«Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերությունը հայտարարել է անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի վաճառքի մեկնարկի մասին։ «Վիվա Արմենիան» թողարկել է դոլարային պարտատոմսեր` 80 միլիոն դոլար անվանական ծավալով։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն է Ամերիաբանկը։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավված միջոցները «Վիվա Արմենիան» ուղղելու է վարկերի վերաֆինանսավորմանը, կապիտալ և ռազմավարական այլ ծախսերի իրականացմանը:
Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը 100 դոլար է, արժեկտրոնային տարեկան տոկոսադրույքը՝ 7.65% (6 ամիս վճարման պարբերականությամբ), շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կմեկնարկի 2025թ. փետրվարի12-ին և կտևի 90 աշխատանքային օր։
«Պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկը Viva-ի զարգացման տրամաբանական շարունակությունն է՝ հիմնված ընկերության բարձր շահութաբերության, դրամական կանխիկ հոսքերի կայունության, աճի տպավորիչ տեմպերի, բիզնես մոդելի արդյունավետության, տեխնոլոգիական նորարարության ու շուկայում զբաղեցրած առաջատար դիրքի վրա: Բացառիկ մրցակցային առավելությունները Viva-ին թույլ են տալիս մուտք գործել զարգացման նոր փուլ՝ անհատներին ու ինստիտուցիոնալ ներդրողներին հնարավորություն տալով մասնակցել Viva-ի ռազմավարական նախագծերի ֆինանսավորմանը գրավիչ պայմաններով: Վստահ ենք, որ պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքում մենք կներգրավենք նոր ռեսուրսներ՝ էլ ավելի արագացնելու ընկերության աճի տեմպերը, կապիտալացնելու շուկայի հնարավորություններն ու գործելու ՏՀՏ ոլորտը զարգացնելու մեր առաքելությանը համահունչ»,- ասել է «Վիվա Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Ուրախ ենք, որ 2025 թվականը սկսում ենք հայկական կապիտալի շուկայի համար հերթական կարևոր նախագծով. հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար «Վիվա Արմենիա» ընկերությունը, վաղուց լինելով ցանկալի թողարկողների շարքում, շուկա է մուտք գործում բավականին համարձակ առաջարկի ծավալով։ Հաջողությամբ տեղաբաշխելուց հետո այս թողարկումը հավակնում է դառնալ ամենախոշորն արտարժութային պարտատոմսերի շուկայում: Նման առաջատար և ֆինանսապես կայուն ընկերության մուտքը Հայաստանի կապիտալի շուկա նշանակալի իրադարձություն է, և, անշուշտ, իր կարևորագույն տեղն է ունենալու շուկայի զարգացման գործում»,- նշել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ – Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Պարտատոմսերը կարելի է ձեռք բերել առցանց՝ Ամերիաբանկի MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակի միջոցով, կամ այցելելով Ամերիաբանկի որևէ մասնաճյուղ և լրացնելով հայտ-հանձնարարականը, կամ ուղարկելով լրացված հայտ-հանձնարարականի ձևն Ամերիաբանկի էլ. հասցեին՝ [email protected]։
Առաջնային տեղաբաշխումից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, ինչից հետո հնարավոր կլինի դրանք գնել կամ վաճառել երկրորդային շուկայում։
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ պարտատոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025թ. հունվարի 22-ի թիվ 1/17 Ա որոշմամբ: Պարտատոմսերի ձեռքբերման կարգին, ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակինև պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկի վերաբերյալ հայտարարություններին կարելի է ծանոթանալկայքում։
Թողարկողի և առաջարկվող պարտատոմսերի բոլոր մանրամասները, ինչպես նաև դրանց առնչվող ռիսկերը ներկայացված են ազդագրում:

12 Февраль 2025 - 09:15 AMT
ЗАО «Вива Армения» объявляет о начале публичного размещения именных купонных облигаций. «Вива Армения» выпустила облигации номинальной стоимостью 80 миллионов долларов США. Организатором размещения облигаций выступает ЗАО «Америабанк».
«Вива Армения» планирует направить привлеченные в результате размещения облигаций средства на рефинансирование кредитов, капитальные и другие стратегические расходы.
Номинальная стоимость одной облигации составляет 100 долларов США, купонная ставка — 7,65% годовых (выплата купона раз в 6 месяцев), срок обращения — 36 месяцев. Размещение облигаций стартует 12 февраля 2025 года и продлится 90 рабочих дней.
«Публичное размещение облигаций является логическим продолжением развития «Вива Армения», основанным на высокой прибыльности компании, стабильных денежных потоках, высоких темпах роста, эффективности бизнес-модели, технологических инновациях и лидерстве на рынке. Репутация, подкрепленная исключительными конкурентными преимуществами, позволяет «Вива Армения» выйти на новый этап развития, предоставляя частным лицам и институциональным инвесторам возможность принять участие в финансировании стратегических проектов «Вива Армения» на привлекательных условиях. Мы уверены, что в результате размещения облигаций мы привлечем новые ресурсы для ускорения темпов роста, капитализации рыночных возможностей и продолжения нашей миссии по развитию сектора ИКТ», − заявил генеральный директор ЗАО «Вива Армения» Армен Аветисян.
«Мы рады начать 2025 год с еще одного важного проекта для армянского рынка капитала. Ведущая телекоммуникационная компания «Вива Армения», которая уже давно входит в число самых востребованных эмитентов, выходит на рынок с довольно смелым предложением. После успешного размещения этот выпуск претендует стать крупнейшим на локальном рынке валютных облигаций. Выход на армянский рынок капитала такой ведущей и финансово устойчивой компании является значимым событием и, безусловно, сыграет ключевую роль в развитии рынка», – отметил председатель правления и генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян.
Облигации можно приобрести на платформе «MyInvest» в приложении «MyAmeria», либо посетив любое отделение ЗАО «Америабанк» и заполнив форму заявки; заполненную форму заявки также можно отправить на адрес электронной почты банка [email protected].
После первичного размещения облигации пройдут листинг на фондовой бирже Армении, после чего их можно будет купить или продать на вторичном рынке.
Проспект облигаций ЗАО «Вива Армения» зарегистрирован решением председателя Центрального банка РА № 1/17 Ա от 22 января 2025 года. С порядком приобретения облигаций, электронной версией проспекта эмиссии и объявлениями о публичном размещении облигаций можно ознакомиться здесь. Все сведения об эмитенте и предлагаемых облигациях, а также о связанных с ними рисках представлены в проспекте программы.
О компании «Вива Армения»
Viva является лидером в секторе телекоммуникаций и информационных технологий в Армении, предлагая своим абонентам услуги мобильной и фиксированной связи, а также облачные сервисы и другие конвергентные продукты. Компания также является лидером в секторе телекоммуникаций по запуску большого количества ключевых технологий и решений, инновационных тарифных планов и услуг.
Viva строго придерживается высоких международных стандартов деловой этики и комплаенса, что позволяет компании обеспечивать устойчивое развитие и успешно предотвращать потенциальные риски.