OpenAI-ն մերժել է միլիարդատեր Իլոն Մասկի գլխավորած խմբի 97.4 միլիարդ դոլար արժողությամբ գնման առաջարկը՝ հայտարարելով, որ ընկերությունը վաճառքի ենթակա չէ։
Սա Մասկի վերջին փորձն է խոչընդոտելու ընկերությանը, որը նա հիմնել էր Սեմ Ալթմանի հետ, սակայն հետագայում լքել, դառնալու առևտրային կառույց՝ ձգտելով լրացուցիչ ներդրումներ ներգրավել և պահպանել ԱԻ մրցակցային դաշտում առաջատար դիրքերը, գրում է The Gardian-ը։
«OpenAI-ն վաճառքի ենթակա չէ, և խորհուրդը միաձայն մերժել է պարոն Մասկի վերջին փորձը՝ խաթարելու իր մրցակիցներին։ OpenAI-ի ցանկացած հնարավոր վերակազմավորում կամրապնդի մեր ոչ առևտրային ուղղվածությունն ու մեր առաքելությունը՝ ապահովելու, որ AGI-ն ծառայի ամբողջ մարդկությանը», – OpenAI-ն նշել է X-ում՝ հղում անելով խորհրդի նախագահ Բրեթ Թեյլորին։
Երեքշաբթի Ալթմանն Axios-ին կրկնել է, որ OpenAI-ն վաճառքի ենթակա չէ։ Մինչ այդ, երկուշաբթի նա մերժել էր առաջարկը՝ պարզապես գրելով «ոչ, շնորհակալություն» X-ում, որին Մասկը պատասխանել էր՝ անվանելով նրան «խարդախ»։
Մասկի գլխավորած կոնսորցիումը, որը ներառում է նրա AI ընկերությունը՝ xAI-ն, դատական փաստաթղթերում նշել է, որ կհաներ իր առաջարկը OpenAI-ի ոչ առևտրային հատվածի նկատմամբ, եթե կազմակերպությունը հրաժարվեր առևտրային մոդելի անցնելու մտադրությունից։
«Երկու օր առաջ դուք դատարանում հայց եք ներկայացրել՝ առաջարկին ավելացնելով նոր պայմաններ։ Դրա արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ ձեր հաճախորդների լայնորեն հրապարակված «առաջարկը» իրականում առաջարկ չէ», – ասվում է OpenAI-ի խորհրդի հայտարարության մեջ, որը ստորագրել է ընկերության փաստաբան Ուիլյամ Սավիթը և ուղարկել Մասկի փաստաբան Մարկ Տոբերոֆին։
Մասկի թիմի ներդրողների շարքում են նաև Valor Equity Partners-ը, Baron Capital-ը և հոլիվուդյան ազդեցիկ գործարար Արի Էմանուելը։
Ալթմանն ու Մասկն արդեն տարիներ շարունակ հակամարտության մեջ են։
2019-ին Մասկի հեռանալուց հետո OpenAI-ն ստեղծել է առևտրային ստորաբաժանում, որը ստացել է միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ։ Այս քայլը Մասկի քննադատությանն է արժանացել, քանի որ, նրա խոսքով, ընկերությունը դավաճանել է իր սկզբնական առաքելությանը՝ գերադասելով շահույթը հանրային շահից։
Անցած տարվա օգոստոսին Մասկը հայց է ներկայացրել Ալթմանի, OpenAI-ի և նրա խոշորագույն ներդրող Microsoft-ի դեմ՝ մեղադրելով պայմանագրի խախտման մեջ։ Նոյեմբերին Մասկը դիմել է ԱՄՆ դատարան՝ պահանջելով արգելել OpenAI-ին անցում կատարել առևտրային կառուցվածքի։

OpenAI отклонила предложение о покупке на $97,4 млрд от группы, возглавляемой миллиардером Илоном Маском, заявив, что компания не продается.
Это предложение стало очередной попыткой Маска помешать OpenAI, которую он основал вместе с Сэмом Альтманом, но затем покинул, превратиться в коммерческую организацию, поскольку компания ищет новые инвестиции для сохранения лидерства в сфере искусственного интеллекта.
«OpenAI не продается, и совет директоров единогласно отклонил последнюю попытку господина Маска подорвать конкуренцию. Любая возможная реорганизация OpenAI укрепит наш некоммерческий статус и нашу миссию – обеспечить, чтобы AGI принес пользу всему человечеству», – заявила компания OpenAI в X, сославшись на председателя совета директоров Бретта Тейлора.
Во вторник Альтман подтвердил Axios, что OpenAI не продается. Днем ранее он отклонил предложение, написав в X: «Нет, спасибо», на что Маск ответил: «Мошенник».
Консорциум Маска, в который входит его AI-стартап xAI, заявил в судебных документах в среду, что отзовет свое предложение, если OpenAI откажется от планов стать коммерческой структурой.
«Два дня назад вы подали в суд документ, добавляя новые условия. В результате теперь очевидно, что широко разрекламированная «заявка» ваших клиентов на самом деле не является предложением», – говорится в письме совета директоров OpenAI, подписанном адвокатом компании Уильямом Савиттом и направленном юристу Маска Марку Тобероффу.
Среди инвесторов консорциума – Valor Equity Partners, Baron Capital и голливудский продюсер Ари Эмануэль.
Альтман и Маск давно находятся в конфликте.
В августе прошлого года Маск подал в суд на Альтмана, OpenAI и Microsoft, обвинив их в нарушении контракта.