OpenAI-ն մերժել է միլիարդատեր Իլոն Մասկի գլխավորած խմբի 97.4 միլիարդ դոլար արժողությամբ գնման առաջարկը՝ հայտարարելով, որ ընկերությունը վաճառքի ենթակա չէ։
Սա Մասկի վերջին փորձն է խոչընդոտելու ընկերությանը, որը նա հիմնել էր Սեմ Ալթմանի հետ, սակայն հետագայում լքել, դառնալու առևտրային կառույց՝ ձգտելով լրացուցիչ ներդրումներ ներգրավել և պահպանել ԱԻ մրցակցային դաշտում առաջատար դիրքերը, գրում է The Gardian-ը։
«OpenAI-ն վաճառքի ենթակա չէ, և խորհուրդը միաձայն մերժել է պարոն Մասկի վերջին փորձը՝ խաթարելու իր մրցակիցներին։ OpenAI-ի ցանկացած հնարավոր վերակազմավորում կամրապնդի մեր ոչ առևտրային ուղղվածությունն ու մեր առաքելությունը՝ ապահովելու, որ AGI-ն ծառայի ամբողջ մարդկությանը», – OpenAI-ն նշել է X-ում՝ հղում անելով խորհրդի նախագահ Բրեթ Թեյլորին։
Երեքշաբթի Ալթմանն Axios-ին կրկնել է, որ OpenAI-ն վաճառքի ենթակա չէ։ Մինչ այդ, երկուշաբթի նա մերժել էր առաջարկը՝ պարզապես գրելով «ոչ, շնորհակալություն» X-ում, որին Մասկը պատասխանել էր՝ անվանելով նրան «խարդախ»։
Մասկի գլխավորած կոնսորցիումը, որը ներառում է նրա AI ընկերությունը՝ xAI-ն, դատական փաստաթղթերում նշել է, որ կհաներ իր առաջարկը OpenAI-ի ոչ առևտրային հատվածի նկատմամբ, եթե կազմակերպությունը հրաժարվեր առևտրային մոդելի անցնելու մտադրությունից։
«Երկու օր առաջ դուք դատարանում հայց եք ներկայացրել՝ առաջարկին ավելացնելով նոր պայմաններ։ Դրա արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ ձեր հաճախորդների լայնորեն հրապարակված «առաջարկը» իրականում առաջարկ չէ», – ասվում է OpenAI-ի խորհրդի հայտարարության մեջ, որը ստորագրել է ընկերության փաստաբան Ուիլյամ Սավիթը և ուղարկել Մասկի փաստաբան Մարկ Տոբերոֆին։
Մասկի թիմի ներդրողների շարքում են նաև Valor Equity Partners-ը, Baron Capital-ը և հոլիվուդյան ազդեցիկ գործարար Արի Էմանուելը։
Ալթմանն ու Մասկն արդեն տարիներ շարունակ հակամարտության մեջ են։
2019-ին Մասկի հեռանալուց հետո OpenAI-ն ստեղծել է առևտրային ստորաբաժանում, որը ստացել է միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ։ Այս քայլը Մասկի քննադատությանն է արժանացել, քանի որ, նրա խոսքով, ընկերությունը դավաճանել է իր սկզբնական առաքելությանը՝ գերադասելով շահույթը հանրային շահից։
Անցած տարվա օգոստոսին Մասկը հայց է ներկայացրել Ալթմանի, OpenAI-ի և նրա խոշորագույն ներդրող Microsoft-ի դեմ՝ մեղադրելով պայմանագրի խախտման մեջ։ Նոյեմբերին Մասկը դիմել է ԱՄՆ դատարան՝ պահանջելով արգելել OpenAI-ին անցում կատարել առևտրային կառուցվածքի։

OpenAI has turned down a $97.4bn acquisition proposal from a group led by billionaire Elon Musk, asserting that the company remains off the market.
Musk’s unsolicited bid represents his most recent move to prevent the AI firm—co-founded with CEO Sam Altman but later departed—from shifting to a for-profit model as it seeks further investment to maintain its competitive edge in artificial intelligence, The Guardian reports.
“OpenAI is not for sale, and the board has unanimously rejected Mr Musk’s latest attempt to disrupt his competition. Any potential reorganization of OpenAI will strengthen our nonprofit and its mission to ensure AGI benefits all of humanity,” OpenAI stated on X, citing board chair Bret Taylor.
Earlier, Altman reiterated to Axios that OpenAI was not for sale. The day before, he had declined the offer with a straightforward “no thank you” on X, to which Musk responded by calling him a “Swindler.”
Musk’s consortium, which includes his AI startup xAI, indicated in a legal filing on Wednesday that it would retract its bid for OpenAI’s nonprofit division if the organization abandoned its plans to transition into a for-profit entity.
“Two days ago, you filed a pleading in court adding new material conditions to the proposal. As a result of that filing, it is now apparent that your clients’ much publicized ‘bid’ is in fact not a bid at all,” OpenAI’s board stated in a letter, signed by company attorney William Savitt, and sent to Musk’s lawyer Marc Toberoff on Friday.
The group backing Musk’s bid also includes Valor Equity Partners, Baron Capital, and Hollywood dealmaker Ari Emanuel.
Altman and Musk have been at odds for years.
Following Musk’s 2019 departure, OpenAI established a for-profit division that secured billions in investments. This shift led Musk to accuse the company of straying from its original mission by prioritizing financial gains over public benefit.
In August of last year, Musk filed a lawsuit against Altman, OpenAI, and Microsoft—its largest investor—alleging a breach of contract.
By November, Musk sought a preliminary injunction from a U.S. district court to halt OpenAI’s move toward a for-profit structure.