Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների ցուցակը հասել է ռեկորդային 357-ի։
2024 թվականի մարտից մինչև հունիս Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ցուցակն ավելացել է 16 նոր անուններով՝ հասնելով 303-ի։ Ցուցակի հեղինակներից մեկը՝ «Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ազատության համար» միության համակոորդինատոր և Քաղբանտարկյալների մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավար Էլշան Գասանովը, նշել է, որ 2000-ականների սկզբից ի վեր քաղբանտարկյալների թիվը առաջին անգամ գերազանցել է 300-ը։ 2024 թվականի սեպտեմբերին ցուցակում ընդգրկված էր 319 մարդ, իսկ դեկտեմբերին՝ 331, հայտնում է «Կավկազսկի ուզելը»։
2024 թվականին Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների թիվը հասել է երկրի՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամության ամբողջ ժամանակահատվածի առավելագույն մակարդակին։ Ամենամեծ աճը գրանցվել է վերջին տարվա ընթացքում:
Փետրվարի 12-ին «Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ազատության համար» միությունը հրապարակել է նոր ցուցակ՝ 357 անուններով։ Այն կազմվել է միության համակոորդինատորների՝ «Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի» տնօրեն Լեյլա Յունուսի և Քաղբանտարկյալների մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավար Էլշան Գասանովի կողմից։
Նա նաև հայտնել է ցուցակում թալիշ ակտիվիստ Միրհաֆիզ Ջաֆարզադեին ընդգրկելու մասին։
«Միրհաֆիզ Ջաֆարզադեն մասնագիտությամբ արևելագետ է, ակտիվորեն մասնակցել է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին։ 1995 թվականին նա մեկնել է Ռուսաստան և հազվադեպ այցելել Ադրբեջան, սակայն շարունակել է հետաքրքրվել իր պատմական հայրենիքի իրավիճակով։ Մասնավորապես, նա ակտիվորեն պաշտպանել է թալիշերենը և հանդես եկել դպրոցական դասագրքերի ստեղծման օգտին։ Այդ պատճառով էլ հատուկ ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել։ 2022 թվականի նոյեմբերին, Ադրբեջան հերթական այցի ժամանակ, նա ձերբակալվել է պետական դավաճանության և ատելություն հրահրելու մեղադրանքով։
Ջաֆարզադեն չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքները և դրանք «անհեթեթ» է անվանել։ Դատարանը չի անցկացրել օբյեկտիվ քննություն և նրան դատապարտել է 16 տարվա ազատազրկման։ Մենք միայն հիմա ենք նրան ընդգրկել ցուցակում, որովհետև երկար ժամանակ չէինք կարողանում մուտք գործել գործի նյութերին»,- ասել է Գասանովը։
Բացի այդ, ցուցակում ընդգրկվել են նաև հինգ հավատացյալներ, ովքեր ձերբակալվել են ավանդականորեն թմրանյութերի գործերով։
«Սրանք մարդիկ են, որոնք օգնել են մյուս ձերբակալված հավատացյալների ընտանիքներին և արդյունքում իրենք հայտնվել ճաղերի հետևում»,- նշել է Գասանովը։
Ցուցակում ընդգրկվել են նաև հինգ դատապարտյալներ «Տերտերի գործով», որոնցից մեկը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։
«Այս մարդկանց հարազատները երկար ժամանակ վախեցած էին և չէին դիմում իրավապաշտպաններին։ Նրանք միայն այժմ դիմեցին, և մենք՝ ուսումնասիրելով գործերը, հանգեցինք եզրակացության, որ նրանք, ինչպես և այս գործով արդեն արդարացված այլ անձինք, ստիպված են եղել ընդունել մեղադրանքը խոշտանգումների ներքո, իսկ իրենց դեմ վստահելի ապացույցներ չկային։ Նույնը վերաբերում է Գյանջայի գործով դատապարտված Համզա Մամեդլիին և Նադիր Մագեռամովին։ Վերջինս նույնիսկ դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 1994 թվականին Քարաբախյան առաջին պատերազմի ընթացքում Գուբադլի շրջանում տեղի ունեցած դեպքերի համար՝ այսպես կոչված «Գարանգուշ» ջոկատի գործով»,– ասել է Գասանովը։
