանին նվիրված քննարկումներ։

11 Февраль 2025 - 10:42 AMT
Бюро Конгресса местных и региональных властей Совета Европы обратилось к руководству Грузии с призывом «создать условия для проведения свободных и справедливых повторных выборов на национальном уровне». В заявлении подчеркивается необходимость соблюдения европейских стандартов в области прав человека, демократии и верховенства закона, а также содержится призыв к немедленным мерам по преодолению политической и социальной поляризации.
«Необходимо обеспечить независимость правоохранительных органов, судебной системы и всех государственных институтов. Государственные служащие на местном и национальном уровнях были уволены по политическим мотивам. Эту практику следует прекратить. Кроме того, каждому должно быть предоставлено право на реализацию своих демократических прав, свободу слова и собраний. Лица, задержанные за ненасильственное участие в антиправительственных протестах, должны быть немедленно освобождены. Среди них местные политики, журналисты, такие как Мзия Амаглобели, в связи с которыми Конгресс выражает особую обеспокоенность», — говорится в заявлении, передает «Радио Свобода».
В письме Конгресса также подчеркивается важность изменения отношения властей к оппозиции и подтверждения приверженности открытому и конструктивному диалогу с оппонентами. По мнению авторов заявления, это «должно проложить путь к новым общенациональным выборам, основанным на европейских стандартах»:
«А также способствовать прогрессу на пути к свободным и справедливым местным выборам. В этой связи грузинским властям следует сотрудничать с Венецианской комиссией по вопросу заключения, запрошенного Конгрессом по последним поправкам к Избирательному кодексу. Следующие местные выборы должны состояться в октябре этого года. Проведение их в нынешних условиях создает риск усугубления ситуации. Поэтому без существенных изменений в политической обстановке эти выборы следует отложить», — отмечается в заявлении.
Также сообщается, что на следующей сессии Конгресса, запланированной на 25–27 марта 2025 года, состоятся дебаты по Грузии.