Չճանաչված Աբխազիայի Հանրապետությունում տեղի կունենա նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ։ Այդ մասին հայտնել է հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար Դմիտրի Մարշանը։
Նախնական տվյալների համաձայն՝ փետրվարի 15-ին կայացած առաջին փուլում որևէ թեկնածու չի կարողացել հաղթահարել 50 տոկոսի շեմը, որը պահանջվում է առաջին փուլում հաղթելու համար, հայտնում է Svoboda.org-ը։
Երկրորդ փուլը նախատեսվում է երկու շաբաթ անց։ Դրանում կմրցեն Աբխազիայի նախագահի պաշտոնակատար Բադրա Գունբան, որը ընտրարշավի ընթացքում հրաժարվել էր իր լիազորություններից, և նախկին փոխվարչապետ, «Աբխազիայի ժողովրդական շարժում» կազմակերպության առաջնորդ Ադգուր Արձինբան։
Ըստ «Կովկասի արձագանք» լրատվականի՝ առաջին փուլում Գունբան ստացել է մոտ 46% ձայն, իսկ Արձինբան՝ 37%։ Ընդհանուր առմամբ, քվեաթերթիկում եղել է հինգ թեկնածու։
Երկու թեկնածուներն էլ կողմնորոշված են Ռուսաստանի հետ սերտ հարաբերությունների վրա։ Նախագահական ընտրությունները տեղի են ունենում այն բանից հետո, երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին Ասլան Բժանիան լքեց նախագահի պաշտոնը՝ ռուսական ներդրումային համաձայնագրի դեմ ուղղված բողոքների պատճառով։ Դեկտեմբերին այդ համաձայնագիրը չեղարկվեց, իսկ փետրվարին կողմերը պայմանավորվեցին այն վերանայել։ Այն ժամանակ Գունբան նշել էր, որ Աբխազիան ձգտում է ռուսական ներդրումներ ներգրավել իր տնտեսության մեջ։
Աբխազիայի ԿԸՀ-ն առաջին փուլում չհաստատեց դիտորդների ներկայությունը Ռուսաստանի ԿԸՀ-ից։ Ռուսական կողմը հայտարարեց, որ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվել են, և պատասխան պետք է ստացվեր մինչև փետրվարի 11-ը, սակայն այդպես էլ չի ստացվել։ Աբխազական ընտրական հանձնաժողովում պարզաբանել են, որ դիտորդների թվի շուրջ համաձայնության չեն եկել, բայց վստահեցրել են, որ երկրորդ փուլում բոլոր դիտորդները կստանան հավատարմագրեր։
Պաշտոնական Թբիլիսին բողոքել է ընտրությունների անցկացման դեմ՝ դրանք անվանելով ոչ լեգիտիմ։
ՄԱԿ-ի անդամ երկրների մեծ մասը շարունակում է Աբխազիան և Հարավային Օսիան համարել Վրաստանի տարածք։ Խորհրդային տարիներին այս շրջանները Վրացական ԽՍՀ-ի կազմում ինքնավարության կարգավիճակ ունեին։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո՝ 1990-ականների սկզբին, նրանք հայտարարեցին իրենց անկախության մասին և այդ ժամանակվանից դուրս են վրացական իշխանությունների վերահսկողությունից։ 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմի արդյունքում Ռուսաստանը ճանաչեց նրանց անկախությունը և այնտեղ տեղակայեց իր ռազմական բազաները։

The self-proclaimed Republic of Abkhazia will hold a second round of presidential elections, according to Dmitry Marshan, head of the local Central Election Commission. Preliminary vote counts from the first round, held on February 15, show that no candidate surpassed the required 50% threshold for an outright victory.
The runoff is expected to take place in two weeks. Acting President Badra Gunba, who stepped down for the duration of the campaign, will face former Deputy Prime Minister and leader of the "Abkhaz People's Movement" Adgur Ardzinba.
According to Echo of the Caucasus, Gunba received around 46% of the vote in the first round, while Ardzinba secured 37%. Five candidates participated in the election.
Both candidates advocate close ties with Russia. The election follows the resignation of former President Aslan Bzhania in November amid protests against an investment agreement with Russia. The deal was later rejected in December, and in February, the sides agreed to review it. At the time, Gunba stated that Abkhazia aimed to attract Russian investment to boost its economy.
The Abkhazian election commission did not accredit Russian observers for the first round. Russian officials claimed they had submitted the necessary documents on time and expected a response by February 11, but none was received. The Abkhazian side cited disagreements over the number of observers but assured that all requests would be granted for the runoff.
Official Tbilisi condemned the elections, calling them illegitimate.
Most UN member states continue to recognize Abkhazia and South Ossetia as part of Georgia. These regions were autonomous entities within Soviet Georgia and declared independence in the early 1990s following the Soviet Union's collapse. After the 2008 war with Georgia, Russia recognized their independence and stationed troops there. Georgia officially considers both regions occupied by Russian forces.