ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշանակալի զիջումներ է անում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Ուկրաինայի շուրջ Սաուդյան Արաբիայում կայանալիք բանակցություններին ընդառաջ, գրում է CNN-ը։
«Վլադիմիր Պուտինը բարձր տրամադրությամբ է սպասում Սաուդյան Արաբիայում փետրվարի 18–ին կայանալիք ԱՄՆ-Ռուսաստան կարևոր բանակցություններին՝ Ուկրաինայի պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ: Թրամփի վարչակազմը դադարեցրել է Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մեկուսացումը, խախտել է Արևմուտքի միասնությունը հակամարտության հարցում և կասկածի տակ է դրել, թե որքան հեռու կգնա ԱՄՆ-ն Եվրոպայի պաշտպանության համար՝ ազդարարելով զարմանալի շրջադարձ դեպի Պուտինն ու հեռանալով Ամերիկայի ավանդական դաշնակիցներից:
Եվրոպայում իրենց առաջին քայլերում Թրամփի օգնականների հակասական հայտարարությունները նաև մտահոգություններ են առաջացրել, որ ԱՄՆ նախագահը կընդունի ցանկացած գործարք Պուտինի հետ՝ նույնիսկ եթե դա վատ լինի Ուկրաինայի և այն մայրցամաքի համար, որի սահմանները կրկին սպառնալիքի տակ են ռուսական ընդլայնման պատճառով»,–ասվում է հոդվածում։
Ֆրանսիան հրավիրել է հիմնական առաջնորդներին արտակարգ հանդիպման Փարիզում:
Թրամփը նաև վախեր է առաջացրել, որ հենց Ուկրաինան չի լինի այն բանակցությունների մաս, որոնք կարևոր են նրա գոյատևման համար՝ որպես ազգ, այն բանից հետո, երբ նրա տոտալիտար հարևանը ներխուժել է Ուկրաինայի ինքնիշխան տարածք, ինչը հանգեցրել է պատերազմական հանցագործությունների, քաղաքացիական կորուստների և ավերածությունների:
Ավելի վաղ Թրամփը խոսել էր Պուտինի հետ «շատ շուտով» հանդիպման հնարավորության մասին:
Նա Ֆլորիդայում լրագրողներին ասել է. «Մենք առաջ ենք շարժվում: Մենք փորձում ենք խաղաղություն հաստատել Ռուսաստանի, Ուկրաինայի հետ, և մենք շատ ենք աշխատում դրա վրա»:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին NBC-ի «Meet the Press» հաղորդման ժամանակ նախազգուշացրել է, որ նա «երբեք չի ընդունի որևէ որոշում ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև Ուկրաինայի վերաբերյալ», Թրամփը տվել է անորոշ հավաստիացում, որ նա «կմասնակցի»:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ մեկնում են Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր-Ռիադ՝ ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Հանդիպումը նվիրված կլինի Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունների վերականգնմանը, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ճեպազրույցի ժամանակ։
«Այսօր նախագահ Պուտինի հանձնարարությամբ արտաքին գործերի նախարար Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը մեկնում են Էր-Ռիադ։ Սպասվում է, որ նրանք Էր-Ռիադում կհանդիպեն իրենց ամերիկացի գործընկերների հետ, և հանդիպումը հիմնականում կկենտրոնանա ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների ամբողջ համալիրի վերականգնման վրա», – ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Ռուսական ղեկավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ Ջո Բայդենի նախագահության ժամանակ՝ ով Դոնալդ Թրամփի նախորդն էր ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում, ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները հասել են ամենացածր կետին։ Ինչպես նշել է Պեսկովը, դրանց բարելավման նախաձեռնությունը պետք է գա ամերիկյան վարչակազմից։
ԱՄՆ-ն սահմանափակում է ռուս դիվանագետների աշխատանքի ժամկետը երեք տարով, ինչպես նաև պարբերաբար մերժում է վիզաների տրամադրումը ինչպես դիվանագիտական աշխատակիցներին, այնպես էլ պաշտոնական պատվիրակությունների անդամներին, որոնք ուղևորվում են միջազգային միջոցառումների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի գծով։ 2016 թվականից ի վեր ավելի քան ութ հարյուր հիսուն ռուս դիվանագետներ արտաքսվել են կեղծ պատճառներով, առգրավվել է դիվանագիտական սեփականությունը, փակվել են հյուպատոսություններ Սիեթլում և Սան Ֆրանցիսկոյում։

Президент Дональд Трамп идет на значительные уступки российскому президенту Владимиру Путину перед предстоящими переговорами в Саудовской Аравии по поводу Украины, сообщает CNN.
«Владимир Путин с нетерпением ожидает важнейших переговоров между США и Россией, которые состоятся 18 февраля в Саудовской Аравии и будут посвящены прекращению войны в Украине. Администрация Трампа прекратила международную изоляцию российского президента, нарушила единство Запада по вопросу конфликта и поставила под сомнение, насколько далеко США готовы зайти для защиты Европы, сигнализируя о неожиданном повороте в сторону Путина и отдаляясь от традиционных союзников Америки.
В своих первых шагах в Европе противоречивые заявления помощников Трампа также вызвали опасения, что президент США может принять любую сделку с Путиным, даже если она будет неблагоприятной для Украины и континента, чьи границы снова находятся под угрозой из-за российского расширения», — говорится в статье.
Франция пригласила ключевых лидеров на экстренную встречу в Париже.
Трамп также вызвал опасения, что сама Украина может не участвовать в переговорах, которые имеют решающее значение для ее выживания как нации, после того как ее авторитарный сосед вторгся на ее суверенную территорию, что привело к военным преступлениям, гибели мирных жителей и разрушениям.
Ранее Трамп упоминал о возможности встречи с Путиным «в ближайшее время».
Он сказал журналистам во Флориде: «Мы движемся вперед. Мы пытаемся установить мир с Россией и Украиной, и мы усердно работаем над этим».
Президент Украины Владимир Зеленский в программе NBC «Meet the Press» предупредил, что он «никогда не примет любое решение между США и Россией относительно Украины». Трамп дал неопределенное заверение, что он «примет участие».
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и помощник президента Юрий Ушаков по поручению президента Владимира Путина направляются в столицу Саудовской Аравии Эр-Рияд для переговоров с представителями США, сообщает ТАСС.
Встреча будет посвящена восстановлению отношений между Москвой и Вашингтоном, заявил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков на брифинге.
«Сегодня по поручению президента Путина министр иностранных дел Лавров и помощник президента Юрий Ушаков отправляются в Эр-Рияд. Ожидается, что они встретятся там со своими американскими коллегами, и встреча будет в основном сосредоточена на восстановлении всего комплекса российско-американских отношений», — сказал представитель Кремля.
Российское руководство неоднократно заявляло, что во время президентства Джо Байдена, который предшествовал Дональду Трампу на посту президента США, российско-американские отношения достигли самой низкой точки. Как отметил Песков, инициатива по их улучшению должна исходить от американской администрации.
США ограничивают срок работы российских дипломатов тремя годами, а также регулярно отказывают в выдаче виз как дипломатическим сотрудникам, так и членам официальных делегаций, направляющихся на международные мероприятия, включая мероприятия под эгидой ООН. С 2016 года более 850 российских дипломатов были высланы по ложным основаниям, дипломатическая собственность была конфискована, консульства в Сиэтле и Сан-Франциско закрыты.