2017 թվականի գարնանը մի խումբ զինվորականներ և քաղաքացիական անձինք ձերբակալվել էին Բաքվում՝ մեղադրվելով հայկական հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության և դիվերսիաներ նախապատրաստելու մեջ։ Հետաքննության ընթացքում ութ մարդ զոհվել էր խոշտանգումների հետևանքով, որոնցից չորսը հետմահու արդարացվել են։ 2021 թվականին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը նշել էր, որ խոշտանգումների զոհ է դարձել ավելի քան 200 զինծառայող, որոնցից 11-ը մահացել են։ 2021 թվականի նոյեմբերի 1-ին Ադրբեջանի դատախազությունը պաշտոնապես ընդունել էր «Տերտերի գործով» մեղադրյալների նկատմամբ խոշտանգումների փաստը։

13 Февраль 2025 - 09:11 AMT
С марта по июнь 2024 года в список добавились 16 новых имён, доведя общее число до 303. По словам Эльшана Гасанова, координатора «Союза за свободу политзаключённых Азербайджана» и главы Центра мониторинга политзаключённых, впервые с начала 2000-х годов число заключённых превысило 300. В сентябре 2024 года в списке было 319 человек, а в декабре уже 331, сообщает «Кавказский узел».
В 2024 году количество политзаключённых в Азербайджане достигло максимума за весь период членства страны в Совете Европы. Самый резкий рост произошёл в течение последнего года.
12 февраля «Союз за свободу политзаключённых Азербайджана» опубликовал новый список, включающий 357 имён. Он был составлен координаторами союза, включая Лейлу Юнус, директора Института мира и демократии, и Эльшана Гасанова.
Гасанов также подтвердил включение в список талышского активиста Мирхафиза Джафарзаде.
«Мирхафиз Джафарзаде, по профессии востоковед, активно участвовал в общественно-политической жизни страны. В 1995 году он уехал в Россию и редко посещал Азербайджан, но продолжал интересоваться ситуацией на своей исторической родине. В частности, он активно защищал талышский язык и выступал за создание школьных учебников на талышском. Именно поэтому он привлёк внимание спецслужб.
В ноябре 2022 года, во время очередного визита в Азербайджан, он был арестован по обвинению в государственной измене и разжигании ненависти. Джафарзаде не признал вину, назвав обвинения ‘абсурдными.’ Суд не провёл объективного расследования и приговорил его к 16 годам лишения свободы. Мы включили его в список только сейчас, так как долгое время не могли получить доступ к материалам дела», — объяснил Гасанов.
Кроме того, в список вошли пять верующих, арестованных по традиционным для властей обвинениям, связанным с наркотиками.
«Эти люди помогали семьям других арестованных верующих, и в итоге сами оказались за решёткой», — отметил Гасанов.
Также в список включены пять осуждённых по «Тертерскому делу», один из которых приговорён к пожизненному заключению.
«Родственники этих людей долго боялись обращаться к правозащитникам. Только теперь они пришли к нам, и, изучив дела, мы пришли к выводу, что они, как и уже реабилитированные фигуранты этого дела, были вынуждены признать вину под пытками, а доказательств против них не было. То же касается осуждённых по Гянджинскому делу Хамзы Мамедли и Надира Магеррамова. Последний был приговорён к пожизненному заключению ещё в 1994 году за события в Губадлинском районе в ходе Первой Карабахской войны по так называемому делу ‘Гарангуш’», — отметил Гасанов.
Весной 2017 года в Баку были арестованы несколько военных и гражданских лиц по обвинению в сотрудничестве с армянскими спецслужбами и подготовке диверсий. В ходе следствия восемь человек погибли от пыток, четверо из них были посмертно оправданы. В 2021 году Парламентская ассамблея Совета Европы заявила, что от пыток пострадало более 200 военнослужащих, 11 из которых скончались. 1 ноября 2021 года Генпрокуратура Азербайджана официально признала факты пыток в «Тертерском деле».